افتادگی رحم در خانم‌ها چه دلایل و نشانه‌هایی دارد؟

موضوع این مطلب درباره افتادن و افتادگی است. افتادگی‌ای که دلایل خاصی دارد و می‌تواند کلی دردسر درست کند. افتادگی رحم یک اتفاق طبیعی است.

به گزارش رکنا ، فقط کافی است ماهیچه‌هایی که رحم را به دیواره لگن وصل کرده‌اند به دلایل مختلف کارایی‌شان را از دست بدهند، آن وقت رحم می‌افتد و داستان شروع می‌شود. پس اگر دل‌تان می‌خواهد درباره علت افتادگی رحم، نشانه‌ها و راه‌های درمان آن اطلاعات مفیدی به دست بیاورید این مطلب را از دست ندهید.

چرا رحم می‌افتد؟

رحم به‌طور طبیعی توسط بافت، رباط و ماهیچه‌ها به دیواره لگن چسبیده است. وقتی این ماهیچه‌ها و رباط‌ها در بعضی از زنان ضعیف شوند و دیگر قدرت قبل را نداشته باشند، رحم دچار افتادگی می‌شود. این ماهیچه‌ها بیشتر به دلیل زایمان‌های دشوار و پشت سر هم و سقط جنین همراه با خونریزی شدید شل می‌شوند. البته به دلیل افزایش سن در زنان و کم شدن طبیعی هورمون استروژن رحم به درون مجرای رحم حرکت می‌کند و باعث به وجود آمدن شرایطی می‌شود که به آن افتادگی رحم می‌گویند.

انواع افتادگی رحم

افتادگی رحم به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شود:

در نوع خفیف افتادگی رحم فرد ناراحتی خاصی احساس نمی‌کند.

در نوع متوسط افتادگی رحم احساس بیرون افتادن چیزی از واژن یا فشار و سنگینی در واژن حس می‌شود. درد شکم و درد کمر هم در نوع متوسط افتادگی رحم به خوبی مشهود است.

در نوع شدید افتادگی رحم نشانه‌ها خیلی شدیدتر است. یعنی تمام رحم به طرف بیرون حالت برجستگی پیدا می‌کند. در این حالت رحم به دلیل تماس با ران و لباس زیر ممکن است زخمی شود و تغییر حالت بدهد. همچنین به دلیل این‌که در دسترس میکروب و باکتری‌ها قرار می‌گیرد امکان عفونت خیلی زیاد می‌شود.

چه عواملی باعث افتادگی رحم می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد قدرت و چسبندگی رحم به دیواره لگن به قدرت، سفتی و سختی ماهیچه‌های نگهدارنده ربط ندارد اما در این میان بعضی عوامل باعث شل شدن این ماهیچه‌ها و افتادن رحم می‌شود، مانند:

بارداری و زایمان طبیعی خیلی دشوار و پشت سر هم

ضعف ماهیچه‌های لگن به دلیل بالا رفتن سن

ضعف یا کاهش توان بافت بعد از یائسگی و کاهش استروژن طبیعی

اضافه وزن و چاقی که باعث ایجاد فشار اضافی در عضلات لگن می‌شود

گاهی جراحی‌های بزرگ لگن باعث افتادگی رحم می‌شود

عواملی که باعث افزایش فشار در شکم می‌شوند مثل سرفه‌های شدید به دلیل بیماری‌های ریوی، زور زدن در زمان اجابت مزاج، تومورهای لگن یا جمع شدن مایع در شکم

سیگار کشیدن

بلند کردن اجسام سنگین

ژنتیک و سابقه خانوادگی

افتادگی رحم چگونه درمان می‌شود؟

بیشتر پزشکان متخصص معتقدند افتادگی رحم را نمی‌توان با دارو درمان کرد. البته در شرایط خیلی خاص چاره‌ای جز جراحی نیست اما با کمک ورزش و تغذیه مناسب می‌توان خیلی از مشکلات را حل کرد.

ورزش

ورزش و بخصوص انجام تمرینات کگل می‌تواند به بی‌اختیاری ادرار و مشکلات کف لگن کمک کند.کگل باعث تقویت عضلات کف لگن که رحم، مثانه، روده کوچک و راست روده را نگه می‌دارد، می‌شود. برای انجام تمرینات کگل اول از همه باید عضله درست را انتخاب کنید.

یک راه برای پیدا کردن عضله صحیح نگه داشتن جریان ادرار تا زمانی است که به دستشویی می‌روید. عضله‌ای که این کار را انجام می‌دهد باید برای ورزش کگل انتخاب شود. بعد از پیدا کردن عضلات صحیح می‌توانید تمرین را انجام بدهید. تمرین را باید آرام و بدون عجله انجام بدهید.

عضله لگن خود را منقبض کنید و دو تا چهار ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. وقتی انجام این حرکت را یاد گرفتید می‌توانید برای مدت طولانی‌تر نگه دارید و تعداد تمرین را افزایش بدهید. برای این‌که نتیجه بهتری بگیرید روی سفت کردن عضلات کف لگن تمرکز کنید. مراقب باشید عضلات شکم، ران و باسن را خم نکنید. نفس‌تان را هم حبس نکنید و خیلی راحت نفس بکشید.

بهتر است سه بار در روز در سه ست ۱۰ تایی این تمرین را انجام بدهید. البته می‌توانید بعد از چند روز تعداد حرکت‌ها را به ۲۰ بار هم برسانید. حواس‌تان باشد وقتی نتیجه می‌گیرید که این تمرین را به صورت منظم و هر روز انجام بدهید. بهتر است این تمرین‌ها را در یک ساعت مشخص انجام بدهید.

تغذیه

پزشکان توصیه می‌کنند بهتر است غذاهایی بخورید که سرشار از فیبر است و جلوی یبوست را می‌گیرد. البته تغذیه مناسب به درمان افتادگی رحم کمک می‌کند. بهتر است در این دوران غذاهای کم کالری بخورید تا اضافه وزن نداشته باشید.

جراحی

جراحی برای درمان افتادگی رحم شدید انجام می‌شود. در مواردی که بیمار علائم ادراری یا تخلیه نکردن کامل ادرار یا مدفوع دارد یا نمی‌تواند رابطه زناشویی داشته باشد حتما باید جراحی انجام بدهد.

آزمایش‌ها و معاینه‌های لازم برای تشخیص افتادگی رحم

پزشک متخصص زنان با معاینات فیزیکی لگن و بررسی سابقه خانوادگی معاینه را شروع می‌کند. پزشک بیمار را در حالت ایستاده و دراز کشیده معاینه می‌کند و از بیمار می‌خواهد با سرفه کردن یا زور زدن فشار بیشتری به شکمش بیاورد تا راحت‌تر شرایط را بررسی کند.

سونوگرافی یکی از بهترین راه‌های تشخیص افتادگی رحم است. با سونوگرافی همه مشکلات مربوط به لگن و رحم قابل مشاهده است.

افتادگی رحم چه نشانه‌هایی دارد؟

افتادگی رحم را با این نشانه‌ها می‌توانید احساس کنید:

احساس فشار یا پری در لگن. انگار که فرد روی یک توپ کوچک نشسته باشد

درد خفیف کمر

احساس خارج شدن شی از واژن

رابطه زناشویی دردناک

سخت شدن ادرار یا مدفوع

احساس نزدیک شدن رحم به دهانه واژن

بی‌اختیاری یا تکرر ادرار

معمولا افتادگی رحم باعث بی‌اختیاری ادرار هم می‌شود، چون دیواره میان واژن و مثانه در این اتفاق شل می‌شود. در نتیجه مثانه جابه‌جا می‌شود و بر اثر آن مجاری ادرار هم جا به جا می‌شود و زاویه بین مجرای ادرار و مثانه تغییر پیدا می‌کند.

احساس درد و ناراحتی در زمان پیاده‌روی یا بالارفتن از پله

با مشاهده هر گونه از این نشانه‌ها باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

چگونه می‌توان از افتادگی رحم پیشگیری کرد؟

اصلا خوف به دل‌تان راه ندهید، چون کار خیلی دشواری نیست و اگر کمی روی سلامتی‌تان تمرکز کنید می‌توانید برای همیشه جلوی افتادگی رحم را بگیرید. پس حواس‌تان به این نکات مهم باشد:

اول از همه به کیلوگرم‌هایی توجه کنید که به وزن‌تان اضافه می‌شود. یادتان باشد اضافه وزن یکی از عوامل مهم افتادگی رحم است.

اگر باردارید در دوران بارداری و پس از زایمان تمرین‌های ورزشی را فراموش نکنید. یک برنامه منظم ورزشی داشته باشد و از آن پیروی کنید.

حواس‌تان به موادغذایی باشد که مصرف می‌کنید. یبوست می‌تواند عضلات لگن را درگیر کند.مدام به فعالیت دستگاه گوارش‌تان توجه کنید. گاهی همه چیز زیر سر همین کم کاری دستگاه گوارش است.

لطفا پهلوان بازی را کنار بگذارید و برای بلند کردن اجسام سنگین از دیگران کمک بگیرید. بلند کردن اجسام سنگین در طولانی‌مدت مثل جابه‌جا کردن و عوض کردن دکور خانه در هر هفته می‌تواند یکی از دلایل افتادگی رحم باشد.

سرفه کردن به دلیل بیماری‌های مزمن می‌تواند علائم افتادگی رحم را شدیدتر کند. پس اگر بیماری دارید آن را درمان کنید. بهتر است دور سیگار و قلیان را هم خط قرمز بکشید.

بهتر است از توالت فرنگی استفاده کنید. یعنی هر کاری که باعث ضعیف شدن عضلات لگن می‌شود، انجام ندهید. یبوست و نشستن‌های طولانی باعث ضعیف شدن عضلات لگن می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟