توصیه های طب سنتی به زنان باردار

طب سنتی در ایران کاربرد زیادی دارد. طب سنتی به زنان باردار توصیه های ویژه ای کرده است. طبق اعلام طب سنتی  عرق کاسنی از جمله گیاهان بسیار سرد آسیب‌رسان به جنین است. یک متخصص طب سنتی بر ضرورت استفاده از داروها و گیاهان سرد و گرم در دوران بارداری فقط با توصیه و نظارت پزشک طب سنتی تاکید کرد.

به گزارش رکنا ، برای جلوگیری از اشکال خونرسانی به جنین توصیه یک متخصص طب سنتی این است که زنان باردار از نانهای غیر از گندم هم استفاده کنند. زنان باردار داروهای با طبیعت سردوگرم را مصرف نکنند.

یک متخصص طب سنتی با اشاره به اشکال خون رسانی به جنین براثر مصرف برخی از مواد غذایی، گفت: رایج‌ترین آن نان‌های تهیه شده از آرد گندم است؛ از این‌رو زنان در دوران بارداری از نان‌های غیر گندم (جو) هم استفاده کنند.

دکتر مهرداد کریمی با بیان اینکه هضم نان گندم به فرآوری بیشتری نیاز دارد، اظهار کرد: در طب سنتی برای زنان باردار در خصوص مصرف برخی از مواد با ویژگی‌های خاص محدودیت‌هایی قائل شده است.

زنان باردار چه غذاهایی بخورند؟

وی غذاهایی با طبیعت گرم و سرد و حتی غذاهای مختل کننده خونرسانی به جنین و جفت را برای زنان باردار مناسب ندانست و افزود: به عنوان مثال استفاده از داروها و گیاهان بسیار سرد نظیر آب زرشک به علت تراتوژن بودن در سه ماهه نخست بارداری توصیه نمی‌شود.

این متخصص طب سنتی، همچنین نیلوفر و شقایق را از جمله داروها و گیاهان بسیار سرد برای زنان باردار برشمرد و افزود: داروی افیونی از گیاهی به نام شقایق بدست می‌آید و جنین مادران معتاد هم غالبا در سه ماهه نخست بارداری براثر استفاده از این ماده به نقص در رشد و سقط جنین دچار می‌شوند.

دکتر کریمی با بیان اینکه "عرق کاسنی" از جمله گیاهان بسیار سرد نیز آسیب‌رسان به جنین است در ادامه مصرف فراوان عرقیات را در دوران بارداری توصیه نکرد و افزود: داروهای گرمی نظیر آنغوزه در سه ماهه نخست و دوم بارداری سبب انقباضات شدید عضلات رحم و در نتیجه سقط جنین و یا زایمان زودرس می شود.

داروی آنغوزه سبب آسیب در جنین می‌شود

وی با بیان اینکه داروی آنغوزه به لحاظ درجه گرمی در حد چهار و در منتهی الیه گرمی قرار دارد، گفت: مصرف این داروی گرم سبب آسیب در جنین می‌شود.

این متخصص طب سنتی با تاکید بر ضرورت استفاده از داروها و گیاهان سرد و گرم در دوران بارداری فقط با توصیه و نظارت پزشک طب سنتی گفت: به عنوان مثال اگرچه خوردن کندور افزایش ضریب هوش جنین را در پی دارد اما متخصصان طب سنتی معتقدند مصرف آن می‌تواند سبب انقباضات عضلانی رحم و بروز آسیب‌های احتمالی شود.(نظیر آسیب به کلیه مادران باردار)

دکتر کریمی، مصرف زعفران حتی در مقادیر کم را عاملی برای بروز سقط جنین در افراد مستعد برشمرد.

کدخبر: 704377 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟