توصیه های مهم خوردنی در ایام عید نوروز

محمدرضا وفا، متخصص مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در خصوص چگونگی رعایت مردم در ایام عید گفت: مدیریت در تمامی جنبه‌های زندگی در انتخاب و مصرف خوراک از اهمیت برخوردار است. مصرف تنقلات و انواع مغزها از کالری فراوان برخوردار هستند.

به گزارش رکنا ، این متخصص مشاوره تغذیه و رژیم درمانی افزود: کودکان و نوجوانان و هر گروه سنی دچار اضافه وزن باید مغزدانه‌ها را مدیریت شده، مصرف کنند.

محمدرضا وفا گفت: مصرف زیاد تنقلات الگوی نامناسب تغذیه ای درست می کند و سبب بروز چاقی و اضافه وزن می شود. افراد در هر وعده حداکثر 20 تا 30 گرم به همراه میان وعده‌های مناسب به شکل کامل مصرف کنند. البته نباید آب میوه مصرف شود بلکه مصرف میوه به شکل کامل پیشنهاد می‌شود.

او افزود: اغلب مغزدانه‌ها شور یا ترش هستند. این شوری و ترشی همچون سم باعث بروز مشکلات جدی به ویژه کودکان و نوجوانان می شود و مشکلات رشد و متابولیک را به دنبال دارد.

وفا تصریح کرد: اغلب خوراکی‌ها ترش برگرفته از آبلیمو و آبغوره نیستند بلکه ترکیبات صنعتی هستند. مصرف بیش از اندازه آنها پیشنهاد نمی‌شود.

مغزدانه‌ها به شکل خام مصرف شود

این پزشک تغذیه گفت: مغزدانه‌ها به شکل تازه، طبیعی یا خام مصرف شوند. البته برخی از خوراکی‌ها که به شکل صنعتی ترش شده می‌تواند مشکلات متعدد را به دنبال داشته باشد و مصرف آن در بین گروه‌های مختلف از اهمیت برخوردار است. خوراکی‌های شور و ترش می‌تواند مشکلات متعدد را برای افراد به دنبال داشته باشد.

حذف وعده‌های اصلی ممنوع

وفا در پاسخ به این سوال که با افزایش میزان دریافت میان وعده‌های پرکالری می‌توان از وعده‌های اصلی اجتناب کرد؟ افزود: صبحانه، ناهار و شام از وعده‌های اصلی هستند. انرژی از وعده‌های اصلی گرفته می‌شود. بخش عمده‌ای از مواد مغذی کلیدی هم از این مواد گرفته می‌شود. اینکه یک فرد وعده غذایی اصلی را حذف و مغزدانه بیشتری استفاده کند پیشنهاد نمی‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟