پیش بینی وضعیت بورس / امروز شنبه 16 اسفند

درخصوص وضعیت بورس این هفته و هفته ای که گذشت گفتگوی رکنا با بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه را بخوانید:

صمدی درخصوص بازار بورس در هفته ای که گذشت گفت: هفته ای که گذشت هفته خوبی برای بازار نبود و همچنان فشار فروش ادامه داشت. بازار همچنان از کمبود نقدینگی رنج می برد.در عین حال کارگزاری ها هم باتوجه به پایان سال مالی به سهامداران فشار می آوردند که حتما تسویه کنند. طبق قوانینی که وجود دارد هیچ اجباری برای تسویه اعتبارات در پایان سال مالی وجود ندارد، با این حال کارگزاری ها همچنان به مشتری ها برای تسویه فشار می آورند. این مساله یک فشار مضاعف بر بازار تحمیل می کند. از طرفی پول در بازار نیست و این باعث شد که خیلی از خریداران دست نگه دارند تا این فروش اوراق دولتی و هم تسویه اعتبارات به پایان برسد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: قیمت نفت به مرز 70 دلار رسیده است که بسیار عدد جالب و جذابی برای بازار سرمایه است. چون هم باعث می شود کرک اسپرد Crack Spread پالایشگاه ها مثبت شود. خبر خوبی برای پالایشگاه ها در زمینه سودسازی است. همچنین قاعدتا بر قیمت محصولات پتروشیمی تاثیر می گذارد که می تواند قیمت پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالای داخلی را بالا ببرد. در حال حاضر شرایط بنیادی بازار بسیار خیلی خوب است. چه از نظر قیمت های جهانی و چه از نظر قیمت های داخلی در بورس کالا و البته گزارش های بورس شرکت ها و گزارش صورت های مالی که درکدال منتشر می کنند.

صمدی افزود: اما تنها عاملی که باعث شده بازار دست نگه دارد ، بحث فروش اوراق دولتی است که به نظر می رسد هفته آینده به پایان برسد. موضوع دوم بحث بودجه است که بالاخره نهایی می شود. موضوع بعدی هم تنش های سیاسی بین المللی از جمله اف ای تی اف و برجام است.

پیش بینی وضعیت بورس در هفته جاری

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: اما کم کم بازار به نقطه ارزندگی نزدیک می شود. چهارشنبه هم بخش عمده سهم های فروش جمع آوری شده بود و بخشی از سهم های شرکت های بزرگ صف فروش نداشتند. خیلی هم صف فروش می گذاراند که پایانی پر نشود. یعنی اکثر بازیگران سهم های کوچکتر صف فروش را سنگین تر می کنند که حجم مبنا پر نشود تا کسی جرات خرید نداشته باشد تا سهم پایین تر نرود. 

صمدی در آخر گفت: در هفته پیش رو به نظر می رسد که کم کم صف های فروش جمع شود. آرام آرام بیشتر نمادها سبز شود. چون هم تسویه اعتبارات به پایان می رسد و هم فروش اوراق دولتی به اتمام می رسد. از طرفی بودجه هم به تصویب می رسد. احتمالا آرام آرام هفته متعادل تر و سبزتری خواهیم داشت. به طور سنتی همیشه پایان سال هفته مثبت تری بوده است. باید دید این سنت دیرینه تکرار می شود یا نه. چون همیشه اسفند ماه پایان سال مالی 40 درصد کارگزاری ها است، همیشه همه منتظر هستند تسویه اعتبارات تمام شود. به نظر می رسد آرام آرام بازار راه خود را پیدا کند چون دیگر این ریزش ها معنی ندارد. دلار هم در محدوده ای قرار دارد که ارزندگی و سود دهی شرکت های صادراتی را تضمین می کند. فکر می کنم هر چقدر به پایان اسفند ماه نزدیک می شویم بازار روند متعادل و رو به بالایی داشته باشد.

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟