چگونه می توان هوش کودک را افزایش داد؟

از دیرباز یک سؤال اساسی ذهن پژوهشگران را به خود مشغول داشته است:‌ آیا در بهره هوشی کودک محیط مؤثرتر است یا ژن؟

به گزارش رکنا ، پژوهش‌های متعددی در این زمینه صورت گرفته است و مشخص شده است که هم محیط و هم ژن هر دو نقش مهمی در بهره هوشی دارند. از طرفی تحقیقات پژوهشگران تأیید کرده است که والدین نقش مهمی در رشد هوشی کودک دارند. شاید این سؤال در ذهن شما به وجود آید که والدین چه‌کاری می‌توانند برای تقویت هوشی فرزندانشان در منزل انجام دهند؟‌

گروهی از پژوهشگران اعتقاد دارند که والدین لازم نیست تلاش کنند که به‌طور رسمی و به مفهوم واقعی آموزش، به کودکان خود درس بدهند. فقط لازم است فرصت‌هایی برای فراگیری مرحله به مرحله کودک فراهم آورند. آنان پیشنهاد می‌کنند که والدین ابتدا آموزش را از سال‌های اولیه زندگی کودک شروع کنند و دوم اینکه این مرحله‌ها را نیز یک به یک انجام دهید.

ـ به چشمان کودک خود نگاه کنید

چشمان کودک شش هفته‌ای شما روی نقطه‌ای با فاصله حدود هفت اینچ یا 40 سانتیمتر متمرکز می‌شود. درست به اندازه‌ای که به صورت هنگام نگاه داشتن کودک در مقابلتان با او فاصله دارید. نگاه کردن به چشمان او سبب می‌شود که پیوندهای مغزی مستحکم‌تر شده و به کودک شما کمک می‌کند تا آنچه را می‌بیند، دسته‌بندی کند و ببیند که با چه چیزهایی آشنا و با چه چیزهایی ناآشناست. چه چیزهایی یکسان و چه چیزهایی متفاوتند. به نظر می‌رسد که این مهارت‌ها،‌ در زمره مهارت‌هایی است که برای یادگیری کودک لازم و ضروری محسوب می‌شوند.

با کودکان خود زیاد صحبت کنید

الفور از زمانی که پسرش متولد شده است مدام با او صحبت می‌کند. او می‌گوید پسرش قادر است جملات معنی‌دار و مرتبط به هم زیادی را بگوید.

یکی از استادان روان‌شناسی دانشگاه شیکاگو اظهار می‌دارد:‌برای کودک تسلط بر صحبت کردن به یک زبان بسیار اهمیت دارد. چون زبان نقش مهمی در عملکرد موفق ذهنی کودک به عهده دارد و این تسلط زمانی به دست می‌آید که کودک بتواند لغات را به زبان بیاورد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در طول سال دوم زندگی هر قدر والدین با کودک بیشتر صحبت کنند، تأثیر بیشتری روی گسترش خزانه لغات کودک خواهند گذاشت.

در یکی از پژوهش‌ها، محققان دو گروه از کودکان را مورد بررسی قرار دادند. گروه اول کودکانی بودند که والدین به دلیل مشغله و یا پایین بودن سطح تحصیلات کمتر با آنان صحبت کرده بودند و گروه دوم از میان خانواده‌هایی که سطح تحصیلات بیشتری داشتند،‌انتخاب شدند.

به هر دو گروه مقداری پول داده شد. سپس محققان به‌طور مخفیانه مقداری پول برداشتند و یا اضافه نمودند. سپس از کودکان خواسته شد مقدار باقیمانده پول را محاسبه کنند. نتیجه این بود که هر دو گروه به طور یکسان توانایی محاسبه باقیمانده پول را داشتند اما زمانی که این آزمون بصورت شفاهی انجام گرفت، گروه دوم که خانواده آنها سطح تحصیلات بالاتری داشتند، بهتر از عهده انجام این کار برآمدند.

برای کودک زمزمه کنید

زمزمه مادران برای کودکان می‌تواند موسیقی مناسبی برای آنان باشد. لالایی و سروده‌های موزون شما می‌تواند به پرورش مغز کودک شما کمک کند. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا اظهار می‌دارند که صحبت کردن با کودکان راجع به ریتم و ملودی ضرورتی ندارد. زیرا موسیقی چیزی بالاتر از آموزش ریتم و ملودی است. این دانشمندان به گروهی از کودکان سه ساله نواختن پیانو را آموزش دادند. نتیجه این بود که این کودکان توانستند جداول را سریع‌تر و دقیق‌تر از کودکان همسال خود که درس موسیقی نیاموخته بودند،‌حل کنند.

کودک خود را تشویق کنید

کودکان آماده و مستعد انجام کشفیات هستند. در واقع کودک شما با به‌کارگیری نیروی عقلانی خود و از طریق تجربیات جدید یا اکتشاف،‌ چیزهایی را درباره جهان خارج یاد می‌گیرد. آنان آماده انجام این کشفیات هستند و لزومی ندارد شما آنها را راه بیندازید. این کاشفان کوچک، خود به دنبال کشف محیط اطراف خود هستند و حتی زمانی که در گهواره یا تخت خود دراز کشیده‌اند،‌ نگاه خود را روی اشیای مختلف متمرکز می‌کنند.

آنها بی‌حد کنجکاوند و همین حس است آنها را وادار به دست زدن، چشیدن، حرکت دادن و دست کشیدن روی اشیا می‌کند. این حس را در کودک خود تقویت کنید. او را تشویق کنید یعنی شما هم با او به اکتشاف اشیاء می پردازید. به‌طور مثال،‌یک اسباب‌بازی را بردارید و با دقت به آن نگاه کنید. بعد آن را به کودک خود بدهید که امتحانش کند. همراه کودک خود روی زمین چهار دست و پا بروید و او را همراهی کنید.

برای اشیا نام بگذارید

الفور برای کودک خود اسباب‌بازی‌هایی را به کار می‌برد که پسر سه ساله‌اش بهتر بتواند رنگ‌ها را تشخیص دهد. مثلاً با نامگذاری عروسک‌هایی که به رنگ‌های مختلف هستند و تکرار اسم عروسک و رنگ آن به او کمک می‌کند.

کودکان در اولین سال زندگی خود نمی‌توانند نام رنگ‌ها را بگویند ولی به خوبی می‌دانند که رنگ‌ها با هم تفاوت دارند. والدین می‌توانند که رنگ‌های مختلف،‌اندازه‌ها و شکل‌های گوناگون را برای آنها نامگذاری کنند و به این وسیله قدرت درک و فهم آنها را تقویت کنند.

شادمانی خود را نشان دهید

زمانی که کودک شما برای اولین بار از یک لیوان آب می‌نوشد،‌با خوشحالی فراوان به او آفرین بگویید. ستایش کارهایی که کودکان انجام می‌دهند نه تنها سبب شادی او می‌شود،‌بلکه سبب تحکیم پیوندهای سلولی بین قشر مغز در ناحیه جلو و قسمت بادامه مغز در ناحیه مرکزی آن می‌شود و در رشد هوشی کودک موثر است.

این ناحیه،‌ مرکز احساسات است. مغز در ده تا هجده ماهگی این پیوندها را ایجاد می‌کند و زمانی که شما اولین کارهای مثبت کودک خود را تشویق و او را خوشحال می‌کنید، مقدار زیادی از مواد عصبی ـ شیمیایی در مغز او آزاد می‌شود که موجب تقویت مدارها می‌گردد. عکس این مطلب نیز اتفاق می‌افتد. اگر شما به طور مداوم به دستاوردها و حرکات کودکتان را توجهی نشان ندهید، این مدارها ضعیف شده و کوک شما دست از تلاش برای کشف موارد جدید می‌کشد.

همین اندازه کافی نیست،‌ ادامه دهید

گرچه دخالت و همکاری شما در سال‌های اولیه زندگی کودک بسیار مهم است،‌اما بدانید که رشد هوشی او در همین جا پایان نمی‌گیرد. شبکه‌های عصبی او همچنان توسعه پیدا می ‌کند. بویژه بخشی که مربوط به احساسات هستند. به خواندن برای کودک ادامه دهید و همچنان با او صحبت کنید و همراه او به موسیقی گوش دهید.

نقش شما کماکان حساس و مهم و اساسی باقی می‌ماند،‌حتی زمانی که فرزند شما به سن بلوغ می‌رسد. امکان دارد که بهره هوشی کودکان هماهنگ با سن آنها افزایش پیدا نکند، ولی رشد پیشرفت تحصیلی آنان می‌تواند همراه با سن آنها افزایش پیدا کند. این سال‌ها، سال‌هایی هستند که مغز خوب کار می‌کند و محرک‌های محیطی هم در آن نقش مهمی دارند. توجه شما به کودکتان یک عامل مهم و اساسی در رشد هوشی کودک محسوب می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

منبع: اینترنت

برگردان از : معصومه پیروزبخت

آیا این خبر مفید بود؟