با این صیفی قند خونت را کنترل کن

به گزارش رکنا، کسانی که از دیابت نوع 2 رنج می برند، باید بادمجان را به وعده های غذایی روزانه خود اضافه کنند، چون این یک منبع عالی فیبر و کربوهیدرات قابل حل است که می تواند جذب گلوکز را محدود کند. انجمن دیابت ملی و برنامه آموزشی انجمن دیابت آمریکا توصیه می کنند که افراد باید، بادمجان بیشتری را به رژیم روزانه خود اضافه کنند تا بتوانند کنترل کامل سطح قند خون خود را با سهولت انجام دهند.

انجمن دیابت ملی و برنامه آموزشی انجمن دیابت آمریکا توصیه می کنند که افراد باید، صیفی بادمجان بیشتری را به رژیم روزانه خود اضافه کنند تا بتوانند کنترل کامل سطح قند خون خود را با سهولت انجام دهند.

خواص کلاهک بادمجان در طب سنتی

متخصصان طب سنتی بر این باورند که کلاهک بادمجان دارای طبیعتی گرم و خشک است. کالری صد گرم از کلاهک بادمجان در حدود ۲۰ کالری است. خواص و فواید کلاهک بادمجان فراوان است که از جمله مهم‌ترین و معروف‌ترین خواص کلاهک بادمجان کمک به کاهش قند خون در کمترین زمان است. علاوه بر کاهش قند خون در افراد دیابتی یک خاصیت دیگر کلاهک بادمجان تاثیر کلاهک بادمجان برای قند بارداری است. جوشانده غلظ کلاهک بادمجان در ترکیب با تخم کتان ضمادی را به شما می‌دهد که می‌تواند موحب درمان سودای کهنه شود. همچنین نوشیدن جوشانده‌ کلاهک بادمجان به اندازه روزی یک قاشق غذاخوری و یا دود حاصل از آتش زدن کلاهک بادمجان خشک شده می‌تواند در درمان مشکلاتی همانند بواسیر و خون‌ریزی‌های روده‌‌‌ای مفید باشد. از دیگر خواص کلاهک بادمجان می‌توان به مواردی مانند قطع کننده خون ریزی‌های روده‌ای، قابض بودن، بند آوردن خون و جلوگیری از احتلام شبانه اشاره کرد. در ادامه به بررسی برخی از خواص صیفی کلاهک بادمجان می‌پردازیم.

خواص کلاهک بادمجان برای دیابت

کلاهک بادمجان نیز مانند خود بادمجان منبعی غنی از فیبر است. حضور فیبر فراوان در رژیم غذایی و رژیم لاغری از جمله مواردی است که پزشکان به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند. در واقع به بیماران دیابتی رعایت رژیم‌های غذایی حاوی کربوهیدرات کم و فیبر بالا توصبه می‌شود. در نتیجه مصرف کلاهک بادمجان که سرشار از فیبر است برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو یک گزینه درمانی مناسب است. کلاهک بادمجان علاوه بر فیبر حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام فنل است که فنل می‌تواند موجب تنظیم متابولیسم کربوهیدرات بدن شود. در واقع آنتی اکسیدان فنل به انسولین فرصت بیشتری می‌دهد تا کربوهیدرات‌ها را تجزیه کند. کلاهک بادمجان سرشار از آلفا گلوکوزیداز و همچنین آنژیوتانسین است که هر دو این موارد موجب بهبود جذب گلوکز می‌شوند. دیگر مواد موجود در کلاهک بادمجان که برای درمان دیابت موثر و تاثیرگذار هستند می‌توان به مواردی مانند کوئرستین، بتاکاروتن، ژنیستئین و کورکومین اشاره کرد.

طریقه استفاده از کلاهک بادمجان برای کاهش قند خون

برای بهره‌مندی از خواص کلاهک بادمجان می‌توان ابتدا پنج یا شش عدد کلاهک بادمجان را جدا کرده و همراه با دو لیوان آب در یک قابلمه ریخته و روی حرارت بگذارید تا آب جوش بیاید. مس از جوش آمدن آب اجازه دهید برای مدت زمان چند دقیقه در آب مانده تا بپزند و رنگ پس بدهند. پس از گذشت مدت زمان حدود ده دقیقه که کلاهک‌ها با حرارت ملایم پخته شدند شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید آب خنک شود. سپس از این آب به دست آمده بنوشید منتهی این کار را چند بار تکرار کنید، پس از مدتی تاثیر این موضوع را خواهید دید. این مایع به دست آمده از جوشیدن کلاهک بادمجان را می‌توانید تا چند دقیقه در یخچال نگه‌ دارید.

خواص کلاهک بادمجان برای بواسیر

از جمله خواص کلاهک بادمجان می‌توان به تاثیر شان در درمان بواسیر اشاره کرد. برای بهره مندی از این خاصیت کلاهک بادمجان باید، کلاهک بادمجان را همراه با دم آن با شاب جوشانده و سپس صاف کنید و از آن روزی یک قاشق بنوشید و یا کلاهک بادمجان را خشک شده را در آتش ریخته بسوزانید و از دود حاصل بهره مند شوید که برای رفع و درمان مشکلاتی مانند بواسیر و خون‌ریزی‌های روده‌‌‌ای تاثیرگذار و مفید است.

کلاهک بادمجان در بارداری

از جمله رایج‌ترین بیماری‌های خانم‌های باردار در دوران بارداری دیابت بارداری است. از جمله خواص کلاهک بادمجان می‌توان به خواص کلاهک بادمجان برای قند بارداری اشاره کرد. قند بارداری به راحتی توسط مصرف کلاهک بادمجان قابل درمان است اما باید توجه داشته باشید که پیش از مصرف حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

کلاهک بادمجان برای عفونت

از دیگر خواص کلاهک بادمجان به تاثیر آن در رفع عفونت می‌توان اشاره کرد. برای بهره مندی از خواص کلاهک بادمجان در رفع عفونت باید ابتدا کلاهک بادمجان را خشک کرده و سپس کلاهک بادمجان خشک شده را مانند اسپند در آتش ریخته تا دود کند و سپس خود را در معرض دود قرار دهید تا عفونت موجود در بدن شما را خشک کند. کلاهک بادمجان برای عفونت واژن نیز مفید است. بهره مندی از خواص کلاهک بادمجان برای عفونت واژن با استفاده از بخور، دود و یا پخته کلاهک بادمجان ممکن است.

منبع: غفاری دایت

کدخبر: 984487 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟