سود بزرگ ایران از قرارداد 25 ساله با چین / اتحادی برای آسیب زدن به آمریکا ؟ + فیلم
حجم ویدیو: 23.06M | مدت زمان ویدیو: 00:03:09

ابراهیم علیزاده، روزنامه نگار و سردبیر تجارت نیوز در رشته توییتی نوشت: امروز قرار است قرارداد ۲۵ ساله ‎ایران و چین امضاء شود، آنچه ما می دانیم:

تریبون پاکستان: توافق 25 ساله ایران و چین معادلات خاورمیانه را دستخوش تغییرات می کند

بلومبرگ نوشته است این توافق تجاری است و اتحادی برای آسیب به آمریکا نیست. اما تریبون پاکستان مدعی است این توافق شامل سرمایه‌‌ گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در ایران است و معادلات خاورمیانه را دستخوش تغییرات می کند.

طبق ادعای پترولیوم اکونومیست، با این توافقنامه چین ۲۸۰ میلیارد دلار در نفت‌ و گاز و ۱۲۰ میلیارد دلار در حمل‌ و نقل ایران سرمایه‌ گذاری می کند و شرکت های ‎چین اولویت اول اجرای پروژه‌ ها هستند و ۵۰۰۰ چینی برای تامین امنیت پروژه‌ ها به ایران اعزام می شوند. اما هنوز ایران این موارد را تایید نکرده است.

قسم می خوریم نمی خواهیم کیش را به چین واگذار کنیم

درباره شایعات مربوط به همکاری ۲۵ساله ‎ایران و چین رئیس اتاق ایران و چین می گوید قسم می‌خوریم نمی خواهیم ‎کیش را به چین واگذار کنیم و هیچ عددی در این سند نیست.

تقی ترابی، اقتصاددان می گوید علت بی‌ اعتمادی عمومی به این حرکت ناشی از ناکارآیی سیاست های اقتصادی نهادهای تصمیم‌گیر است.

ایران درخصوص سود توافق 25 ساله ایران و چین چه می گوید؟

۱.بهره‌ مندی از حمایت چین در شورای امنیت

۲.رشد تولید نفت و گاز ایران در میادین

۳.رشد صادرات نفت ایران

۴.تولید مشترک خودرو برای صادرات

این توافق یک برنامه‌ سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی است. اما تاکنون جزئیات خاصی درباره بخش های غیراقتصادی منتشر نشده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟