پیام صمیمی : همه خوشی ها و ناخوشی هایم با موسیقی گذشته است + فیلم
حجم ویدیو: 7.81M | مدت زمان ویدیو: 00:01:03

پیام صمیمی در تاریخ 14 اسفند 1364 در بوشهر متولد شد. او از 3 سالگی نوازندگی را آغاز کرد و در 5 سالگی در جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه تهران نواخت. سال‌های 72 ، 73 و 74 در مقبره فردوسی در طوس نواخت و سال 81 دوره‌‌ای کوتاه نزد آندره مرادیان آموخت. دوره نوازندگی پیانو کلاسیک را در دانشگاه کومیتاس ایروان تکمیل کرد و از سال 90 تا 93 دوره تکمیلی نوازندگی پیانو ایرانی را در محضر استاد انوشیروان روحانی گذراند. پیام صمیمی شرکت در کنسرت‌های متعدد در بوشهر و شیراز، همکاری با ارکسترهای سرناد و روناک و همکاری با خوانندگان پاپ از جمله حامد فقیهی، علی زندوکیلی و مانی رهنما را در کارنامه دارد و از سال 1390 مدرس آموزشگاه‌های هیوا و ناردونه ( آوای پارسی) است. در ادامه گفتگوی اختصاصی خبرنگار بخش هنری رکنا را با پیام صمیمی می خوانید.

خودتان را معرفی کنید.

سلام و عرض ادب. من پیام صمیمی هستم ۳۵ ساله و نوازنده و مدرس پیانو

از چه سنی نوازندگی را شروع کردید؟

از سن ۳ سالگی من با موسیقی بزرگ شدم

خاطره تلخی هم از نواختن دارید؟

همه خوشی ها و ناخوشی هایم با موسیقی گذشته است. خاطره تلخ خدا را شکر ندارم از نوازندگی؛ همیشه برایم نواختن و موسیقی شیرین و پر از عشق بوده و هست ...

به هنرجوهای پیانو چه توصیه ای می کنید؟

توصیه من به هنرجوهای پیانو این است که موسیقی و هنر را جدی بگیرند. اینقدر تنبل نباشند. اینقدر نق نزنند. می آیند پیش من یا بقیه همکاران عزیزم مرتب می گویند :(وقت نشد ... رفته بودیم مسجد چهلم فلانی بود ...از طبقه ۶۴ با مغز افتادم پایین ولی خدا را شکر چیزیم نشد شما نگران نباشید...این هفته کتابم آتش گرفته بود...این هفته خیلی هفته سخت و انرژی منفی بود... این هفته داشتم برای کنکور 6 سال دیگر آماده می شدم و همش درس داشتم ... این هفته به اجبار و اصرار خانواده رفتم باغ مان در لواسان و مرا مجبور کردند که خوش بگذرانم ... و هزار و یک بهانه غیر موجه دیگر ... )

پیام صمیمی نوازنده

خب من نمی فهمم کسی مجبورشان کرده که حتما باید موسیقی کار کنند؟ بعد هم به آنها می گویی می گویند نه به خدا! ما عاشق موسیقی هستیم .. دیگر آدم نمی داند چه بگوید ...

برای یادگیری پیانو به نظرتان چقدر باید وقت گذاشت؟

حداقل زمانی که برای تمرین پیانو باید گذاشت ۲ ساعت و نیم است. خود بنده یک زمانی روزی 11 ساعت بی وقفه پای ساز بودم.

آقای صمیمی! میانه تان با ورزش چگونه است؟

تازگی ها دارم ورزش می کنم و خیلی راضی ام و حالم به شدت بهتر شده است.

از خوانندگان کشور صدای کدام ها رو بیشتر دوست دارید؟

همایون شجریان و علی زندوکیلی و البته فقط و فقط جنس صدای بهنام بانی و نه موزیک هایش.

نواختن پیانو پیام صمیمی

نحوه انگشت گذاری روی کلیدهای پیانو مهم است؟ مثلا بعضی ها با انگشتان کشیده و برخی با پنجه گرد کار می کنند.

خب اینکه شما آموزش های درست و اصولی ببینید بسیار بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه خیلی ها هنرجو را به شکل اسکناس می بینند و بخاطر اینکه هنرجو جذب کنند فقط آهنگ کار می کنند و این کار خیانت بزرگی است به آن عزیزی که رفته است دنبال نوازندگی . فرم و شکل دست به صورت غلط و کاملا اشتباه پرورش پیدا می کند و خیلی سخت درست می شود. البته ناگفته نماند خود هنرجوها هم متاسفانه فقط دنبال آهنگ هستند. من بارها گفتم بیایید من به شما 10 تا آهنگ یاد می دهم و بفرمایید بروید تا آخر عمر همان 10 تا و نهایتا 20 آهنگ را اجرا کنید ولی اگر به صورت اصولی پیش برویم به مرور زمان اینقدر تکنیک نوازندگی تان بالا می رود و انگشتان تان قوی می شود که هرچند تا قطعه که بگذارند جلوی تان خیلی راحت اجرا می کنید.

آلبوم از نوازندگی پیانوی خودتان ندارید یا در فکرش نیستید؟

حقیقتا در فکرش هستم که یک یا دو آلبوم حتما منتشر کنم ولی متاسفانه خیلی سختگیرم و باید همه چیز درست و به بهترین شکل انجام شود؛ برای همین خیلی زمان را از دست می دهم. به کمک بهروز صفاریان نازنین و به امید خدا یک آلبوم را به زودی منتشر می کنم.

اعضای خانواده هم با موسیقی میانه خوبی دارند؟

همه اعضای خانواده بسیار بسیار به موسیقی علاقه دارند. در واقع برادر بزرگم اولین استاد بنده در همان سن ۳ سالگی بودند و من را همیشه پشتیبانی ‌و تشویق می کردند و خیلی چیزها از ایشان یاد گرفتم که باید اعتراف کنم ارزشمندترین هدیه ای که ایشان به من دادند «اعتماد به نفس » در اجرا برای دیگران بود و البته پدرم هم از دوران نوجوانی صدای بسیار زیبایی داشتند و به آثار استاد شجریان بسیار بسیار علاقه مند هستند و تقریبا اکثر آثار ایشان را از حفظ با همان تحریرها می خوانند که این نشان می دهد بسیار گوش قوی و استعداد موسیقی دارند که البته به شوخی به ایشان می گویم : پدر کو ندارد نشان از پسر...

مهم ترین انتقادی که به خودتان می کنید چیست؟

مهمترین انتقادم این است که چرا تا الان ورزش نمی کردم؟

یک جمله خطاب به مردم خوزستان

خب چون من خودم جنوبی هستم و اهل بوشهر دوستان و عزیزان بسیاری در خوزستان دارم که به شدت خوش قلب و باصفا و انرژی مثبت و البته در زمینه هنر بسیار بسیار مستعد هستند ولی متاسفانه گناه بزرگ شان این است که در پایتخت زندگی نمی کنند و دسترسی به امکانات ندارند و نیازهای اولیه هر انسان مثل آب و یا برق را هم حتی ندارند .. یادم نمی رود چند سال پیش بوشهر ساعت 3 ظهر در مرداد ماه برق می رفت و خب طبیعی بود که آب هم قطع می شد و در عرض 5 دقیقه خانه مثل کوره می شد و نفس مان به زور بالا می آمد. حال مردم خوزستان را می فهمم و می دانم حال شان خوب نیست . آیا خود مسئولان می توانند یک هفته و فقط یک هفته در چنین شرایطی زندگی کنند ؟ ببینید مردم خوزستان چقدر زجر کشیدند که بعد از اینهمه سال تازه کمی دارند اعتراض می کندن و آن هم حق می گویند.

حرف آخر؟

و کلام آخر اینکه ای کاش حال ایران خوب می شد...

آیا این خبر مفید بود؟