خبر ویژه :

هشدار؛

رک پلاس سلامت کدخبر: 373095 ارسال پرینت 34

رکنا: استفاده از ظروف یکبار مصرف عامل اصلی سرطان ها به خصوص سرطان کبد به شمار می رود.

کارشناسان هشدار می دهند ظروف یکبار مصرف پلاستیکی که شفاف، روشن و شیشه ای رنگ هستند تنها برای مواد غذایی سرد استفاده شوند و تحت هیچ شرایطی نباید برای توزیع مواد غذایی داغ از آنها استفاده شود.استفاده از ظرف های پلیمری یا به اصطلاح ظروف یکبار مصرف به چند دلیل از قبیل:استفاده آسان، صرف جویی در زمان و رعایت بهداشت در زندگی مردم نقش گسترده ایی پیدا کرده استظروف یکبار مصرف حتی عده ای هنگام پخش غذای نذری و یا حتی در میهمانی هایشان از ظروف و لیوان های رنگی و گاهی طرح دار یک بار مصرف استفاده می کنند در حالی که مرتبا کارشناسان و متخصصان بهداشت مواد غذایی توصیه های مکرری را درخصوص زیان آور بودن استفاده نامناسب از این گونه ظروف پلاستیکی برای سلامتی Health افراد می کنند.

معاون اداره کل نظارت بر فراورده های غذایی سازمان غذا و دارو گفت:تماس مواد غذایی داغ با ظروف یکبار مصرف ممکن است باعث انتقال مقادیر جزئی ترکیبات شیمیایی از جمله مونومرها یا پلاستی سایزرها به داخل ماده غذایی شود.

وی گفت:پرکاربردترین ترکیب شیمیایی مورد استفاده در تولید ظروف پلیمری یا همان ظروف یکبار مصرف، وینیل کلرید که مونومری از پلی وینیل کلرید(PVC) و استایرن است که در تولید بیشتر پلاستیک ها کاربرد دارد.

وی از وینیل کلرید به عنوان عامل ایجاد سرطان کبد در مدل های حیوانی و همچنین انسانی نام برد و تصریح کرد:مسمومیت شدید با این ترکیب باعث افسردگی سیستم عصبی مرکزی و آسیب جدی به کبد می شود.

ایشان با اشاره به اینکه مونومرهای وینیل کلرید همانطور که از بسته ماده غذایی وارد چربی می شوند، وارد آب نیز می شوند؛ عنوان کرد:ثابت شده است که آب معدنی نگهداری شده در بطری های PVC حاوی مقادیری وینیل کلرید است که مقدارش در یک لیتر آب بعد از ۶ماه به ۱۷۰۰ میلی گرم می رسد کما اینکه در کشورهایی که مصرف آب بسته بندی شده در ظروف متدوال است، بدن هر فرد روزانه ۱۲۰ نانوگرم وینیل کلرید دریافت می کند.وی همچنان اضافه کرد:این میزان وینیل کلرید در روغن های پخت و پز بیشتر است و به ۸.۱۴ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می رسد.

وی درباره آسیب های ناشی از استایرن اظهار داشت:این ماده بر کلیه ها و کبد اثرات سمی می گذارد و باعث تجمع آب میان بافتی در ریه و بی نظمی در ضربان قلب Heart می شود. به نظر می رسد که این ترکیب به راحتی از ظروف بسته بندی جدا شده و وارد ترکیبات چربی شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها