بهانه جدید نانواها برای افزایش غیرقانونی قیمت نان + جزئیات

گران شدن قیمت نان تا امروز دلایل زیادی داشته است. از افزایش حقوق کارگران و حق بیمه گرفته تا بالا رفتن هزینه های تولید و حاملهای انرژی و کرایه مغازه و …اما جدیدترین بهانه نانواها برای گران کردن قیمت نان افزایش هزینه حمل و نقل است که تلویحا گفته می شود هزینه های تولید نان را برای آنها بیشتر از همیشه کرده است.

این طور که مسئولان اتحادیه نانوایان سنتی تهران می گویند آرد فراوان است و هیچ مشکلی برای تامین آرد وجود ندارد. فقط این هزینه های حمل و نقل است که از اول شهریور بیشتر شده است تا نانواها از عدم سود آوری و پر هزینه بودن تولید نان بگویند.

اما این افزایش هزینه حمل و نقل آرد چقدر است؟ آیا قیمت نان باز هم امسال افزایش پیدا می کند؟

بیژن نوروزمقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران در این‌باره می گوید:« شرکت حمل‌ونقل خلیج‌فارس اعلام کرده بود از ابتدای شهریور‌ماه به‌دلیل افزایش هزینه حمل‌ونقل، امکان حمل آرد با نرخ کرایه‌های حمل قبلی را ندارد. نانوایان که به‌دلیل ثابت ماندن نرخ نان قادر به پذیرش افزایش هزینه حمل آرد نبودند، به‌مدت یک‌ماه در مقابل تحمیل افزایش هزینه کرایه حمل آرد مقاومت کردند اما متأسفانه شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج‌فارس با ترفندهایی مانند تأخیر در حمل آرد به نانوایی‌ها زمینه کاهش عرضه آرد را فراهم و نانوایان نیز برای تامین آرد به اتحادیه مراجعه کردند. اگرچه اتحادیه از نانوایان خواست تا به یکدیگر آرد قرض بدهند تا نانواخانه‌ها به‌دلیل نداشتن آرد تعطیل نشوند که همینطور نیز شد.»افزایش ۵۵ درصدی هزینه های تولید نان

به گفته رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران هزینه حمل آرد برای نانوایی‌ها به‌طور متوسط ۵۵درصد افزایش یافته است. هزینه ای که به گفته او فعلا به نانوایان تحمیل شده از جیب آنها پرداخت می‌شود.

نورزو مقدم در ادامه می گوید:« در شرایطی که هزینه تولید نان از درآمد نانوایان پیشی گرفته و این افراد نیز جزئی از مردم بوده و ناگزیر به تحمل نرخ بالای تورم هستند، تحمیل این هزینه به تولید‌کنندگان نان و تثبیت دستوری قیمت‌ها، سرنوشت نامعلومی را برای نانوایان رقم زده است.

مشخص نیست سازمان حمایت که وظیفه حمایت از تولید‌کننده و مصرف‌کننده را دارد چرا تولید‌کننده را نمی‌بیند، نانوا چه گناهی کرده که باید برخی انواع نان را به نرخ ۳۰۰تا ۵۰۰تومان آن هم در شرایطی بفروشد که حتی دستگاه‌های پوز نیز تراکنش کمتر از هزار تومان انجام نمی‌دهند؟ »آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟