به گزارش رکنا، سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در جلسه روز یکشنبه هیأت دولت در سخنان خود تسریع در بررسی اعتراضات جاماندگان از دریافت یارانه را با توجه به نزدیکی پرداخت سومین مرحله یارانه‌ ها پس از اجرای طرح عادلانه‌ سازی یارانه‌ ها، مورد تأکید قرار داد و گفت: بعد از 2، 3 ماه برخی از خانواده‌ ها اعلام می‌ کنند که به‌ رغم داشتن شرایط و اعلام اعتراض خود، هنوز یارانه دریافت نکردند.

رئیس جمهور افزود: بررسی اعتراضات باید سرعت پیدا کند تا اگر کسی بدون دلیل متقن از دریافت یارانه محروم شده، یارانه‌اش پرداخت شود و اگر هم براساس مستندات واجد شرایط دریافت یارانه نیست به او اعلام شود و تأخیر در این کار جایز نیست.

احتمال این است که پس از دستور رئیس جمهور جاماندگان یارانه تعیین تکلیف شوند و یارانه معوقه و جدید این افراد در این ماه یک جا واریز شود.

احتمال دیگر این پیش بینی است که دولت یارانه نقدی تیرماه را یک روز زودتر به مناسبت عید قربان به حساب سرپرستان خانوار واریز کند، زیرا در سنوات گذشته نیز شاهد بودیم که یارانه نقدی در برخی دوره ها یک روز زودتر به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.

چه کسانی یارانه جدید دریافت می کنند؟

گروه نخست 9 دهک درآمدی هستند که در دو ماه گذشته 20 ام هر ماه یارانه نقدی 300 و یا 400 هزار تومانی را دریافت کردند.

گروه دوم جاماندگان هستند که در اردیبهشت و خرداد امسال یارانه نقدی جدید دریافت نکردند.

گروه سوم معترضین هستند که به رغم واریز یارانه نقدی هنوز نمی توانند پولی برداشت کنند.

با توجه به اینکه تنها یک هفته تا واریز یارانه جدید باقی مانده است، انتظار می رود که نهادها و سازمان های ذی ربط سریعا وضعیت این افراد را تعیین تکلیف کند.

البته قابل ذکر است که افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی کماکان علاوه بر یارانه نقدی، از بسته های حمایتی و معیشتی نیز برخوردار هستند.

چند نفر مشمول یارانه جدید می‌شوند؟

به گزارش سازمان هدفمندی، حدود دو میلیون و 500 هزار نفر به عدم دریافت کمک معیشتی دولت اعتراض کرده‌اند که از این تعداد، دو میلیون و 200 هزار نفر وارد لیست جدید یارانه‌ بگیران شده‌اند و تنها 300 هزار نفر از لیست خط خورده‌اند.

بسته معیشتی جدید توزیع می‌شود؟

چند روز قبل، رئیس بنیاد مستضعفان از توزیع بسته‌ معیشتی جدید در بین مردم خبر داد. پرویز فتاح گفته «برای تابستان ۱۴۰۱ با توجه به اثرات حذف ارز ترجیحی که از یک سو باعث افزایش قیمت مواد لبنی و کاهش قدرت خرید خانوارهای نیازمند شده و از سوی دیگر تولیدکنندگان را نیز با مشکل مواجه کرده بود، بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت تا در این مرحله یک میلیون بسته لبنی را میان نیازمندان توزیع کند.»

با توجه به این صحبت‌ها احتمالا بسته معیشتی جدیدی در راه است که هنوز زمان توزیع آن اعلام نشده است. اما قرار است به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و نیازمندان ساکن در مناطق محروم پرداخت شود.

برخی معتقدند احتمالا این بسته معیشتی در یکی از مناسبت‌های مذهبی و اعیاد پیش رو پرداخت می‌شود. با توجه به اینکه عید قربان در هفته پیش رو قرار دارد، این احتمال وجود دارد که این بسته در هفته آینده توزیع شود.

کدخبر: 799933
آیا این خبر مفید بود؟