پای ترامپ هم به پرونده قتل خاشقچی باز شد

«باب وودوارد»، روزنامه‌نگار کهنه‌کار آمریکایی در کتاب خود به نام «خشم» که قرار است به زودی منتشر شود به نقل از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا نوشته که او «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی را از غائله ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی نجات داده است.

«باب‌ وودوارد» در این کتاب ۱۸ مصاحبه گسترده با دونالد ترامپ انجام داده است. کتاب او همچنین شامل مصاحبه‌هایی با مقام‌های ارشد کاخ سفید و مقام‌های سابق دولتی است. ترامپ ماه گذشته گفت که این کتاب «جعلی» است.

جمال خاشقچی که بود ؟

جمال خاشقچی (۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ – ۲ اکتبر ۲۰۱۸) روزنامه‌نگار، مقاله‌نویس و نویسندهٔ اهل کشور عربستان سعودی بود. وی همچنین مدیر و سردبیر ارشد شبکهٔ خبری العرب و از منتقدان نحوه حکمرانی در عربستان بود. او همچنین در روزنامه واشینگتن پست مطلب می‌نوشت.

جمال در سال ۲۰۱۷ از عربستان سعودی گریخته و خود را از کشور تبعید نمود. او از منتقدان شدید ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، و پادشاه کشور، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود بود. جمال نوه محمد خاشقچی، پزشک مخصوص ملک عبدالعزیز، بود و نیز عدنان خاشقچی، که در ماجرای مک‌فارلین در ایران مشهور شد، عموی او بود.

ماجرای قتل مرموز و وحشیانه خاشقچی

خاشقچی در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و ناپدید شد. شواهد نشان می‌دهد او در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده و جسدش تکه‌تکه شده و از آنجا خارج شده‌است.

پس از گذشت حدود یک سال از حادثه، در روز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا پی‌بی‌اس با قبول کردن مسئولیت قتل خاشقچی گفت که این قتل توسط مجموعه زیر نظر وی انجام گرفته و تمامی مسئولیت این کار را می‌پذیرد اما در عین حال ادعا کرده که قتل وی با اطلاع قبلی او انجام نشده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟