هر چند ابراهیم حاتمی کیا در سه فیلم آخرش « به وقت شام » ، « بادیگارد» و «چ» و همچنین مجید مجیدی در دو پروژه آخرش « محمد رسول الله» و « آنسوی ابرها» به دنبال نزدیک کردن سینمای ایران به کیفی و فرمت فیلم های هالیوودی روز بودند ، نرگس آبیار در سال ۱۳۹۷ توانست برای نخستین بار فیلمی با فرمت و سبک فیلم های هالییودی روی پرده ببرد. مهم ترین تفاوت آبیار با حاتمی کیا و مجیدی شاید این بوده است که آبیار آن هیاهو و آن هزینه های خرج کرده برای فیلم ساختن به مثابه فیل هواکردن را در پروژه جدیدش بکار نبرد تا «شبی که ماه کامل شد» در سکوت کامل خبری و بدون هزینه های آنچنانی به موضوعی فراگیر در همسایگی ایران اشاره کند و یکی از مهم ترین وقایع خاورمیانه را به تصویر بکشد.

«شبی که ماه کامل شد» تریلر استاندارد و با کیفیتی است که به داستان زندگی برادر عبدالمالک ریگی پرداخته و از خلال یک داستان عاشقانه وارد یک داستان مهیج و اکشن سیاسی ، امنیتی شده است . ساخت این گونه فیلم ها در سینمای امریکا و سیستم فیلمسازی هالیوود رواج زیادی دارد و هر ساله تریلرهای پرخرج و پرطرفداری برای عامه مردم و بر پایه مستندات تاریخی و سیاسی کشور آمریکا و منافع ملی آن ساخته می شود . در فیلم جدید نرگس آبیار نیز یک موضوع بسیار مهم اطلاعاتی و امنیتی مربوط به عبدالمالک ریگی با ظرافت کامل و با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا برای مخاطبان وطنی ارائه شده است که البته لزوما مصرف داخلی هم ندارد و می تواند با مارکتینگ مناسب در کشورهای همسایه و حتی دور هم اکران شود.

فیلم «شبی که ماه کامل شد» فارغ از ایراداتی که مربوط به فیلمنامه و تدوین فیلم می شود به جهت واقعی بودن و جذابیت روایت چنین داستان مهیجی میتواند مخاطب عمومی خاص خود را نیز بدست اورد . البته در مورد تایمینگ ( زمانبندی) فیلم که مطابق استاندارد های جهانی و برابر ۱۴۰ دقیقه است باید این نکته را یادآوری کرد که به نظر می رسد با توجه به فیلم های ۹۰ تا ۱۰۰ دقیقه ای یلم های ایرانی و عادت تماشاگران به تماشای این زمان در سینماها ، زمان فیلم «شبی که ماه کامل شد» در نسخه عمومی لازم است کوتاه تر شود تا مخاطب به دلیل طولانی شدن فیلم خسته و کلافه نشود و ماجرای مهیج فیلم را تا آخر دنبال کند.

بازی ها در فیلم های نرگس آبیار عمدتا نقش مهم و البته درخشانی دارند در اینجا هم هنرآفرینی فرشته صدر عرفایی در نقش مادر عبدالحمید و برادران و همچنین کلیشه زدایی از چهره هایی چون پدرام کریمی ، الناز شاکردوست و هوتن شکیبا از امتیازات مهم فیلم محسوب می شود.

سخن آخر اینکه نباید «شبی که ماه کامل شد» را فیلمی بی نقص و کامل تصور کرد ولی باید آنرا شروع بسیار خوبی برای جهانی شدن سینمای ایران و مطرح کردن اتفاقات و ماجراهای واقعی و تاریخی در قالب پرده نقره ای برای آشنایی با عموم مخاطبان به حساب آورد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟