سند ملکی که خریده ام در رهن بانک است

شخصی آپارتمانی را از دیگری خریداری کرده که سند مالکیت این ملک در رهن بانک بوده و فروشنده 70 درصد ارزش ملک را از خریدار به صورت نقد دریافت می‌کند، اما نسبت به تنظیم سند گواهی می‌کند، شخص خریدار چه راهکار قانونی در پیش دارد؟

2020-03-28 11:06:16 تاریخ : ۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۱۵:۳۶:۱۶ تعداد پاسخ ها 1
  • از آنجا که شخص خریدار به تعهد خود نسبتا عمل کرده و بیش از نصف مبلغ ملک را پرداخت کرده است، فروشنده موظف است در موعد مقرر نسبت به تنظیم سند اقدام کند و آن را از رهن بانک خارج کرده و به نام خریدار به ثبت برساند، ابتدا خریداری که درصدد به ثبت رساندن ملک خود به نام خود است، می‌تواندیک اظهارنامه قانونی از طریق دادگاه برای فروشنده ارسال کند که با توجه به تعهد قراردادی فیمابین مکلف است نسبت به تنظیم سند و مراحل ثبتی آن اقدام کند و پس از ابلاغ اظهارنامه به فروشنده چنانچه در مدت 10 روز هیچ خبری از وی نشد، شخص خریدار می‌تواند از طریق دادگاه حقوقی الزام وی به فک رهن و انتقال سند را با احتساب همه خسارات و هزینه‌های دادرسی تقاضا کند و قاضی رسیدگی‌کننده با بررسی تمام مدارک و اسناد موجود همچنین اظهارنامه قانونی که فروشنده به آن هیچ اعتنایی نکرده، رای قطعی به فک رهن و انتقال سند قطعی به نام خریدار صادر خواهد کرد. البته ممکن است فروشنده نیز برای این تاخیر خود دلایلی داشته باشد که در صورت وجود آن می‌تواند در جلسه رسیدگی‌کننده به این پرونده به استحضار قاضی برساند. در هر صورت با توجه به قاعده فقهی «لاضرر و لا ضرار فی‌الاسلام» هیچ تعهد و قراردادی نباید وسیله ضرر رساندن به دیگری تلقی شود و شخصی که با انجام ندادن تعهد خود در زمان خاصش به دیگری ضرر و زیان مالی می‌رساند. همانطور که در مثال گفته شد، ممکن است تاخیر در تنظیم سند رسمی به نام خریدار باعث رسیدن ضرر و زیان مالی جبران‌ناپذیری به خریدار شود که قطعا شخصی که تخلف کرده، باید ضمن حکم دادگاه همه خسارات را نیز تمام و کمال بپردازد.

    2020-03-28 11:06:18 ۱۳۹۹/۰۱/۰۹ ۱۵:۳۶:۱۸ 1

ارسال پرسش

پرسش شما با موفقیت ارسال شد ، کاربر گرامی چنانچه ایمیل خود را هنگام ثبت سوال وارد کرده اید در صورت پاسخ دادن به سوال شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد.

پرسش شما با موفقیت ارسال شد، کاربر گرامی، لطفا برای بازدید از پاسخ‌های ارسالی به سوالتان، حداکثر تا 7 روز آینده به همین صفحه مراجعه کنید.

ایمیل واد شده صحیح نمیباشد.
وارد نمودن ایمیل ضروری نیست
انتخاب دسته بندی اجباری می‌باشد.
ok {{ uploadedFileData.name }} uplodaed.
این فیلد اجباری میباشد. کاراکتر وارد شده کم میباشد.

ارسال نظر

 

پرسش و پاسخ