گیاه بادرنجبویه یکی از گیاهان دارویی است که فواید زیادی دارد و در بعضی از موارد به دلیل خواص بسیار آن، به آن گیاه سحرآمیز گفته می شود. این گیاه که خاصیت ضد درد و افسردگی دارد در درمان بسیاری از بیماری به صورت مستقیم و یا ترکیبی استفاده می شود. در ادامه این مطلب با خواص این گیاه شفابخش بیشتر آشنا خواهیم شد.

بادرنجبویه گیاهی هزار ساله از تیره ی نعنایان است. این گیاه که دارای برگهایی با بوی ملایم لیمو است، به عنوان دارو در درمان بسیاری از بیماری های روانی و جسمی استفاده می شود. گیاه بادرنجبویه به تنهایی و یا به صورت محصولات ترکیبی در ترکیب با چند گیاه، مورد استفاده قرار می گیرد. بادرنجبویه خواص فراوانی دارد و در موارد مختلف می تواند به عنوان دارو مورد استفاده قرار گیرد. از فواید این گیاه می توان به درمان مشکلات گوارشی از جمله ناراحتی های معده، التهاب، نفخ روده، حالت تهوع و استفراغ ، تسکین دهنده ی دردهایی مانند دردهای قاعدگی، سردرد و دندان درد، درمان اختلالات روانی مانند حمله های عصبی و افسردگی، اشاره کرد.

بسیاری از مردم بر این باورند که این گیاه خاصیت آرامش بخش وآرام کننده دارد به طوریکه از آن برای کاهش استرس و اضطراب، مشکلات خواب و بی قراری استفاده می کنند. گیاه بادرنجبویه همچنین می تواند برای بیماری آلزایمر، اختلالات بیش فعالی، بیماری خود ایمنی مربوط به تیروئید، شش های متورم، ضربان بالای قلب ناشی از عصبانیت، فشار خون بالا، زخم، تومورها و نیش حشرات موثر باشد.

استنشاق این گیاه به عنوان آروماتراپی برای بیماری آلزایمر به کار برده می شود. همچنین بعضی از مردم از این گیاه برای درمان تبخال استفاده می کنند. شما می توانید عصاره و روغن بادرنجبویه را به عنوان طعم دهنده به غذا مصرف کنید.

نحوه ی عملکرد گیاه بادرنجبویه چگونه است؟

گیاه بادرنجبویه حاوی نوعی مواد شیمیایی است که به نظر می رسد خاصیت تسکین دهنده و آرامش بخش دارند و همچنین مانع از رشد کردن بسیاری از ویروس ها می شود. این گیاه حاوی موادی مانند اسیداولئیک، سیترال و رزماری اسید است و دارای اسانس روغنی فرار است که به عنوان منبعی سرشار از سیترال است. سیترال بوی تند لیمویی دارد. همچنین در برگهای بادرنجبویه تانن ها وجود ندارند و حاوی لیمونن و فلاونوئیدها است.

کاهش دهنده اختلالات اضطراب

برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف بعضی از محصولات خاص گیاه بادرنجبویه سبب کاهش علائم استرس و اضطراب در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می شود.

نفخ در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند

برخی از تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از گیاهان دارویی حاوی رازیانه، بادرنجبویه و بابونه به نوزادان شیرخوار که به نفخ شکم مبتلا هستند، به مدت دوبار در هفته، باعث می شود که نفخ و گریه آنها کمتر شود. همچنین نتایج این تحقیقات ثابت کرده است که ترکیبی از گیاهان بادرنجبویه، بابونه و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس برای نوزادان شیرخوار به صورت دو بار در روز به مدت 4 هفته، گریه نوزادان ناشی از نفخ شکم را به همان مقدار که استفاده از پروتئین پروبیوتیک لاکتوباکیلوس کاهش می دهد، کم می کند. تحقیقات دیگر نشان می دهد که خوراندن دمنوش ترکیبی گیاهان بابونه، گل شاهپسند، شیرین بیان و رازیانه و بادرنجبویه به نوزادان به صورت 3 بار در روز به کاهش نفخ کودکان کمک می کند.

جنون و افسردگی

برخی از تحقیقات نشان می دهد که خوردن گیاه بادرنجبویه هر روز و به مدت 4 ماه، به کاهش پریشانی و آشفتگی درونی و همچنین به بهبود بیماری آلزایمر و خوش خلقی افراد کمک می کند. همچنین تحقیقات اولیه نشان داده است که استفاده از لوسیون های حاوی روغن بادرنجبویه برای افرادی که به زوال عقل دچار هستند، موجب کاهش تحریک پذیری آنها می شود.

کمک به سوء هاضمه

به نظر می رسد که ترکیبی از گیاهان بادرنجبویه، برگ نعنا، بابونه، زیره سیاه، شیرین بیان، گیاه خردل، تولدین و آنجلیکا و شیره ی گیاه خاربن، می تواند معجون مفید و موثری برای بهبود رفلاکس معده، معده درد، حالت تهوع و استفراغ باشد. همچنین یک محصول مشابه شامل برگ نعناع، خردل، گل بابونه، زیره سیاه و ریشه شیرین بیان و گیاه بادرنجبویه می تواند مشکلات مربوط به معده و روده را بهبود بخشد.

ویروس مسری تبخال

استفاده از گیاه بادرنجبویه به عنوان مرهم برای زخم های عفونی و تبخال کنار لب در ابتدای شروع آنها، به نظر می رسد که زمان التیام آنها را کاهش می دهد.

بی خوابی

استفاده از گیاه بادرنجبویه دو بار در روز به مدت 15 روز، سبب بهبود وضعیت خواب و کیفیت آن در افراد مبتلا به اختلالات خواب می شود.

استرس در بزرگسالان

تحقیقات اولیه نشان می دهد که تنها یکبار مصرف بادرنجبویه، باعث افزایش آرامش و سطح هوشیاری افراد بزرگسال در طول مدت استرس آنها می شود. سایر مطالعات بیان می کنند که اضافه کردن بادرنجبویه به مواد غذایی و نوشیدنی ها، از میزان اضطراب شما کاسته و همچنین حافظه و هوشیاری شما را در حین آزمایش هایی ذهنی که نیاز به تمرکز دارند، افزایش می دهد. همچنین به نظر می رسد که گیاه بادرنجبویه موجب کاهش رفتارهای اضطرابی در کودکان در طول مدت امتحانات آنها می شود. مصرف گیاه بادرنجبویه همراه با سنبل کوهی به مقدار کم، سبب کاهش اضطراب و استرس در امتحانات می شود اما توجه داشته باشید که مصرف زیاد این ترکیب خطرناک بوده و نتیجه عکس می دهد و باعث بدتر شدن استرس می شود.

منبع: الو دکتر

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟