ترفندهای سودآوری که به ضرر سلامت و زیبایی شما تمام می‌شود

یکی از کسب‌ و کارهایی که معمولا بازار آن‌ها در بیشتر ایام سال سکه است، آرایشگری و خدمات زیبایی در سالن‌های آرایشی است.

به گزارش رکنا ، کافی است کمی نام و نشان آن‌ها بر سر زبان‌ها بیفتد تا شما هفته‌ها برای رنگ کردن موها، روزها برای ترمیم ناخن یا مدت‌ها جهت هماهنگ کردن میکاپ روز بزرگ عروسی خود در فهرست انتظار بمانید. در هر بزرگراه و خیابان چند تابلوی بزرگ از بیلبوردهای تبلیغاتی آن‌ها به چشم می‌خورد و شعبه‌هایی که هر سال به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود اما آیا می‌دانید بعضی از همین سالن‌ها چگونه با ترفندهایی سودآور میزان درآمدشان را چندین برابر می‌کنند. پای شگردهایی در میان است که شما از آن‌ها بی‌خبرید.

سراغ کدام آرایشگاه برویم؟

پیدا کردن یک آرایشگر حرفه‌ای و دلسوز که رویایی‌ترین تصورات‌تان را هم به بهترین شکل روی مو و صورت شما پیاده کند، برای بیشتر خانم‌ها یک موفقیت است. این‌که سال‌های سال زیبایی خود را به تبحر و تعهد یک فرد بسپارید و خیال‌تان بابت همه جوانب آسوده باشد، شگفت‌انگیز است اما این کار ساده‌ای نیست. همه ما در تمام سال‌های زندگی‌مان پا به سالن‌های زیبایی متعددی گذاشته‌ایم. از سالن‌هایی پر از مشتری که انرژی مثبت القا می‌کنند تا مکان‌هایی که درست شبیه یک مرکز تجاری، با به‌روزترین دکوراسیون و طراحی هم سرد و بی‌روح هستند.

سالن‌هایی که به محض ورود نمایشگاهی از مدل‌های مو، رنگ، میکاپ و محصولات مراقبتی پوست و مو پیش روی شما قرار می‌گیرد و افرادی خوش‌صحبت با انواع پیشنهادهای هیجان‌انگیز و خدمات متنوع به استقبال شما می‌آیند و شما را به سمت تغییراتی تازه و عمدتا غیرضروری سوق می‌دهند. تا جایی که یک اصلاح صورت یا رنگ موی ساده یک کوه هزینه روی دست شما می‌گذارد. برای این‌که دیگر فریب نخورید ترفندهای مرسوم این سالن‌ها را برای شما خواهیم گفت تا بیشتر مراقب سلامتی و البته پول‌های خود باشید.

1. لوکس جلوه می‌کنند

سالن‌های زیبایی این روزها هیچ شباهتی به آرایشگاه‌های زیر پله و کوچک گذشته ندارند. حالا با واحدهایی چند صدمتری با چندین اتاق تو در تو با ده‌ها خدمه که با ظاهری آراسته و لباس‌هایی یکدست به پیشواز شما می‌آیند. لباس‌هایتان را آویزان کرده و شما را به صرف انواع نوشیدنی‌ها مهمان می‌کنند و پرطرفدارترین متدهای آرایشی و زیبایی دنیا را پیشکش شما می‌کنند اما به گفته بسیاری از کارشناسان مجرب زیبایی، ظواهر پرزرق‌وبرق سالن‌های امروز تله است.

تله‌ای برای گرفتن هزینه‌های اضافه از مشتری با القای حس مهم بودن به آن‌ها. درحالی‌که قیمت‌های نجومی لزوما تضمین نمی‌کند که شما خدمات بهتری دریافت کرده‌اید. بعضی سالن‌ها با وجود تمام خدماتی که برایتان انجام می‌دهند، کیفیت قابل قبولی را ارائه نمی‌دهند. پس مراقب باشید در زیر پوست لوکس بودن خدماتی پیش پاافتاده با هزینه‌های بالا دریافت نکنید.

2.خرج اضافه روی دست شما می‌گذارند

از پذیرفتن پیشنهادهای وسوسه‌برانگیز و عجیب‌وغریبی که در سالن‌های زیبایی به شما می‌شود بپرهیزید. این یک شگرد ساده در میان آن‌هاست تا مشتری را قانع کنند و خدماتی اضافه یا پرهزینه روی دست شما بگذارند. از ناسالم بودن سلامت ظاهری موهایتان که با یک کوتاهی ساده برطرف می‌شود، کوه می‌سازند. انواع خدمات و تراپی‌های پرهزینه را به شما پیشنهاد می‌دهند. نازک و کم پشت شدن موها را بهانه‌ای برای تشویق به اکستنشن می‌کنند و اصرار می‌کنند که این تغییرات ظاهرتان را فوق‌العاده خواهد کرد.

درحالی‌که شما نباید پول زیادی را برای هرگونه خدماتی بپردازید که واقعا نیازی به آن ندارید. به‌سادگی با گفتن جملاتی مانند این‌که این کارها به موهای حساس من آسیب می‌رساند یا من نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری برای انجام این کار دارم خودتان را از موقعیت‌هایی این‌چنینی نجات دهید.

3. گران می‌فروشند

این داستان کلاهبرداری پرتکرار و ادامه‌دار در بعضی سالن‌های زیبایی است که ماسک‌های مو و شامپوها را به چندین برابر قیمت واقعی آن به مشتریان مراجعه‌کننده می‌فروشند. ماسک‌هایی که گاهی هیچ فاکتور مغذی و تقویت‌کننده‌ای در خود ندارند و فقط به دلیل پررفت‌وآمد بودن یک مرکز زیبایی با پیشنهادهای سودآور شرکت تولیدکننده، وارد ویترین سالن زیبایی شده و با وعده و تبلیغات اغراق‌آمیز به فروش می‌رسند.

فریب عبارت‌هایی مانند این‌که این ماسک یک معجزه است و به رشد و تقویت موهایتان بسیار کمک می‌کند، نخورید. البته سالن‌هایی هم هستند که با حضور متخصص و مشاور درخصوص سلامت موهای شما را راهنمایی می‌کنند و محصولاتی سازگار با وضعیت موهای آسیب‌دیده یا رنگ‌شده به شما پیشنهاد می‌دهند که در صورت اطمینان به لاین درمانی آن‌ها حتما دستورهای ارزشمندی خواهد بود.

4. در جریان کار قرار نمی گیرید

یکی از فاکتورهای آرایشگر ماهر و محبوب این است که شما را در جریان جزئیات اتفاق‌های در حال وقوع قرار دهد. برای مثال میزان کوتاهی، درجه روشن و تیره شدن موها و حتی در به کار بردن مواد رنگ یا تراپی‌های تقویت مو اطلاعات لازم را به شما داده و درست شبیه یک آینه تصویر تغییرات ایجاد شده روی صورت یا موها را برایتان شرح دهد اما بعضی با ترفندی زیرکانه از دادن هرگونه توضیح یا اطلاعات به مراجعه‌کننده خودداری می‌کنند و در آخر غالبا نتیجه کار با انتظارات شما تناسبی نخواهد داشت. این نکته در میزان رضایت شما از انتخابی که داشته‌اید و اعتماد به خدمات ارائه شده تاثیرگذار خواهد بود. این فریب ممکن است به قیمت صدمه به مو و سلامت پوست‌تان تمام شود. پس هوشیار باشید و سوال کنید.

5. تقلب می‌کنند

ادعای استفاده از رنگ و محصولاتی ارگانیک و گیاهی بسیار عالی است اما متاسفانه میزان سوءاستفاده از این برچسب و عنوان‌های آشنا در سالن‌های زیبایی بسیار زیاد است. طیف گسترده‌ای از محصولات در قفسه‌های آن‌ها به چشم می‌خورد که ادعا می‌کنند، کاملا ارگانیک و طبیعی هستند اما در اصل حقیقت چیز دیگری است.

برای مثال بسیاری از شامپوهایی که آن‌ها ادعا می‌کنند ارگانیک و محافظت‌کننده است اما دارای نمک و سولفات هستند که می‌تواند درخشندگی رنگ را از بین ببرد یا ماسک‌هایی روی پوست و موهایتان قرار می‌گیرد که مواد تشکیل‌دهنده آن کاملا شیمیایی و مضر است. پس اگر به آرایشگر‌تان اعتماد ندارید، برای این‌که فریب این ادعا را نخورید حتما از روی بسته‌بندی مواد تشکیل‌دهنده محصول را با دقت مطالعه کنید. در این شرایط اعتماد به ضرر سلامت‌تان خواهد بود.

6. کراتین موقت می‌کنند

رویای بسیاری از خانم‌ها داشتن موهای صاف و لخت است بنابراین بسیاری از سالن‌ها بعد از رنگ و لایت پیشنهاد کراتین کردن موها را به شما می‌دهند. از طرفی بعضی برای صاف کردن همیشگی موهای به هم ریخته و مجعد خود این روش را انتخاب می‌کنند اما از همان ابتدا به دلیل سهولت کار، مواد نامرغوب و غیراستاندارد از کراتین‌های سبک و موقت برای تغییرات مو استفاده می‌شود.

درحالی‌که مشتری ساعت‌های طولانی برای رسیدن به یکی از بزرگ‌ترین آرزوهایش روی صندلی نشسته است. بی‌خبر از این‌که کراتین یا محلول پروتئین مصرف شده روی موهای او، آن‌ها را تغییر نخواهد داد و این کلک سودآور در مدت کوتاهی باعث شکستگی، آسیب و ریزش مو هم خواهد شد.کراتینه کردن مو به خودی خود چیز بدی نیست اما شیوه به‌کارگیری آن باعث بروز عوارض مضر و خطراتی می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟