سفر ارزیابان یونسکو به خوزستان برای بررسی پرونده  شهر دزفول

به‌گزارش خبرنگار رکنا از خوزستان، محمدحسین ارسطوزاده دوشنبه هشتم اسفندماه 1401 با اشاره به سفر ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به خوزستان اظهار کرد: آصف شیخ و  محمد زهید از هندوستان و علی النجاده و سعد القدومی از کویت گروه کارشناسی یونسکو را در سفر دزفول تشکیل می‌دهند؛ ضمن این‌که ویدا توحدی مدیرکل دفتر آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی نیز این گروه را در سفر به خوزستان همراهی می‌کند.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با اشاره به این‌که اولین گروه از کارشناسان شورای جهانی صنایع‌دستی  بعد از ظهر دوشنبه (هشتم اسفندماه) از راه فرودگاه بین‌المللی اهواز وارد خوزستان خواهند شد ادامه داد: گروه ارزیاب‌های جهانی صنایع‌دستی یونسکو در راستای بررسی هنر ـ صنعت کپوبافی دزفول، در روزهای نهم و دهم اسفندماه با همراهی شهردار و فرماندار دزفول و نیز بخش‌های خصوصی از مجموعه‌ها و‌ کارگاه‌های کپوبافی این شهرستان بازدید خواهند کردند.

 

او با بیان این‌که دزفول پیش از این با کسب شاخص‌های لازم، لقب زیبنده شهرملی صنایع‌دستی در حوزه کپوبافی را به نام خود ثبت کرده است، افزود: پس از بررسی و بازدید ارزیاب‌های جهانی یونسکو از ظرفیت‌های هنر ـ صنعت کپوبافی دزفول، در صورت دارابودن شاخص‌های لازم، این شهر به عنوان شهر جهانی کپوبافی انتخاب و معرفی خواهد شد.

 

ارسطوزاده تصریح کرد: باتوجه به این‌که شهرستان دزفول خاستگاه کپو در کشور به شمار می‌رود، سازمان جهانی یونسکو ارزیابی‌های مقدماتی و اولیه را برای انتخاب دزفول برای شهر جهانی کپوبافی انجام داده است و بر این اساس، گروه ارزیاب‌های صنایع‌دستی یونسکو برای بازدید میدانی در دزفول حضور خواهند داشت.

 

او گفت: قابلیت‌ها و ظرفیت‌های ویژه دزفول در حوزه کپوبافی و نیز فعالیت‌ بخش خصوصی و فعال بودن کارگاه‌های کوچک و بزرگ در شهرها و روستاهای این شهرستان، باعث شده تا وزراتخانه را برای نامزدی دزفول برای تبدیل شدن به شهر جهانی کپوبافی به تکاپو بیندازد.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان در پایان اضافه کرد: بازدید از دبیرخانه شهرملی کپوبافی، بازارچه صنایع‌دستی، کارگاه‌های تولیدی و آموزشی، مراکز فروش کپو و نیز موزه مردم‌شناسی از جمله برنامه‌های سفر ارزیاب‌های شورای جهانی صنایع‌دستی یونسکو به دزفول خواهد بود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟