کم توجهی سرمایه داران ایران به تاسیس کارخانه ای پرسود / جلوگیری از خروج ارز و اشتغالزایی فراوان

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا،  قیمت پلی سیلیکون، فلز فوق رسانا مورد استفاده برای ساخت پنل های خورشیدی ، به بالاترین سطح رسیده است. این افزایش در سال گذشته آغاز شد، زیرا کشورهایی از جمله چین تأسیسات انرژی پاک را برای دستیابی به اهداف آب و هوایی تقویت کردند.

تقاضا برای پلی سیلیکون سریعتر از زمانی که شرکت ها می توانستند کارخانه های جدیدی برای تولید آن بسازند افزایش یافت. تحلیلگران  می گویند: «اگر قیمت پلی سیلیکون در سطح بالا ادامه یابد، تمام پروژه های حرکت به سمت انرژی خورشیدی  در مقیاس زمین دچار توقف یا گرفتاری می شوند.»

توسعه استفاده از انرژی خورشیدی منجر به کاهش خشکسالی در ایران می شود

دکتر محمود یعقوبی، طراح و مجری اولین نیروگاه خورشیدی سهموی خطی در خاورمیانه در گفت و گو با رکنا با تاکید بر اینکه اکنون در تمام جهان ثابت شده است که استفاده هرچه بیشتر از سلول های خورشیدی در اماکن عمومی می تواند منجر به کاهش مصرف سوخت های فسیلی در نیروگاه ها شود گفت:  اکنون بسیاری از کشورهای توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند که باید برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی بخصوص مازوت و زغال سنگ در نیروگاه ها، هرچه بیشتر به گسترش استفاده از سلول های خورشیدی و سایر انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای خود بپردازند.

طراح و مجری اولین نیروگاه خورشیدی سهموی خطی در خاورمیانه ادامه داد: هم اکنون ظرفیت تمام نیروگاه های ما برای تولید برق حدود 85 هزار مگاوات است و اگر دولت بتواند تا چهار سال آینده به وعده خود مبنی بر افزایش 10 هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق با استفاده از انرژی تجدیدپذیر عمل کند، در این صورت سهم انرژی های تجدیدپذیر در تولید برق کشور بیشتر از 10 درصد خواهد شد و دیگر بهانه ای برای مازوت سوزی در نیروگاه های باقی نمی ماند.

وی در ادامه تاکید کرد: نیروگاه های حرارتی علاوه بر مصرف شدید سوخت های فسیلی، آب بسیار زیادی نیز مصرف می کنند و این در حالی است که حجم آب مصرفی سیستم های فتوولتائیک حدود یک پنجم تا یک ششم نیروگاه های حرارتی است و بنابراین توسعه استفاده از انرژی خورشیدی در کشورمان می تواند نقش مهمی در کاهش مصرف آب در کشور نیز داشته باشد.

شهرداری ها با توسعه استفاده از انرژی خورشیدی با آلودگی هوا مبارزه کنند  

یعقوبی با تاکید بر این که شهرداری های کلانشهرها می توانند نقش مهمی در گسترش استفاده از انرژی خورشیدی در کشور داشته باشند، گفت: شهرداری ها حتما می توانند در بوستان ها، تفرجگاه ها و برخی معابر عمومی که خطرات آن کمتر است، برای تولید برق مورد نیاز لامپ ها از سلول های خورشیدی استفاده کنند. البته اگر شهرداری ها بتوانند سیستم هایی را تهیه کنند که در آنها انرژی برق تولیدشده با استفاده از انرژی خورشیدی ذخیره می شود، در آن صورت می توان برای تمام معابر شهری از جمله میدان های بزرگ از انرژی خورشیدی استفاده کرد.

این کارشناس انرژی خورشیدی ادامه داد: اگر شهرداری ها علاوه بر بوستان ها و معابر عمومی، در ساختمان های خود نیز از سلول های خورشیدی استفاده کنند، قطعا می توانند نقش مهمی در کاهش مصرف سوخت های فسیلی برای تولید برق در کشور ایفا کنند.

وی در پایان تصریح کرد: برای این که استفاده از سلول های خورشیدی در واحدهای مسکونی برای مردم عادی به صرفه محسوب شود، دولت در چند سال ابتدایی پس از نصب سلول های خورشیدی در منازل مردم، باید برق تولیدشده توسط این سلول های خورشیدی را به صورت تضمینی از شهروندان بخرد. همچنین دستگاه اجرایی باید توجه داشته باشد که عمومی شدن نصب سلول های خورشیدی در خانه های مردم می تواند کمک زیادی در کاهش بار پیک در ساعات اوج مصرف برق داشته باشد.

کارخانه ای پرسود با تولیداتی سبز

و اما با توجه به افزایش روز افزون تقاضای انرژی پاک ( انرژی خورشیدی ) و افزایش استانداردهای زندگی همچنین رشد روزافزون صنایع بر پایه سیلیکون ضرورت وجود طرح تولید سیلیکون متال اجتناب ناپذیر است . جایگزین کردن انرژی خورشید بعنوان عظیم ترین منبع انرژی پاک و ارزان در جهان و استفاده از مواد اولیه بر مبنای سنگ سیلیس در صنعت ، باعث شد مطالعات تحقیقاتی در زمینه تولید مواد اولیه سلول های خورشیدی و صنایع مرتبط و سپس تولید سیستم های فتوولتاییک آغاز شود. مجموعه عظیم کارخانجات تولید سیلیکون متال و سلول‌های خورشیدی علاوه بر جلوگیری از خروج ارز ، اشتغالزایی فراوانی ایجاد خواهند کرد.

کدخبر: 846313
لینک کپی شد
آزاده مختاری
آیا این خبر مفید بود؟