آخرین جزئیات آتش سوزی در جنگل های پلدختر/ فرماندار تشریح کرد

به گزارش رکنا از لرستان؛ احسان علی‌پوری با اشاره به اینکه امروز روز سومین حریق‌جنگل های پلدختر است،  گفت: روز گذشته آتش‌سوزی را تا حدودی مهار کردیم، اما این عملیات به‌دلیل تاریکی هوا به امروز موکول شد.

وی با بیان اینکه حدود 30نفر از اهالی وره‌زرد را در گروه‌های سه‌نفره برای مهار حریق در جنگل‌های پلدختر تقسیم‌بندی کردیم، افزود: یک نفر مسئول حمل وسیله دمنده، یک نفر حمل آب و یک حمل تجهیزات را به این منطقه اعزام کردیم.

 فرماندار پلدختر عنوان کرد: یک تیم منسجم از جوانان را با بالگرد به جنگل‌های پلدختر منتقل کردیم و این افراد کمتر از 20دقیقه به محل آتش‌سوزی رسیدند و آتش این منطقه توسط گروه‌های اعزامی به‌طور صدرصدی مهار شد.

علی‌پوری خاطرنشان کرد: یک بالگرد سازمان هوافضای سپاه صبح امروز چهار سورتی پرواز را برای اطفای حریق در جنگل‌‌های پلدختر انجام داد.

وی تأکید کرد: حدود 30نفر از اهالی و نیروهای واکنش سریع منابع طبیعی با یک تیم و در قالب گروه‌های سه‌نفره همراه با دمنده و تجهیزات به نزدیکترین نقطه از محل حریق در جنگل‌های پلدختر منتقل شده‌اند تا سرعت مهار حریق در این منطقه را افزایش دهیم.

 فرماندار پلدختر عنوان کرد: عملیات اطفای حریق جنگل‌های این شهرستان توسط بالگردها در حال انجام است و اتمام این عملیات با‌توجه‌به بازدید هوایی امروز به‌صورت صدرصدی انجام می‌شود.

علی‌پوری اعلام کرد: دو نطقه از سه نقطه‌ای که در جنگل‌های پلدختر دچار آتش‌سوزی شده بود به‌طور کامل مهار شده‌است و اطفای نقطه سوم که دارای خط آتش حدود دو کیلومتری است امروز انجام می‌شود.

 فرماندار پلدختر اذعان کرد: بالگرد ستاد بحران 9سورتی پرواز برای اطفای حریق و چندین سورتی پرواز برای انتقال محموله و تجهیزات اطفای حریق انجام داد‌ه‌است.

احسان ‌پوری ادامه داد: بالگرد سپاه با یک تیم جوان و حرفه‌ای به پلدختر وارد شده‌است و برداشت آب برای اطفای حریق جنگل‌های این شهرستان را از فاصله پنج کیلومتری انجام داد.

وی اذعان کرد: بالگرد هوافضای سپاه روز گذشته بیش از20سورتی پرواز برای اطفای حریق انجام داده‌است و امروز شش سورتی پرواز برای آب‌پاشی و سه سورتی پرواز برای انتقال نیروها و تجهیزات به محل حریق انجام شده‌است.

فرماندار پلدختر ادامه داد: عملیات اطفای حریق جنگل‌های این شهرستان به‌صورت هوایی و زمینی در حال انجام است و بیش از 100نفر از نیروهای محلی، واکنش سریع منابع طبیعی و نیروهای کمکی از خرم‌آباد با تجهیزات مشغول این عملیات هستند.

علی‌پوری یادآور شد: نیروهای مردمی و بومی در روز اول حریق جنگل‌های پلدختر به کمک ستاد بحران آمدند، اما ما به‌دلیل حفظ جان مردم اولویت اطفای حریق را به 120 نیروی دارای تجهیزات کامل محول کردیم.

وی درباره وسعت آتش‌سوزی در جنگل‌های پلدختر گفت: ما با تصاویر ماهواره‌ای در حال تخمین مقدار این آتش‌سوزی هستیم و میزان دچار حریق را پس از پایش اعلام می‌کنیم.

 فرماندار پلدختر تصریح کرد: آتش‌سوزی جنگل‌های پلدختر روز نخست در گردنه طولکش رخ داد، اما در روز دوم دو نقطه دیگر از شمال و جنوب مانند خرسدر و سید سهل‌الدین به مناطق دچار آتش‌سوزی اضافه شد.

علی‌پوری متذکر شد: صعب‌العبوری، صخره‌های سخت، شیب تند، پوشش گیاهی بلند و وزش باد عملیات اطفای حریق در جنگل‌های پلدختر را زمان‌بر۷ کرده‌است.

وی خاطرنشان کرد: دو بالگرد به‌صورت همزمان و مجهز به بسکت آب عملیات اطفای حریق‌ در استان‌های همجوار را انجام می‌دهند و این اقدام نیز با پیگیری‌های استاندار لرستان و سازمان مدیریت بحران کشور در پلدختر رخ داد.

 فرماندار پلدختر خاطرنشان کرد: امشب جلسه ستاد مدیریت بحران لرستان با محوریت آتش‌سوزی جنگل‌ها از جمله حریق جنگل‌های پلدختر با حضور معاون جهاد کشاورزی و رئیس سازمان منابع طبیعی در استانداری برگزار می‌شود.

علی‌پوری اعلام کرد: تمام آتش‌سوزی‌ در جنگل‌های پلدختر تاکنون عمدی بوده‌است و از نیروهای بومی منطقه انتظار داریم در همان لحظات اولیه و زمانی که مقیاس و مساحت آتش‌سوزی کم است وقوع حریق را گزارش کنند.

وی بیان کرد: اگر زمانی که مساحت آتش‌سوزی در اراضی کم است به اطلاع داده شود در همان ساعات اولیه این حریق را با کمک نیروهای امدادی مهار می‌کنیم.

 فرماندار پلدختر با اشاره به اهمیت محیط زیستی جنگل‌ها گفت: منابع طبیعی و محیط‌زیست متعلق به همه مردم است و ما باید با هم کمک کنیم تا آسیبی به این عرصه وارد نشود.

کدخبر: 1011722 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟