مردم مناطق شمالی، پرندگان مهاجر شکار شده را نخرند/ امامان جمعه به کمک پرندگان بیایند

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، هر سال گروهی از پرندگان مهاجر به سواحل شمالی کشور مهاجرت می کنند. این درحالی است که تعداد قابل توجهی از این پرندگان به دلایل مختلفی تلف می شوند که احتمال ابتلای آن ها به آنفولانزا بیش از همه است.

در این راستا علیرضا جورابچیان، کارشناس محیط زیست در خصوص آنفولانزای پرندگان در تالاب میانکاله مازندران به خبرنگار اجتماعی رکنا اظهار داشت: این حادثه هر سال در استان مازندران رخ می دهد و به نظر می رسد دستگاه های کنترل کننده و مسئول این ماجرا به خوبی نتوانستند اوضاع را مدیریت کنند. اکنون مشکلات ناشی از حضور این پرندگان گریبان گیر مردم و اهالی استان های شمالی به خصوص استان مازندران خواهد شد.

امامان جمعه تذکر دهند

جورابچیان با اشاره به حضور شکارچیان پرنده در شمال کشور اظهار داشت: شکارچیان مناطق شمال کشور هستند، این شکارچیان به واسطه نصب تورهای پرنده گیری و به طرق مختلف این پرنده ها را گیر می اندازند و در بازار پرنده ها به فروش می رسانند، بنابراین در پی این موضوع مردم نیز این پرنده ها را خریداری می کنند و به نظر می رسد برای رفع این معضل در استان های شمالی نیازمند عزمی ملی هستیم. اکنون شخص استاندار باید تصمیمات و دستورات لازم را در این زمینه هر چه سریع تر اتخاذ کنند. اداره کل حفاظت از محیط زیست به تنهایی نمی تواند این موضوع را کنترل کند و مسئولین محلی همچون فرماندارها، بخشدارها و... باید پای کار بیایند. برخی شکارچی ها بیان می کنند که به صورت سنتی و مجاز اقدام به شکار می کنند ولی در حقیقت این اقدام تخلفی غیرقانونی محسوب می شود. امیدواریم مقامات استانی مثل امامان جمعه شهرستان ها و سایر نهاد های تاثیرگذار مردم را نسبت به خطرات و مشکلات این موضوع آگاه کنند، اکنون بارها در خصوص بیماری کرونا در همه جا اطلاع رسانی می کنیم اما در این زمینه که هم تخلف است و هم ممکن است باعث آسیب به مردم و محیط زیست شده است حرفی نمی زنیم.

تالاب میانکاله از گذشته های دور میزبان پرندگان مهاجر روسی بود

غلامرضا شریعتی اندراتی ، نماینده بهشهر در مجلس در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا در خصوص وضعیت پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله اظهار داشت: از گذشته و با فرارسیدن فصل پائیز با چنین مشکلاتی در حوزه میانکاله مواجه بودیم و آنفولانزای پرندگان کم و بیش موجب تلف شدن پرندگان در سواحل شمال کشور می شد، البته این موضوع امسال در قسمت فریدون کنار توسط دوستان محیط زیستی کنترل شده ولی در بخش میانکاله هنوز خبری به دست نرسیده است. با این حال تالاب میانکاله از گذشته های دور میزبان پرندگانی از جنوب کشور روسیه و کشورهای همجوار دیگر در دریای خزر بوده است و پرندگان مهاجر برای گذراندن زمستان به این تالاب مهاجرت می کردند.

شریعتی اندراتی با اشاره به شکار پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله و سایر مناطق شمالی کشور افزود: خوشبختانه با توجه به اشراف کامل محیط زیست و کنترل های مسئولان زیربط موضوع شکار پرنده های مهاجر تا حد زیادی کنترل شده است و این پرندگان را تا حد زیادی مورد حفاظت قرار داده ایم. اکنون سازمان محیط زیست اشراف نسبتاً بالایی به شبه جزیره میانکاله دارد و مردمی که می خواهند وارد این منطقه شوند، ساکنان آن منطقه، دامداران و صیادان آن جا در ورود و خروج به منطقه مورد بازرسی قرار می گیرند و کنترل در این منظقه در وضعیت خوبی قرار گرفته است، زیرا ممکن است از گوشت این پرندگان استفاده شود و یا به طرق دیگر از آن ها استفاده کنند و دچار بیماری و آلودگی شوند. در کل کنترل خوبی در این منطقه حاکم است و امیدواریم با پیگیری های بیشتر این موضوع حل و فصل شود.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

خبرنگار: مهدی برازنده

آیا این خبر مفید بود؟