راه حل درمان میگرن

میگرن / به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، بسیاری از افرادی که دچار میگرن می‌شوند می‌گویند که حداقل دو علامت از آن را حتما دارند؛ درد در کناره‌های سر که بین ۴ساعت تا ۳روز طول می‌کشد و جریان تپشی که با حالت تهوع و حساسیت به نور یا صدا همراه است.

اگر خود یا اطرافیان‌تان میگرن داشته باشید، احتمالا در زمان عود سردردهای میگرنی، خوابیدن و استراحت چند روزه در فضای تاریک را بهترین روش برای درمان می‌دانید. اگرچه این کار یکی از بهترین اقدامات است اما می‌توان روش‌های دیگری را هم به کار برد و از این دردها، رها شد.

شاید تا به حال راجع به مشکلات‌تان مطالب زیادی خوانده باشید یا راهکارهای مختلفی به شما پیشنهاد شده باشد که به دردتان نخورده باشد.ما در این مطلب پیشنهادهایی برای بهتر شدن این مشکلتان داریم.

محرک‌ها را پیدا کنید

سعی کنید هر بار که دچار سردرد شدید، آن را در جایی یادداشت کنید و بنویسید که در حال انجام چه‌ کاری بودید و ۲۴ساعت قبل از آن‌چه خورده و نوشیده‌اید. عوامل مضر احتمالی آن می‌تواند تغییرات هورمونی، سیگار کشیدن، نور زیاد، کافئین و غذاهایی حاوی نیترات‌ها، MSG یا ترکیبی به‌نام تیرامین باشد؛ مانند پنیر کهنه و گوشت‌. اگر بتوانید الگویی برای خودتان مشخص کنید و بعد عوامل محرک را از آن جدا کنید، تاثیر زیادی در پیشگیری از بروز آن خواهید گذاشت.

آلرژی‌‌ را دور بریزید

متخصصان هنوز از این مسئله مطمئن نیستند که چرا اکثریت افرادی که دچار میگرن می‌شوند،‌ آبریزش بینی دارند یا چرا میگرن در افرادی که دچار آلرژی‌های بینی هستند، دو تا سه برابر بیشتر رخ می‌دهد. اما یکی از حدس‌ها در این زمینه می‌گوید که مواد التهاب‌زا که طی حمله آلرژی منتشر می‌شود منجر به تحریک عصب سه‌شاخه خواهد شد؛ در‌واقع نخستین عامل محرک درد میگرن که باعث می‌شود سردردها به وفور و شدت بیشتری رخ دهد. بنابراین بهتر است آلرژی‌تان را با استفاده از استروئیدهای بینی، آنتی‌هیستامین‌ها یا آمپول‌های ضدآلرژی مهار کنید تا با این کار علائم سردرد همراه با آن کاهش یابد.

الکتریسیته بگیرید

تکنیک‌های پالس الکتریکی که البته آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید قدیمی نیستند، در‌واقع باید این روش‌ها را جزء جالب‌ترین پیشرفت‌ها در زمینه درمان میگرن برشمرد. دستگاهی است به‌نام Cefaly که شامل یک سربند است که جریان خفیفی الکتریسیته را به‌منظور تحریک شاخه بالایی عصب سه‌شاخه به مغز می‌فرستد. ایجاد این جریان به معنای افزایش اندورفین و مسدود شدن سیگنال‌های درد در سیستم عصبی بدن است.این روش را باید با مشاوره و مشورت متخصص بررسی کنید.

مسکن‌ انبار کنید

تجویز تریپتان‌هایی مانند سوماتریپتان با نام Imitrex و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ارزان‌تری مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به افراد کمک خواهد کرد تا از شر این سردردها خلاص شوند. داروی دیگری به‌نام Cambia را که نوعی NSAID هم هست، می‌توان برای درست کردن شربت مخصوصی در آب حل کرد. این ترکیب می‌تواند ظرف ۱۵دقیقه درد را تسکین دهد، اما هرگز در مصرف آن زیاده‌روی نکنید و بدون تجویز پزشک مصرف‌شان نکنید. لازم است بدانید همه این داروها می‌توانند باعث برگشت سردرد شوند و خطر سردردهای مزمن را افزایش دهند، پس به میزان مصرف دقت داشته باشید.

آدامس‌تان را بیرون بیندازید

تحقیقات نشان می‌دهد که جویدن آدامس یکی از علل این مسئله است که چرا بیماران نوجوان اغلب دچار سردردهای مزمن می‌شوند، بنابراین محققان از ۳۰داوطلب نوجوان که دچار میگرن بودند خواستند که به مدت یک ماه آدامس نجوند. علائم میگرن در همه آنها به جز ۴نفر بهتر شد و در ۱۹نفر از آنها درد به کلی از‌بین رفت. در‌واقع داستان از این قرار است که جویدن آدامس بر مفصل فکی‌گیجگاهی فشار وارد می‌کند که این فشار باعث تحریک سردرد می‌شود.

این روش‌ها را هم بشناسید

اگر دیدید میگرن سه تا چهار بار در روز شما را زمینگیر می‌کند و مجبور هستید بخوابید،‌ بهتر است از داروهای مخصوص پیشگیری استفاده کنید. این داروها شامل مسدودکننده‌های بتا، داروهای ضدتشنج و حتی استفاده از روش بوتاکس است (زمانی که به سر و گردن تزریق می‌شود). داروهای ضدافسردگی در ارتباط با درمان میگرن مورد تایید قرار نگرفته‌اند و این داروها اغلب بدون برچسب خاصی روی‌شان مورداستفاده قرار می‌گیرند. در شرایطی که هر یک از این داروها به شکل مختلفی تاثیر می‌گذارند، درواقع این قابلیت مشترک را دارند تا تحریک‌پذیری را در مغز کاهش دهند و این کار را با شل کردن رگ‌های خونی یا کاهش واکنش سیستم عصبی نسبت به درد انجام می‌دهند.

هر روز صبحانه بخورید

بلغور جودوسر صبحگاهی مانع از کاهش قندخون شده که در سر شما موج تپشی ایجاد می‌کند. وقتی صبحانه نمی‌خورید باعث فعال شدن هیپوتالاموس می‌شوید؛ ناحیه‌ای از مغز که قدرت غذا خوردن‌تان را کنترل می‌کند. هیپوتالاموس تحریک‌شده اصلا چیز خوشایندی نیست؛ این وضعیت کاملا شرایط حمله میگرنی را فراهم می‌کند.

آمار امگاها را داشته باشید

ماهی چرب و منابع گیاهی مانند تخم چیا سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ هستند که به ترکیباتی تبدیل می‌شوند که سیگنال‌دهی درد را در سیستم عصبی مختل می‌کنند. علاه بر این، اسیدهای چرب امگا۶ در ذرت و روغن سویا به ترکیبات تشدیدکننده درد تبدیل می‌شوند. ما به هر دو ترکیب نیاز داریم، اما رژیم غذایی ما اغلب امگا۶ زیاد و امگا۳ کمی دارد. افرادی که سردردهای مزمن دارند و رژیم غذایی‌شان حاوی امگا۳ بالا و امگا۶ کمتری است، ظرف ۳‌ماه می‌توانند وضعیت شیمیایی مغزشان را تغییر دهند و دوره سردردها را کوتاه‌تر کنند.

مراقب امگا6 باشید!

اسیدهای چرب امگا۶ در ذرت و روغن سویا به ترکیبات تشدیدکننده درد تبدیل می‌شوند. ما به هر دو ترکیب نیاز داریم، اما رژیم غذایی ما اغلب امگا۶ زیاد و امگا۳ کمی دارد. افرادی که سردردهای مزمن دارند و رژیم غذایی‌شان حاوی امگا۳ بالا و امگا۶ کمتری است، ظرف ۳‌ماه می‌توانند وضعیت شیمیایی مغزشان را تغییر دهند و دوره سردردها را کوتاه‌تر کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟