از بازار مسکن در تهران چه خبر ؟ + قیمت ها به تفکیک مناطق

قیمت آپارتمان / قیمت فروش یک متر مربع زمین مسکونی در شهر تهران در بهار امسال، در قیاس با بهار سال قبل ۵۰.۴ درصد رشد کرده است. اما ارزان‌ترین و گران‌ترین خانه‌ها چقدر نرخ خوردند و در کدام مناطق تهران وجود داشتند؟

مرکز آمار ایران تحولات قیمتی اجاره و فروش مسکن در شهر تهران در فصل اول سال را منتشر کرده است.

قیمت فروش زمین

متوسط نرخ فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در شهر تهران، معادل ۲۵ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان در فصل گذشته بوده است. این عدد در قیاس با زمستان گذشته، ۲۲.۶ درصد رشد کرده است. اما تعداد معاملات در قیاس با آخرین فصل سال ۹۸، معادل ۲۰.۹ درصد کاهش یافته است.

میانگین مساحت زمین‌های معامله شده ۱۸۶ متر مربع اعلام شده است. بر این اساس، به طور میانگین اگر فردی شخص خرید زمین مسکونی در پایتخت را می‌داشت، باید معادل ۴ میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان هزینه می‌کرد.

در مناطق ۲۲گانه، گران‌ترین زمین‌ها در منطقه ۳ وجود دارد. میانگین نرخ زمین در این منطقه نزدیک به ۵۵ میلیون تومان با مساحت ۲۷۸ متری بوده است؛ یعنی در این منطقه خریداران به طور متوسط ۱۵ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان برای تهیه یک قطعه هزینه کرده‌اند. البته گران‌ترین زمین در منطقه ۳ نبوده است، بلکه سنگین‌ترین معامله در منطقه یک، انجام شده است. باارزش‌ترین زمین تهران در بهار امسال متری ۹۲ میلیون تومان بوده است، یعنی ۳.۶ برابر متوسط شهر.

از آن طرف، ارزان‌ترین زمین‌ها در منطقه ۲۰ یافت می‌شود. میانگین نرخ زمین مسکونی در این منطقه معادل ۶ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان گزارش شده و میانگین مساحت هم ۱۲۱ متر بوده است. در نتیجه خرید یک قطعه زمین در ارزان‌ترین منطقه تهران، به طور متوسط ۸۳۳ میلیون تومان هزینه داشته است؛ یعنی یک هفدهم منطقه ۳. به زبان دیگر، خریدار یک قطعه زمین در منطقه ۳ می‌توانست با همان پول، ۱۷ قطعه زمین در منطقه ۲۰ خریداری کند.

بیشترین معاملات انجام شده در بین مناطق ۲۲گانه، در منطقه ۲ ثبت شده است. تقریبا از هر ۱۰ معامله زمین انجام شده، یک معامله در منطقه ۲ بوده است. در حالیکه منطقه ۱۹ کمترین سهم را داشته است؛ ۱.۲ درصد از کل معاملات.

وضعیت فروش آپارتمان

متوسط نرخ فروش هر متر آپارتمان در بهار امسال معادل ۱۸ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بوده است؛ عددی که در قیاس با بهار پارسال، ۴۳.۸ درصد رشد کرده است. بیشترین رشد قیمتی در مناطق ۱۹ و ۲۰ شهرداری تهران گزارش شده است. در این دو منطقه، نرخ رشد نرخ بیش از ۵۰ درصد بوده است. در حالیکه کمترین رشد نرخ در مناطق ۱۰، ۱۳ و ۲۲ گزارش شده است.

متوسط متراژ واحدهای معامله شده ۸۹ متر مربع بوده؛ یعنی به طور متوسط خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در پایتخت یک میلیارد و ۶۷۵ میلیون تومان هزینه کرده‌اند.

گران‌ترین محل برای سکونت در پایتخت، منطقه یک است. میانگین نرخ واحد مسکونی در این منطقه، در بهار امسال به ۳۹ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. متوسط مساحت واحدهای معامله شده ۱۴۸ مترمربع گزارش شده است. در نتیجه به طور میانگین خریداران در منطقه یک، ۵ میلیارد و ۸۱۰ میلیون تومان برای تهیه یک واحد مسکونی، پرداخت کرده‌اند؛ این عدد فاصله معناداری با ارزان‌ترین منطقه تهران داشته است. در منطقه ۱۸ در فصل گذشته، متوسط نرخ واحد مسکونی ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان بوده است، میانگین متراژ واحدهای معامله شده نیز ۶۹ مترمربع ثبت شده است. در نتیجه، متقاضیان این منطقه با حدود ۵۹۶ میلیون تومان یک واحد مسکونی خریده‌اند، البته ارزان‌ترین خانه در تهران، در منطقه ۱۵ معامله شده که متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است. این عدد ۳ درصد ارزش گران‌ترین خانه پایتخت بوده است؛ با ارزش‌ترین ملک مسکونی پایتخت در فصل بهار در منطقه ۳ و معادل متری ۹۰ میلیون تومان نرخ خورد. صاحب این خانه، می‌توانست بیش از ۱۰ واحد مسکونی با همون پول در منطقه ۱۸ بخرد.

بالا و پایین اجاره در پایتخت

متوسط مبلغ اجاره ماهانه واحد مسکونی در پایتخت، معادل متری ۵۵ هزار و ۷۳۰ تومان گزارش شده است. در این عدد، ۳ درصد ودیعه پرداختی هم لحاظ شده است. میانگین مساحت واحدهای اجاره شده، ۸۳ مترمربع بوده است. در نتیجه مستاجران، برای اجاره یک واحد مسکونی در تهران به طور میانگین ماهی ۴ میلیون و ۶۲۵ هزار تومان می‌پردازند.

بیشترین مبلغ متوسط اجاره در منطقه یک تهران گزارش شده است. اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در این منطقه، نزدیک ۹۸ هزار تومان بوده است. در حالیکه این عدد برای ارزان‌ترین منطقه، یعنی منطقه ۱۹ معادل ۲۶ هزار تومان است. در واقع اجاره واحد در منطقه یک، ۴ برابر اجاره در منطقه ۱۹ خرج برمی‌دارد.

در فصل گذشته، گران‌ترین واحد مسکونی برای اجاره، متری ۳۰۰ هزار تومان و در منطقه ۳ بوده، در حالیکه ارزان‌ترین آن متری ۳۷۰۰ تومان و در منطقه ۱۸ گزارش شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟