راهکار های درمان خشکی پوست

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا ؛اینکه احساس کنید پوست‌تان دارد کش می آید قطعا احساس خوبی نیست چون به دنبال آن ممکن است در پوست‌تان احساس سوزش هم بکنید و صورت‌تان را بخارانید که حتی ممکن است منجر به خراش هم شود. بهتر است بدانید خشکی پوست علل زیادی دارد که گاهی برخی از آنها به دلیل عادت‌های نادرستی است که دارید. نگران نباشید با پیدا کردن دلیل خشکی پوست به راحتی می‌توانید به کمک پزشک این مشکل را حل کنید و دوباره به روزهایی که پوستی نرم داشتید، برگردید.

شاید اشکال از مرطوب‌کننده است!

اولین کاری که با پوست خشکتان انجام می‌دهید این است که آن را با مرطوب کننده از خشکی درآورید. اما این که چه نوع مرطوب‌کننده ای را استفاده کنید بسیار اهمیت دارد. حتی اگر در انتخاب نوع مرطوب کننده درست عمل کرده باشید ممکن است نحوه صحیح استفاده از آن را بلد نباشید. بزرگترین عادت غلطی که در مورد استفاده از مرطوب کننده وجود دارد این است که این کرم روی پوست خشک استفاده می‌شود به این ترتیب تاثیر مرطوب‌کننده بر روی پوست به حداقل می‌رسد. حالا اگر می‌خواهید بدانید چطور این اثر را باید به اندازه مناسب برسانید کافی است پوست‌تان را با آب کمی نم دار و مرطوب کرده و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید. وقتی صورت‌تان را شستید حوله را خیلی آرام روی پوستت صورت‌تان قرار دهید و کمی صبر کنید تا خیسی بیش از حد پوست از بین برود. بعد با خیال راحت مرطوب کننده را روی پوست‌تان بمالید و مطمئن باشید بیشترین تاثیر را خواهد داشت. اگر برای خرید مرطوب کننده می‌روید بهتر است از انواعی که عطر و الکل ندارند تهیه کنید. معیار انتخاب‌تان را گرانی و ارزانی مرطوب کننده قرار ندهید چون بسیاری از مرطوب‌کننده‌های ارزان هم مناسب هستند. اگر پوست‌تان خیلی خشک است بهتر است مرطوب کننده تان غلظت بیشتری داشته باشد تا حسابی خشکی پوست را بگیرد. اگر برای‌تان این سوال پیش آمده که حالا غلظت کرم را از کجا تشخیص دهید کافی است کمی از کرم را روی پوست دست‌تان بریزید و دست‌تان را برگردانید اگر کرم نریزد به این معنی است که غلیظ است و برای پوست‌تان مناسب است.

حواس‌تان به هوای خشک نیست

خیلی ها وقتی هوا روی به سردی می‌رود کم کم خشکی پوست روی پوست دست و صورتشان خود را نشان می‌دهد. هوای خشک پاییز و زمستان رطوبت را از پوست می‌گیرد. جالب اینجاست که هوای بسیار گرم و مرطوب تابستان به دلیل استفاده از کولر هم به همان اندازه می‌تواند پوست را خشک کند. اگر می‌خواهید رطوبت در زمستان به اندازه کافی در خانه وجود داشته باشد بهتر است دمای خانه را کمی کم کنید. ضمن آنکه می‌توانید از بخور در خانه استفاده کنید و وقتی از خانه بیرون می‌روید کلاه و دستکش هم بپوشید.

دوش آب گرم ممنوع!

دوش آب گرم در زمستان که حسابی می‌چسبد اما وقتی پوست‌تان را در مجاورت آب داغ قرار می‌دهید چربی طبیعی پوست از بین میرود. وقتی بعد از حمام پوستتان کشیده به نظر می‌رسد این به آن معناست که همه چربی پوست‌تان را از بین برده اید. اگر می‌خواهید دوش بگیرد زمان آن را کوتاه کنید و تا جایی که می‌توانید از دوش آب داغ چشم پوشی کنید. حواستان باشد آب خیلی سرد هم مناسب نیست و بهتر است از آب ولرم برای دوش گرفتن استفاده کنید. هرچه آب کمتری در حمام به پوست‌تان برسد، به نفعتان است. نکته مهم این است که بعد از حمام حوله را نباید روی پوست‌تان بکشید و فقط آن را روی پوست بگذارید و بردارید و بعد از آن از مرطوب کننده استفاده کنید.

وقتی صابون پوست را کویر می‌کند

یکی از مهم‌ترین دلایل خشکی پوست استفاده از صابون است. این محصول بهداشتی خیلی زود چربی‌هایی که از پوست مراقبت میکند از بین می‌برد. هنگام شستن پوست بدن باید خیلی لطیف و ملایم با آن برخورد کنید و آن را نسابید. درست است که همیشه توصیه به شستن دست با صابون می‌شود اما افراط در این کار هم چندان به نفعتان نیست. با این که با شستن دست از شر میکروب‌ها خلاص می‌شوید اما در عوض پوست دست‌تان طوری خشک می‌شود که ممکن است باعث ترک خوردن و حتی خونریزی آن شود. حالا در این میان برخی فکر میکنند صابونهای آنتی باکتریال فقط قرار است باکتریهای مزاحم را از روی بدن پاک کند و بر همین اساس در این زمینه آنقدر افراط میکنند تا صدای پوست‌شان را می‌شوند. واقعیت این است که کف و حباب‌های صابون تمام چربی پوست شما را می‌شوید و پوستی خشک برای شما باقی می‌گذارد. بهتر است برای شستن پوست بدن از شامپو بدن و برای دستها هم از شوینده های مایع استفاده کنید چون این محصولات به اندازه صابون پوست را خشک نمی‌کنند.

لباس زبر می‌پوشید؟

حتما برایتان پیش آمده که از لباسی پشت ویترین خوشتان آمده و وقتی آن را خرید ه و پوشیده‌اید به‌اصطلاح بدنتان را بخورد و موجب خارش پوستتان شود. راه حل خیلی ساده است، آن لباس را نپوشید چون سلامت پوست‌تان مهمتر از لباس مورد نظر است. به ویژه اگر پوستی خشک دارید دقت‌تان را در خرید این لباس‌ها باید چندبرابر کنید چون در تماس با لباس خارش زیادی ایجاد می‌کند. این اتفاق در مورد لباسهای زمستانی بیشتر می افتد چون اغلب لباسهای زمستانی پشمی و موهر هستند. بهترین راه استفاده از لباسهای نخی برای کاهش خارش و داشتن سلامت پوست بیشتر است.

وقتی بدن تغییر می‌کند

خشکی پوست را معمولا به عوامل خارجی نسبت می‌دهند در حالی که ممکن است تغییری در داخل بدن موجب آن شده باشد، تغییرات فیزیولوژیکی مانند یائسگی یا پایین آمدن سطح هورمونها می‌تواند باعث بروز خشکی در پوست شود. هر چه سن بالا می‌رود خشکی پوست افزایش می یابد. به همین دلیل است که بیش از دو سوم افرادی بالای 65 سال دچار این عارضه هستند. علاوه بر این بیماریهایی مانند دیابت، کم‌کاری تیروئید، سوءتغذیه، اگزما، پسپوریاز و... هم می‌توانند خشک را مثل کویر بی آب و خشک کنند. اما ناراحت نباشید چون با مراجعه به پزشک می‌توان راه‌حلی درمانی برای آن پیدا کرد. ضمن آنکه استفاده از مرطوب‌کننده هم می‌تواند تا حدودی باعث رطوبت پوست شود.

داروهایی که عوارض دارند

برخی اوقات داروهایی مانند فشار خون و انواع رتینوئیدها می توانند خشکی پوست را زیاد کنند. در صورتی که چنین عوارضی را بعد از مصرف دارو مشاهده کردید بهتر است با پزشکتان مشورت کنید تا با تغییر یا کم و زیاد کردن دارو بتواند این عارضه را بهبود ببخشد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟