راز 2 جوینده گنج در زادگاه فردوسی برملا شد / آنها نقشه گنج داشتند

 2متهم که از جویندگان گنج های تاریخی بودند هنگام حفاری غیرقانونی در روستای پاژ در زادگاه فردوسی دستگیر شدند.

روستاهای تاریخی زیادی در اطراف مشهد و جای جای استان وجود دارند، روستاهایی که حافظان آن‌ها بیشتر خود اهالی روستا هستند، یکی از این روستاها در ابتدای جاده کلات که مهم‌ترین مشخصه آن زادگاه حکیم نامدار زبان فارسی، فردوسی توسی است، روستای پاژ است. هر چند این موضوع تاکنون نتوانسته رنگ محرومیت را از این روستا بزداید، اما حفاران غیرمجاز زیادی را وسوسه کرده تا به این روستای تاریخی سر بزنند.

به گزارش رکنا، در جدیدترین پرونده حضور سودجویان و سارقان میراث فرهنگی در این روستا، اهالی ده گزارشی از وجود افرادی مشکوک را به میراث فرهنگی اعلام کردند. موضوعی که موجب شد گروهی از مأموران یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به منطقه اعزام شوند.

دزدان به زادگاه فردوسی هم رحم نکردند

به گفته فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، با حضور مأموران در روستا مشخص شد که افرادی مشکوک مشغول حفاری در قبرستان قدیمی روستا هستند.سرهنگ محمدعلی مدیر با اشاره به انگیزه این حفاران که کشف اشیای تاریخی است، بیان کرد: پس از حضور مأموران و مشاهده حفاران بلافاصله 2متهم دستگیر شدند.

وی ادامه داد: در ادامه آلات و ادواتی که سودجویان با آن‌ها اقدام به حفاری کرده بودند نیز کشف و ضبط شد.

مدیر، با اشاره به بازجویی از متهمان بیان کرد: پس از هماهنگی‌های لازم و درخواست کمک از مأموران پاسگاه خلق‌آباد، متهمان تحویل نیروی انتظامی شدند تا برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شوند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟