اولین گفتگو با دانشجوی ایرانی در  قرنطینه کرونای تهران / ناگفته هایی از شهر وحشت +فیلم
حجم ویدیو: 65.75M | مدت زمان ویدیو: 00:05:55

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، صبح امروز پرواز ووهان به تهران در فرودگاه امام (ره) به زمین نشست. مسافران این پرواز دانشجویان ایرانی مقیم ووهان بودند که با شیوع کرونا ویروس در شرایط خطر از نظر سلامت قرار گرفته بودند.

سینا صفاوردی یکی از دانشجویان این هواپیما در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا چنین توضیح داد: شهر ووهان شهر وحشتزده است. همانند حکومت نظامی خیابان ها خالی از رفت و آمد و مردم ترسیده از مبتلا شدن به کرونا ویروس در خانه های خود حبس شده اند.

وضعیت به شدت بحرانی است. روزهای اول تا این حد خطرناک نبود ولی این روزها هر روز آمار مبتلایان بیشتر و بیشتر می شود. آماری که دولت چین از تعداد مبتلایان اعلام می کند حقیقی نیست و آمار واقعی خیلی بیشتر از تعدادی است که رسانه های چینی و دولت چین اعلام می کند.

صفاوردی تاکید کرد :شهر ووهان دچار کمبود ماسک است، هیچ کسی از خانه ها بیرون نمی آمد با خروج از خانه امکان مبتلا شدن به کروناویروس خیلی زیاد است. تامین غذا به شدت در این شهر با مشکل مواجه شده است . برای ما از سوی سفارت بسته های معیشتی ارسال می شد که تا حدی در آن شرایط نجات دهنده بود.

وی در ادامه گفت : ابتدا قرار بود با هواپیمای عراقی به ایران منتقل شویم ولی هواپیمای عراقی نیامد و در نهایت هواپیمای ماهان ما را به ایران منتقل کرد. در پرواز ما تعدادی عراقی و سوریه ای هم بودند.

صفاوردی با گفتن ازاینکه تیم پزشکی که از ایران برای کمک و انتقال به ایران آمده بودند بسیار رفتار محترمی داشتند گفت : این تیم پزشکی بدون ترس از ما آزمایشات لازم را ابتدا در چین و سپس با انتقال به تهران و در ادامه در هتل از ما انجام دادند. الان منتظر نتیجه آزمایشات هستیم.

این دانشجوی ایرانی رشته تجارت در چین با گفتن اینکه به حتم با بازشدن دوباره دانشگاه های ووهان به چین باز خواهد گشت گفت : نمی دانیم مدت ماندگاری این ویروس تا چه زمانی است . دانشگاه های شهر بسته شده اند. به محض دریافت ایمیل از دانشگاه و خبر بازگشایی دوباره آنها به چین بازخواهیم گشت.

صفاوردی با گفتن از اینکه تنها 6 نفر از ایرانی ها در ووهان ماندند و به ایران نیامدند ادامه داد: این افراد اکثرا همسرشان در ووهان بود و برای همین تصمیم گرفتن کنار آنها بمانند. یکی از ایرانی ها امروز تا دم در اتوبوسی که قرار بود ما را تا فرودگاه بیاورد، آمد ولی در نهایت تصمیم گرفت بماند و راهی ایران نشد.

این دانشجو در مورد اینکه تمام جهان مدعی هستند که خوردن سوپ خفاش باعث شیوع این ویروس در چین شده است گفت : مصرف  سوپ خفاش در ووهان گسترده نیست. تنها در محلات خاصی سرو می شود .تهیه خفاش در ووهان به راحتی نیست . فیلم های منتشر شده در فضاهای خبر و مجازی همه مربوط به گذشته است . خوردن سگ و موش و... این فیلم ها همه مربوط به تاریخ های قبل است به هر حال من پزشک نیستم ولی در ووهان بیشتر مرکز شیوع این ویروس را از بازار ماهی و مار می دانستند.

این دانشجو با تاکید بر اینکه مراقبت ها از ما به شکل تخصصی توسط تیم پزشکی انجام می گیرد گفت : هیچ کدام از ما نشانه های کرونا ویروس را نداریم . یک کودک نیز همراه خانواده اش اکنون در قرنطینه است . امیدواریم نتیجه آزمایشات مثبت نباشد و بتوانیم به کنار خانواده هایمان برگردیم .تیم پزشکی که برای انتقال ما به چین آمده بود نیز همراه ما در هتل در وضعیت قرنطینه هستند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

کدخبر: 541285
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟