حضور رئیس سازمان جنگل ها در کردکوی / مهار 80 درصدی آتش سوزی جنگل های گلستان

دو منطقه از جنگل های گلستان از ظهر روز پنجشنبه دچار حریق شده است. منطقه یانه سر و ارتفاعات درازنو عرصه هایی از جنگل های گلستان هستند که از ظهر روز پنجشنبه در آتش می سوزند. تا کنون در مجموع حدود 200 هکتار از جنگل های گلستان در حریق اخیر سوخته اند. با توجه به شدت بالای وزش باد، اطفای حریق جنگل های گلستان برای نیروهای امدادی بسیار دشوار است. با وجود این که از عصر دیروز یک فروند بالگرد برای اطفای حریق جنگل های گلستان به منطقه رسید، اما هنوز هم در ارتفاعات درازنوی شهرستان کردکوی شعله ور خواهد بود. 

به گزارش رکنا، مسعود منصور، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز داری کشور با حضور در منطقه آتش سوزی درازنو اظهار کرد: امروز از وسعت آتش سوزی در مقایسه با دیروز کم شده و حدود ۸۰ درصد آتش سوزی اطفاء شده است اما  وزش باد همچنان ادامه دارد.

مسعود منصور افزود: تعداد نیرو‌های انسانی امروز به ۱۱۰ نفر رسید که در مقایسه با دیروز افزایش یافته و قرار است در صورت مناسب بودن شرایط وزش باد دو بالگرد آب پاش به اطفاء حریق کمک کنند که در این صورت پیش بینی می‌کنیم آتش سوزی تا امشب مهار شود.

وی گفت: احتمال دخالت عوامل انسانی از جمله قاچاقچیان در وقوع  آتش سوزی وجود دارد که ان شا الله دستگیر و مجازات می شوند و قانون مجازات سختی برای این مجرمان در نظر گرفته است.

منصور گفت: عمده ترین نیاز خدمات هوایی بالگرد در گلستان است و با توجه  به اینکه جنگل های استان منطقه حفاظت شده است  باید یک بالگرد در منطقه حضور داشته باشد تا به محض وقوع در نخستین مراحل آتش سوزی به منطقه اعزام شود.

وی افزود: قرار است در جلسه ساعت ده امروز ستاد مدیریت بحران استان موضوع آتش سوزی  منطقه حفاظت شده درازنو بررسی شود و در این جلسه نیاز مندی های استان از جمله بالگرد را مطرح خواهیم کرد و با اختصاص اعتبار تصویب و نیازمندی های دیگر هم خریداری شود .

عبد الرحیم لطفی، مدیر کل منابع طبیعی گلستان هم گفت: از وسعت منطقه آتش سوزی کم شده و در این سه روز حدود ۲۰۰ هکتار از مناطق جنگلی دچار آتش سوزی شده شرایط وزش باد شدید و سخت گذر بودن منطقه امکان افزایش سرعت اطفاء حریق و استفاده از امکانات و نیروی انسانی را کم کرده است و نیرو‌های تمام شهر‌های استان به همراه امکانات به منطقه آمده اند و در حال اطفاء حریق هستند.

آیا این خبر مفید بود؟