نفت سرقت‌ شده ایران در آمار رسمی واردات آمریکا

به گزارش رکنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور کل نفت خام وارداتی آمریکا در سال میلادی گذشته را 2291 میلیون بشکه اعلام کرده است که 270 میلیون بشکه از این رقم معادل 12 درصد از منطقه خلیج فارس بوده است.

همچنین کل واردات نفت خام آمریکا از اوپک در سال 2022 بالغ بر 357 میلیون بشکه بوده که حاکی از وابستگی 16 درصدی آمریکا به نفت تولیدی سازمان کشورهای صادرکننده نفت است.

عربستان بزرگ‌ترین تامین کننده نفت وارداتی آمریکا در میان اعضای اوپک بوده و 166 میلیون بشکه نفت در سال میلادی گذشته به این کشور صادر کرده است. عراق با صادرات 89 میلیون بشکه‌ای در رده دوم و نیجریه با 34 میلیون بشکه در رتبه سوم از این نظر قرار داشته‌اند.

بر اساس آمار رسمی آمریکا، این کشور از ایران نیز در سال 2022 نفت وارد کرده است.

بر اساس گزارش وزارت انرژی آمریکا این کشور در سال میلادی گذشته 507 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده، که اگرچه رقم ناچیزی است، اما با توجه به قطع بودن روابط تجاری و سیاسی دو کشور و وضع تحریم‌های سختگیرانه علیه ایران از سوی واشنگتن قابل تامل است.

به عقیده تحلیلگران رقم 507 هزار بشکه نفت وارداتی آمریکا از ایران مربوط به نفت دزدی این کشور از محموله‌های صادراتی نفت ایران است که به بهانه تحریم‌ها توقیف کرده است.

منبع: ایسنا

کدخبر: 874279
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟