نشان فداکاری به شهید «حسن هداوند میرزایی» تعلق گرفت

به گزارش رکنا از روابط عمومی ارتش ، برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها» در ارتش، به‌پاس رشادت و مدیریت جهادی در صحنه‌ها و برهه‌های سرنوشت ساز دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و ایثار و بذل جان در اعتلای ایران سربلند اسلامی، نشان فداکاری به شهید والامقام ارتش اسلام؛ «حسن هداوند میرزایی» که سرسختانه در خط مقدم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و نظام مقدس جمهوری اسلامی  ایستاده‌اند، تعلق گرفت.

نشان فداکاری که اعطایی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به ارتش جمهوری اسلامی ایران است، نماد ایثار و از خودگذشتگی دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه افسری امام علی(ع) ارتش است که در راه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران مردانه ایستاده و دفاع کرده‌اند.

شهیدحسن هداوند میرزایی ، در سال ۱۳۳۷در روستای قشلاق کریم آباد از توابع ورامین، دیده به جهان گشود. پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۵۵ وارد ارتش شد. پس از فارغ التحصیلی و طی دوره های لازم به لشکر ۲۳ نوهد منتقل و در گردان ۱۵۴ مشغول به خدمت شد.

 وی پس از طی دوره چتربازی به گردان ۱۹۲ ملحق و به مناطق عملیاتی کردستان اعزام شد و با شروع جنگ تحمیلی به مناطق عملیاتی جنوب اعزام شد.شهید هداوند در عملیات های ویژه رزمی و شناسایی محورهای سلماس، آبادان، خرمشهر، ایلام، گیلان غرب و ... حضور فعال داشت و بازپس گیری کله قندی اسحاق میمک، از افتخارات حضور وی در مناطق عملیاتی بود. شهید هداوند به دلیل ابراز رشادت‌های فراوان در جبهه های حق علیه باطل به ترتیب به ۳ و ۹ ماه ارشدیت نائل آمد.

شهید هداوند میرزایی مأموریت‌های متعددی در مناطق عملیاتی به انجام رساند، در سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس چندین روز مردانه جنگید و به همراه نیروهایش گامی مهم در پیروزی این عملیات غرورآفرین برداشت. در تاریخ ۲ خردادماه ۱۳۶۱ و تنها یک روز مانده به آزادی خرمشهر، پس از یک نبرد سخت در منطقه شلمچه، از ناحیه کتف مجروح و به اسارت دشمن درآمد.

این شهید والامقام  در ۲۵ تیرماه ۱۳۶۹ در اسارت و دور از وطن، به فیض شهادت نائل آمده و پیکر ایشان در قبرستان کرخالاسلامیه به خاک سپرده شده است.

 سرانجام پیکر پاک این شهید سرافزار میهن در سال ۱۳۸۱، به کشور بازگردانده شد و طی یک مراسم باشکوه و با حضور آحاد مردم قدر شناس، در قبرستان امامزاده موسی(ع) روستای خلیل‌آباد از توابع شهرستان پاکدشت، به خاک سپرده شد.

آیا این خبر مفید بود؟