5 بیماری عجیب جهان! / از این بیماری ها چیزی نمی دانید

به گزارش گروه اجتماعی رکنا، اگرچه این بیماری‌ها نادر هستند اما به‌هرحال تعدادی از افراد را درگیر کرده و باید به آنها پرداخته شود. در این مطلب به تعدادی از این بیماری‌ها اشاره می‌کنیم؛ شاید برای‌تان جالب باشد درباره بیماری‌های عجیب و غریب هم بدانید.

بیماری نادر که می‌گویند یعنی چه؟

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۷۰۰۰ نوع بیماری و اختلال نادر در دنیا وجود دارد و هنوز بسیاری دیگر ناشناخته مانده است. در ایالات‌متحده یک بیماری یا اختلال زمانی نادر تشخیص داده می‌شود که کمتر از ۲۰۰هزار نفر از مردم در کشور در هر دوره زمانی دچار آن شوند و آمار نشان می‌دهد که از هر ۱۰آمریکایی، یک‌نفر با بیماری‌ای از این دست زندگی می‌کند.

۱.سندروم آلیس در سرزمین عجایب

سندروم آلیس در سرزمین عجایب (AIWS)‌ نوعی اختلال مغزی است که باعث ایجاد اختلال در قدرت درک و استنباط فرد از حجم بدن خود می‌شود. طی این سندروم که آن را به‌نام سندروم تاد یا توهم لیلی‌پوتی هم می‌شناسند افراد تغییراتی را نسبت به تصویر جسمی و محیط پیرامون خود تجربه می‌کنند که به موجب آن به این درک می‌رسند که اندام‌های بدن یا اشیا و چیزهای خارجی بسیار بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از اندازه واقعی خود هستند.

این نوع عدم درک درست اغلب هنگام شب رخ می‌دهد. نمونه بارز این اختلال، پسر ۶ساله‌ای بود که وقتی ۱۵ تا ۲۰دقیقه در تاریکی قرار می‌گرفت، اشیای پیرامونش برایش خیلی دور از دسترس به نظر می‌رسیدند و آنها را کوچک‌تر می‌دید. در شرایطی که هنوز به‌طور کامل مشخص نیست که علل اصلی این بیماری چه چیز یا چیزهایی است، محققان معتقدند صرع، تومورهای مغزی، استفاده از داروهای روان‌گردان و ویروس اپستین-بار با پیشرفت این بیماری ارتباط نزدیکی دارند.

مورد دیگر فردی به‌نام ابیگل است که از 5سالگی دچار حملات AIWS می‌شد و این حملات اغلب یک روز در میان در دوران بچگی او رخ می‌داد. در‌حالی که در سنین نونهالی این حملات کمتر شد اما در سال چند بار رخ می‌داد. خودش می‌گوید: «این حملات به‌تدریج شما را محصور کرده و در‌بر می‌گیرد. احساس می‌کنید که اتاق‌تان در حال کوچک شدن است و جسم‌تان دارد بزرگ می‌شود. یا مثلا بازوها و پاهای‌تان درازتر می‌شود. هر چیزی حالت اغراق‌آمیز پیدا کرده و حرکات سریع‌ و ناگهانی می‌شوند.»

۲.آلرژی به آب

با آگاهی از این مسئله که ۶۰‌درصد از بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد، شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید برخی افراد نسبت به آب، آلرژی دارند. این بیماری را به‌نام «آکواژنیک اورتیکاریا» هم می‌شناسند. افرادی که دچار این بیماری می‌شوند بعد از آنکه پوست‌شان با آب تماس پیدا کرد، روی پوست‌شان سریعا کهیرهای خارش‌دار شکل می‌گیرد، خصوصا روی گردن، بازوها و بالاتنه.

این بدان معناست که این افراد نمی‌توانند در تعدادی از فعالیت‌های روزمره شرکت کنند، فعالیت‌هایی همچون دوش گرفتن، استخر رفتن یا ماندن زیر باران. حتی گریه کردن هم منجر به بروز کهیر در برخی از آنها می‌شود و در موارد نادر، نوشیدن آب می‌تواند سبب بروز واکنش آلرژیک شود.

تعداد افرادی که دچار آلرژی آب هستند چندان مشخص نیست، با این حال تحقیقات نشان می‌دهد که این بیماری در میان زنان شایع‌تر از مردان است و آغاز آن به‌طور طبیعی در دوران بلوغ یا درست بعد از آن رخ می‌دهد.

دلایل شاخص این آلرژی هم هنوز مشخص نیست اما برخی محققان بر این باورند که این بیماری به‌خاطر موادی شکل می‌گیرد که در آب حل می‌شوند و در‌نهایت وارد پوست شده و واکنش‌های ایمنی بدن را تحریک می‌کند یا عده‌ای دیگر معتقدند که ماده‌ای که روی پوست یا در آن وجود دارد تاثیر متقابل بر آب داشته و ترکیبی سمی می‌سازد که منجر به بروز کهیر می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که کهیرهای مرتبط با آلرژی به آب توسط هیستامین‌های شیمیایی تحریک نمی‌شوند، بنابراین داروهای شایع آنتی‌هیستامین مانند بنادریل به‌طور طبیعی تاثیری به‌همراه ندارند.

۳.سندروم جسد راه‌رونده

این سندروم که آن را به‌نام سندروم کوتارد یا توهم کوتارد هم می‌شناسند، نوعی اختلال روانی است که طی آن فرد باور می‌کند که دارد اندام‌های بدن خود را از‌دست می‌دهد یا آنکه روح خود را از دست داده و خودش هم مرده است. افرادی که دچار این سندروم می‌شوند معمولا از خوردن و نوشیدن اجتناب می‌کنند چراکه معتقدند اصلا نیازی به خوردن اینها نیست چون خودشان را افراد زنده‌ای نمی‌پندارند و فعالیت‌های روزمره آنها اغلب شامل سر زدن به قبرستان‌ها به منظور نزدیک‌تر بودن به مرگ است. از طرفی هیچ توجهی به نظافت شخصی و سلامت فیزیکی خود ندارند.

شاید یکی از جالب‌ترین سوژه‌های این سندروم درباره مردی به‌نام گراهام باشد. او بعد از تلاش برای خودکشی با استفاده از وارد کردن جریان برق در آب حمام، از وان حمام بلند شد در شرایطی که بر این باور بود که مغزش مرده است. خودش در این باره گفت: «فقط احساس می‌کردم که دیگر مغزی ندارم. مدام به پزشکان می‌گفتم که داروهایی که برایم می‌نویسند دیگر هیچ تاثیری رویم ندارند چرا‌که اصلا مغزی نداشتم.»

مسئله گراهام باعث شد بسیاری از محققان از بریتانیا و بلژیک بخواهند مغز او را اسکن کنند. آنها دریافتند که مغز گراهام شباهت زیادی به مغز فردی داشت که در وضعیت نباتی بود، حتی زمانی که کاملا در هوشیاری به‌سر می‌برد. به‌طور جزئی در نواحی قدامی و آهیانه مغز او، فعالیت‌های بسیار کمی مشاهده می‌شد. یکی از محققان این پرونده می‌گوید: «من به مدت ۱۵سال، نتایج اسکن‌های PET را مورد بررسی قرار دادم و تا به حال موردی مانند اینکه بتواند سرپا بایستد، با مردم در ارتباط باشد و نتایج اسکنش این‌قدر غیرعادی باشد، ندیده‌ام. عملکرد مغز گراهام شبیه فردی است که در بیهوشی یا خواب به‌سر می‌برد.»

4.سندروم دست بیگانه

سندروم دست بیگانه اختلالی است که در قالب فعالیت غیرارادی اما هدفمند در یک دست شناخته می‌شود. برای مثال، فردی که دچار این بیماری است، می‌تواند با یک دست دکمه‌های پیراهنش را ببندد، در شرایطی که دست دیگرش بی‌آنکه تشخیص دهد آنها را باز می‌کند. در برخی موارد افرادی که دچار این بیماری هستند، حرکات غیرارادی را در یکی از پاهای خود احساس می‌‌کنند.

در موادر بسیار حاد، این بیماری بسیار پیشرونده می‌شود: گزارش‌ها نشان می‌دهد افرادی که از اشکال حاد این بیماری رنج می‌برند، به‌طور همزمان خودشان را کشیده می‌زنند در‌حالی که برخی دیگر از بیماران می‌گویند که دست غیرقابل‌کنترل آنها سعی می‌کند خفه‌شان کند.

نتایج اسکن بیمارانی که دچار AHS هستند نشان می‌دهد که این بیماری در‌نتیجه بروز آسیب و جراحت در نقاطی از مغز رخ می‌دهد که مسئول کنترل حرکت، برنامه‌ریزی و حس تقویتی ازجمله جسم پنبه‌ای و لب‌های قدامی، آهیانه و پس‌سری است. چنین جراحت‌هایی ممکن است بعد از سکته مغزی، آن هم به خاطر بیماری‌های پیشرونده عصبی مانند بیماری آلزایمر، تومورهای مغزی و تشنج رخ دهد. گفته می‌شود برخی جراحی‌های مغز هم می‌توانند سبب بروز این بیماری شوند.

5.سندروم مرد سنگی

این سندروم نوعی بیماری ژنتیکی است که در آن عضلات و بافت‌های پیوند‌دهنده مانند رباط‌ها و تاندون‌ها در قالب واکنش به آسیب و به شکل استخوان بازتولید می‌شود و رفته‌رفته یک استخوان‌بندی جدید شکل داده و منجر به بی‌تحرکی می‌شود. انگشت‌های پای از شکل‌افتاده اغلب نخستین علامت سندروم انسان سنگی است که با سفت شدن مفاصل، مشکلات حرکتی و مشکلات تنفسی همراه است.

آمار نشان می‌دهد که بین یک تا دو میلیون نفر در سراسر جهان دچار این بیماری بوده و گفته می‌شود این بیماری به‌خاطر جهش ژن ACVR1 رخ می‌دهد؛ ژنی که رشد سلولی و تکثیر را در عضلات و بافت‌های پیوندی کنترل می‌کند.

اکثر موارد مربوط به این اختلال ناشی از جهش ژنی خود به خودی است؛ هرچند که گفته می‌شود چنین جهش‌هایی اغلب از والدین به ارث می‌رسد. این سندروم، یک نوع بیماری از بین برنده و فلج‌کننده است. این بیماری باعث آسیب و جراحت مختصری شده و می‌تواند رشد استخوان را در جابه‌جایی با عضلات آسیب‌دیده تحریک کند و هیچ درمان مشخص و موثری هم برای آن وجود ندارد.

یکی از موارد این بیماری، مورد فردی به نام ویتنی بوده که در ۹سالگی پزشکان تشخیص دادند که دچار این بیماری شده است، درواقع بعد از آنکه آسیب گردنی او منجر به تورم شدید پشتش شد. تا ۱۹سالگی، در باسن او استخوانی شکل گرفت در حدی که مجبور شد از ویلچیر استفاده کند. در شرایطی که بیماری او در حال وخیم‌تر شدن است، ویتنی در آزمایش‌های بالینی شرکت می‌کند تا دارویی برای تغییر و اصلاح شکل‌گیری استخوان جدید در ارتباط با سندروم او کشف شود. خواندنی های روانشناسی را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید

 

آیا این خبر مفید بود؟