وضعیت اصولگرایان با حضور رئیسی در انتخابات 1400 چگونه است؟

انتخابات 1400 در تاریخ 28 خرداد برگزار خواهد شد.

به گزارش رکنا به نقل از آرمان ملی، آمدن یا نیامدن رئیسی ، مساله‌ای است که در کمتر از ۱۰ روز تا ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌ جمهوری برای اصولگرایان حل نشده باقی مانده است. حسین کنعانی‌مقدم، عضو شورای وحدت اصولگرایان درخصوص آخرین خبر یا شنیده پیرامون کاندیداتوری سید‌ابراهیم رئیسی، با توجه به ابراز تمایل این شورا برای حمایت از وی، گفت: چیزی که ما اکنون رصد می‌کنیم، این است که ایشان تمایل به کاندیداتوری ندارند اما از سوی دیگر غلامرضا مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز بر این باور است که احتمال آمدن رئیسی کم نشده است اما اگر نیایند و ثبت‌نام نکنند این جریان سایر کاندیداها را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

او در عین حال می‌گوید برای ورود سایر کاندیداها به انتخابات، شرط و شروطی قائل شده‌ایم مبنی‌بر اینکه اگر آقای رئیسی ثبت‌نام نکنند آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که آیا احتمال آمدن ابراهیم رئیسی به انتخابات کم شده است و اینکه آیا ممکن است اصولگرایان با چند کاندیدا وارد صحنه انتخابات شوند، گفت: نخست این احتمال که آقای رئیسی بیایند کم نشده است؛ بلکه همچنان این احتمال بالاست. دوم اینکه هر فردی کاندیدا می‌شود اگر سراغ ما بیاید و با ما گفت‌و‌گو می‌کند ما به آن فرد می‌گوییم ورود آن فرد مشروط به این است که آقای رئیسی ثبت‌نام نکنند، اگر آقای رئیسی ثبت‌نام نکردند ما سایر کاندیداها را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهیم تا ببینیم در میان سایر کاندیداها کدام‌یک از اولویت ما برخوردار است و شاخص های موردنظر ما را می‌تواند تأمین کند.

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که گزینه‌های اصولگرایان بعد از رئیسی چه کسانی هستند؟ قالیباف ، محسن رضایی و جلیلی و‌... کدام یک می‌توانند گزینه بعدی باشند، عنوان کرد: تا زمانی که ارزیابی جامعی از این افراد صورت نگرفته نمی‌توان گفت کاندیدای بعدی‌مان چه‌ کسی است. او افزود: در حال حاضر هم این ارزیابی در حال انجام است؛ یعنی این نامه‌نگاری برای کاندیداها صورت گرفته و نوبت‌گذاری نیز انجام شده است. این چهره‌ها به صورت نوبتی حضور پیدا می‌کنند، گفت‌وگو و ارزیابی صورت می‌گیرد در نهایت می‌توان نتیجه را اعلام کرد.

مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سوال که محسن رضایی، سردار دهقان و سعید محمد هم جزو گزینه‌ها هستند؟ ادامه داد: بله، این چهره‌ها حضور دارند. سخنگوی جامعه روحانیت در پاسخ به این سوال که آیا انتقادات صادق محصولی به دو شورای ائتلاف و شورای وحدت بدین‌معناست که جبهه پایداری راه خودشان را جدا کرده‌اند و با کاندیدای مستقل، وارد انتخابات خواهند شد؟ اظهار کرد: این احتمال داده می‌شود که بخواهند جدا بیایند. مصباحی‌مقدم درباره رایزنی دو شورا با پایداری ها، اشاره کرد: بنده چون در شورای وحدت حضور ندارم اطلاعی ندارم که دوستان ما در شورای وحدت در این باره در چه مرحله‌ای هستند.

جامعه روحانیت مبارز هم برنامه جداگانه‌ای از شورای وحدت ندارد چراکه برنامه جامعه روحانیت مبارز این بود که شورای وحدت را تشکیل دهد و این شوراست که به این‌گونه مسائل ورود می‌کند. این چهره سیاسی اصولگرا بیان کرد: در حال حاضر هم این اقدامات در حال انجام است. آقای متکی هم سخنگو هستند و باید از ایشان پرسید. درباره اظهارات آقای محصولی هم اظهار‌نظری نمی‌کنم.

نیامدن رئیسی یعنی آمدن کاندیداهای متعدد

این عضو جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است دو‌گانه‌ای شکل بگیرد؟ اگر رئیسی نیاید وضعیت چگونه است؟ تاکید کرد: ممکن است کاندیداهای متعددی در جریان انقلابی به میدان بیایند. این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که با توجه به وضعیت شورای ائتلاف و شورای وحدت و اختلافاتی که دارند وحدت جریان اصولگرایی را تا چه حد در دسترس می‌دانید؟ تصریح کرد: اگر کاندیدای نهایی، آقای‌رئیسی باشد ظاهراً این وحدت به صورت کامل محقق خواهد شد به بیان دیگر بحث کاندیدای واحد اصولگرایان محقق می‌شود اما اگر آقای رئیسی نیاید نمی‌دانم چگونه می‌توانیم به کاندیدای واحد برسیم؛ گرچه تلاش این است که رایزنی‌ها بین دو مجموعه شورای وحدت و شورای ائتلاف همچنان استمرار پیدا کند تا اینکه پس از نام‌نویسی‌ها و مشخص‌شدن کاندیداها، آن زمان هم می‌توانیم بین دو مجموعه شورای ائتلاف و شورای وحدت، به کاندیدای واحد برسیم.

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که نگرانی بسیاری از اصولگرایان بر این مساله است که اگر رئیسی نیاید اجماع روی سایر کاندیداها سخت و دشوار است، آیا این مساله را موجب تشدید و افزایش اختلافات اصولگرایان می‌دانید؟ گفت: طبعا این احتمال وجود دارد نفی نمی‌کنیم. او در پاسخ به این سوال که آیا نظر و نگاه مردم در آستانه انتخابات دچار تغییر خاصی شده یا خیر؟ یا فضا همچنان سرد است؟ عنوان کرد:‌ خیر، از نگاه بنده فضا تا حدودی تبدیل به فضای انتخاباتی شده اما هنوز آنچنان که انتظار داریم فضای انتخاباتی گرم نشده است.

انتظار ما این است که ان‌شاا... این فضا گرمتر شود امیدواریم به زمان ثبت نام کاندیداها که برسیم گام بلندتری به سمت شور انتخابات برداشته شود.مصباحی مقدم گفت: پس از آن موضوع تبلیغات انتخاباتی را داریم که صداوسیما هم برنامه‌ریزی خوبی انجام داده مبنی‌بر اینکه همه شبکه‌های سراسری صداوسیما را برای انتخابات بسیج کند. امیدواریم این اقدامات بتواند برای برگزاری انتخابات پرشور تاثیرگذار باشد. مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سوال که توصیه شما به کاندیداهایی که در حال تخریب یکدیگر یا دیگر کاندیداها هستند، چیست؟ بیان کرد: بر این باورم کاندیداهای انتخابات باید برای هم‌افزایی قدم بردارند؛ یعنی خودشان آماده کنند اگر دولتی تشکیل می‌شود مجموعه این کاندیداها در یک اقدام هماهنگ به فرد واحد برسند و با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند و اعضای تیم دولت آینده را تشکیل بدهند. این عضو جامعه روحانیت مبارز درباره میزان مشارکت مردم اظهار کرد: نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از مشارکت مردم در انتخابات داشت اما یقینا بالای ۵۰ درصد است.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟