آزار دیدن در کودکی و اعتیاد در بزرگسالی

ارتباط کودک آزاری با استعمال مواد مخدر / دکتر مریم رامشت روانشناس و محقق آسیب های اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی رکنا، درباره این موضوع که آسیب دیدن افراد در کودکی از نظر روحی، جسمی، جنسی و... چه ارتباطی با استعمال دخانیات و مواد مخدر در بزرگسالی دارد بیان کرد: مصرف مواد مخدر چند سال قبل جرم بود اما امروز مصرف مخدر را بیماری می نامند چراکه افراد خود به خود معتاد نمی شوند بلکه عوامل و شرایط در کشاندن آنها به سمت اعتیاد موثر است. طبق تحقیقات صورت گرفته بین اعتیاد و خشم رابطه نزدیکی وجود دارد فلذا افرادی که خشم زیادی را تجربه می کنند، نسبت به سایر مردم جامعه، میل بیشتری به استفاده از مواد مخدر دارند.

7 سال ابتدایی زندگی، آینده انسان را مشخص می کند

محقق آسیب های اجتماعی ادامه داد: عامل اصلی که باعث می شود افراد دارای اختلال شخصیتی، و افراد دارای روحیه ضد اجتماعی و ناسازگار به سمت اعتیاد کشیده شوند بدون شک مربوط به گذشته آنها می شود کمااینکه در روانشناسی این موضوع مطرح است که 7 سال ابتدایی دوران کودکی بسیار پراهمیت است چراکه فرد در همان سن تصمیم گیری می کند که باید در آینده چه کاری را انجام دهد. فلذا سبک زندگی در دوران کودکی از اهمیت زیادی برخوردار است.

محقق آسیب های اجتماعی تاکید کرد: شرایط کودکی که مورد آزار جسمی، جنسی و روحی است بسیار سخت محسوب می شود. فلذا کودکانی که آزار جسمی می بینند یا شاهد اعتیاد پدر و مادر هستند در معرض استفاده از مواد مخدر هستند. یکی از مهم ترین آسیب هایی که افراد را دچار مشکلات روحی و روانی می کند مربوط به آسیب های گوناگون جنسی است که کودک در دوران کودکی آن را تجربه کرده است. باید قبول کرد که ما و خانواده ها، آموزش های لازم را درباره مسائل شخصی به کودکانمان نداده ایم در نتیجه وقتی کودک با یک آزار جنسی روبرو می شود به راحتی نمی تواند با آن مقابله کند.

محقق آسیب های اجتماعی با بیان اینکه دعواهای پدر نیز به دلیل عدم شناخت و عدم انطباق کودکان تاثیرات منفی برروی آنها بدنبال دارد تصریح کرد: فشارهای وارد شده از طرف خانواده به کودکان باعث می شود که در بزرگسالی اختلال روانی برای افراد به وجود بیاید. پیش زمینه اعتیاد نیز وجود اختلال روانی در افراد است.

محقق آسیب های اجتماعی خاطرنشان کرد: زمانی که وضعیت در خانواده مناسب نیست باید فضایی را برای کودکان ایجاد کرد تا از تشنج های روانی پیش آمده دور باشند. همچنین خانواده ها درگیری های ذهنی خود را تا جایی که می شود جلوی کودکان مطرح نکنند تا کودک حاضر در خانواده استرس ناشی از آن مسئله را به دوش نکشد.

محقق آسیب های اجتماعی با بیان اینکه افرادی که حس می کنند نیاز به درمان دارند باید خود برای کمک اقدام کنند تصریح کرد: افراد نباید خود را غرق در حوادث گذشته بکنند بلکه نیاز است تا با تغییر شرایط زندگی جدیدی را برای خود بسازند.

سازمان های مردم نهاد فعال تر شوند

محقق آسیب های اجتماعی در پاسخ به این سوال که وظیفه دولت در این شرایط چیست اذعان کرد: ما نباید از دولت بخواهیم کمااینکه مشکل اساسی جامعه ما نیز این است که همه می خواهیم کارها را دولت انجام بدهد در صورتی که واقعا نباید اینگونه باشد. بلکه فقط بعضی از نهادهایی مثل بهزیستی، سازمان نظام روانشناسی، شهرداری ها و صداوسیما که متولی پیگیری قوانین اجتماعی ما هستند باید آموزش و حمایت های لازم را به کودکان و خانواده ها بدهند. حادثه ای که برای رومینا اشرفی رخ داد به این دلیل بود که ما آن را رها کردیم.

محقق آسیب های اجتماعی افزود: رابطه رومینا اشرفی می تواند از پایه اشتباه باشد اما بعد از گرفتار شدن نیز مورد حمایت قرار نگرفت و آن حادثه تلخ رخ داد. فلذا نهاد های رفاه روانی ما باید آموزش های لازم را در همه ابعاد به کودکان بدهند. ما در خصوص کودکان تنها یک فیلم هیس را ساخته ایم و کار دیگری نکرده ایم کمااینکه امروز با پدیده کودک معتاد روبرو هستیم. یعنی کودکان از همان بچگی با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند.

محقق آسیب های اجتماعی در پایان تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد ما باید فعال تر از گذشته شوند و مردم نیز به گسترش آنها کمک کنند تا بتوانیم در هر محله شاهد اتفاقات مثبت تری باشیم و کودکانمان کم تر با خشونت و آزارهای جسمی و روحی تماس داشته باشند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟