چای سبز در مقابل قهوه: کدام یک برای سلامتی شما بهتر است؟

به گزارش رکنا، ما با متخصصین تغذیه صحبت کردیم تا تفاوت های واقعی بین هر نوشیدنی را پیدا کنیم تا به شما کمک کنیم آگاهانه ترین تصمیم را در مورد اینکه کدام یک برای شما بهتر است بگیرید.

برای اینکه بدانید کدام یک برای سلامتی شخصی شما بهتر است، ادامه مطلب را بخوانید: چای سبز یا قهوه.

فواید قهوه برای سلامتی

مزایای قهوه از احتمال کاهش خطر بیماری مزمن تا بهبود عملکرد در طول ورزش تا بهبود متابولیسم است. برخی از مزایای کلیدی عبارتند از:

کاهش خطر بیماری مزمن

قهوه با نتایج مثبت همراه است که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ، بیماری قلبی و بهبود کاهش وزن را کاهش می دهد. یک متاآنالیز بیش از یک میلیون شرکت کننده نشان داد که برای هر فنجان قهوه مصرف شده (تا 5 فنجان) خطر ابتلا به دیابت نوع 2 تا 6 ٪ کاهش یافته است.

امی براونشتاین، متخصص تغذیه و صاحب Nutrition digested یک روش تغذیه مجازی می گوید:" منافع [در این مطالعه دیده شده] ممکن است به دلیل خواص ضد التهابی قهوه و همچنین تاثیر آن بر متابولیسم گلوکز و ترشح انسولین باشد". او می افزاید:" به علاوه کاهش خطر ابتلا به دیابت، نوشیدن حداقل 3 فنجان قهوه در روز با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی همراه است".

علاوه بر دیابت و بیماری های قلبی ، تحقیقات همچنین ارتباط قانع کننده ای بین قهوه و کاهش وزن نشان می دهد. یک مطالعه در سال 2020 در مجله تغذیه نشان داد که مصرف قهوه بیشتر با درصد چربی بدن پایین تر همراه است و بنابراین ممکن است برای مدیریت وزن مفید باشد ، ارائه می دهد کیمبرلی وایمن ، یک متخصص تغذیه ثبت شده در لانگ آیلند ، نیویورک.

بهبود عملکرد ورزش

هیچ شکی نیست که کافئین به ما انرژی می دهد. این به آن دلیل است که کافئین یک مسدود کننده آدنوزین است. آدنوزین یک سیستم عصبی مرکزی است که به تسهیل خواب آلودگی و در نهایت خواب کمک می کند. وقتی کافئین به گیرنده های آدنوزین متصل می شود خواب آلودگی کاهش می یابد.

مگان برد، متخصص تغذیه و صاحب وبلاگ تغذیه ای Coffee Copycat می گوید که قهوه قبل از ورزش استفاده می شود و توانایی قهوه برای افزایش بیداری و هوشیاری ممکن است به بهبود سطح انرژی و عملکرد ما در طول فعالیت کمک کند.

با این حال، مطالعات اخیر نشان داده در حالی که کافئین درواقع ممکن است عملکرد ورزش را افزایش دهد همچنین ممکن است آن را کاهش دهد که جدا کردن مزایای کافئین در ورزش را خارج از عادات روزانه فرد، عوامل فیزیولوژیکی و عوامل ژنتیکی دشوار می کند.

فواید شناختی و عصبی

از کاهش خطر بیماری آلزایمر تا بهبود خلق و خوی و کاهش خطر افسردگی، مزایای شناختی قهوه به طور گسترده ای گسترش می یابد. "بسیاری از مطالعات گزارش می دهد که یک تا دو فنجان قهوه کافئین دار روزانه ممکن است دارای خواص محافظتی عصبی دربرابر خطر بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، زوال عقل و کاهش شناختی باشد. " ماکسین یونگ، متخصص تغذیه و صاحب ویسک سلامتی، یک عمل خصوصی برای تغذیه و آموزش شخصی می گوید.

او ادامه می دهد:" به نظر می رسد آنتی اکسیدان ها به ویژه پلی فنول ها در قهوه از پیری سلولی محافظت می کنند".

علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2016 نشان می دهد که خطر افسردگی با هر فنجان اضافی در روز قهوه کافئین دار 8 ٪ کاهش یافته است. "با این حال، خطر افسردگی با سرعت بیشتری کاهش یافت، زمانی که مصرف کافئین بین 68 تا 509 میلی گرم کافئین در روز بود ،" او نتیجه می گیرد.

اقدامات احتیاطی قهوه

اگرچه قهوه برخی از مزایای سلامتی را ارائه می دهد اما هنوز هم نباید به مقدار نامحدود مصرف شود، آلیسا پاچکو، یک متخصص تغذیه و صاحب متخصص تغذیه PCOS هشدار می دهد. در حالی که افراد ممکن است تحمل های متفاوتی داشته باشند طبق گفته اداره غذا و دارو (FDA) توصیه می شود که روزانه بیش از 4 تا 5 فنجان قهوه مصرف نکنید، اطمینان حاصل کنید که مصرف کافئین کمتر از 400 میلی گرم باقی می ماند؛ تقریبا معادل 4 فنجان.

عوارض جانبی قهوه

در اینجا برخی از شایع ترین عوارض جانبی قهوه که باید هنگام مصرف قهوه توجه کنید را ذکر می کنیم:

  اضطراب ، بی قراری و افزایش ضربان قلب:

مصرف بیش از حد قهوه می تواند منجر به بی قراری، افزایش ضربان قلب و اختلال در الگوهای خواب به دلیل اثر تحریک کننده کافئین شود. 5 فنجان قهوه در روز حتی ممکن است منجر به "مسمومیت قهوه" شود که کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ، چاپ پنجم (dsm-5) در یادداشتی نوشته که می تواند منجر به اضطراب، سردرد، گفتار بی معنی و هیجان شود.

  اثرات منفی بر افراد باردار یا شیرده:

افراد باردار باید مصرف قهوه را محدود کنند. یونگ می افزاید:" اگر باردار هستید ، مصرف کافئین خود را به 200 میلی گرم یا کمتر در روز محدود کنید".

  اسهال:

" قهوه همچنین هضم را تسریع می کند زیرا هورمونی به نام گسترین را نشان می دهد؛ بنابراین اگر بعد از خوردن یک [فنجان] قهوه صبحگاهی خود به سرعت به دستشویی می روید ممکن است این قهوه مقصر باشد، " پاچکو توضیح می دهد.

فواید چای سبز برای سلامتی

چای سبز مشابه قهوه مزایای مختلفی مانند بهبود شناخت و تغییرات متابولیسم مثبت دارد. با این حال ، چای سبز دارای مجموعه ای از مواد مغذی منحصر به فرد است که ممکن است در پیشگیری از سرطان و کاهش التهاب نقش داشته باشد. در حالی که چای سبز کافئین کمتری نسبت به قهوه دارد ، هنوز برخی اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید انجام دهید تا مطمئن شوید چای سبز برای شما سالم است.

فواید چای سبز به شرح زیر است.

چای سبز حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه است اما بدون اضطراب یا تصادف های رایج ناشی از قهوه، انرژی ظریف را افزایش می دهد. او اضافه می کند که ترکیب کافئین و اسید آمینه L-theanine در چای سبز منجر به افزایش انرژی متعادل تر و متمرکز تر می شود.

پیشگیری از سرطان

ویمان می گوید که تصور می شود چای سبز خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ها را کاهش می دهد. طبق تحقیقات ، این به احتمال زیاد به دلیل کاتچین ها یا آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز است که دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. آنتی اکسیدان ها به خاطر خنثی کردن سلول هایی به نام رادیکال های آزاد شناخته می شوند که در صورت عدم کنترل می توانند به سلول های سرطانی تبدیل شوند.

کاهش خطر زوال عقل

براونشتاین می گوید؛ مصرف منظم چای سبز با کاهش خطر اختلال شناختی در میانسالان و افراد مسن همراه است. به طور خاص، اپیگالوکاتچین گالات (یا EGCG ، نوعی کاتچین) ممکن است اثرات محافظتی عصبی مانند کاهش آسیب سلولی داشته باشد. بنابراین مزایای شناختی چای سبز ممکن است به دلیل EGCG باشد".

کاهش چربی بدن

وایمن اضافه می کند که چای سبز در یک مطالعه در سال 2022 به کاهش چاقی شکمی در زنان کره ای کمک کرده است. او می گوید که اثرات آن زمانی که بیش از 4 فنجان چای سبز در هفته مصرف می شد بیشتر بود.

کلسترول " بد " را کاهش دهید

براونشتاین می گوید نوشیدن روزانه دو تا پنج فنجان چای سبز ممکن است به کاهش سطح کلسترول LDL کمک کند. کلسترول LDL ، که به عنوان "کلسترول بد" نیز شناخته می شود ، به ایجاد پلاک در شریان ها کمک می کند و می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

اقدامات احتیاطی چای سبز

وقتی صحبت از چای سبز می شود چند نکته وجود دارد که باید قبل از مصرف آن رعایت کنید.

  اختلالات لخته شدن خون:

چای سبز با کاهش توانایی لخته شدن خون مرتبط است ، بنابراین اگر شما کسی هستید که دچار اختلال لخته شدن خون هستید ، احتمالا باید از چای سبز اجتناب شود.

  کم خونی فقر آهن:

"چای سبز دارای آنتی اکسیدان هایی است که آهن را متصل می کند و از جذب آن جلوگیری می کند. اگر کم خونی فقر آهن دارید ممکن است عاقلانه باشد که مصرف چای سبز خود را محدود کنید".

  اضطراب:

به همان روشی که کافئین موجود در قهوه ممکن است علائم اضطراب را در برخی افراد ایجاد کند (به خصوص اگر مقدار زیادی مصرف شود)  مصرف بیش از حد چای سبز ممکن است منجر به احساس اضطراب و ناراحتی شود.

براونشتاین اشاره می کند که مصرف مکمل های چای سبز ممکن است همیشه اثرات مشابهی با نوشیدن چای سبز نداشته باشد: "مردم باید در مصرف قرص هایی که حاوی چای سبز هستند محتاط باشند. نوشیدن تا 8 فنجان چای سبز بی خطر به نظر می رسد اما مصرف عصاره چای سبز به عنوان یک مکمل (یا به عنوان یک ماده رایج در محصولات کاهش وزن) ممکن است به مشکلات کبدی به ویژه در افراد مبتلا به بیماری کبدی کمک کند".

مزایای سلامتی

  ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد

  ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

  ممکن است شناخت را بهبود بخشد

  ممکن است خطر افسردگی را کاهش دهد

  مزایای احتمالی کاهش وزن

  ممکن است عملکرد ورزش را بهبود بخشد

  پیشگیری احتمالی از سرطان

  ممکن است دارای خواص ضد التهابی باشد

  ممکن است خطر زوال عقل را کاهش دهد

  ممکن است تاثیر مثبتی بر کاهش چربی بدن داشته باشد

  ممکن است کلسترول را کاهش دهد

عوارض جانبی

  اضطراب

  اسهال

  اختلالات خواب

اضطراب (برای افراد حساس به کافئین)

زمان بندی کافئین می تواند الگوهای خواب را مختل کند

موارد منع مصرف احتمالی

  بارداری

  شیردهی

  اختلالات اضطرابی

  بیماری های قلبی

  افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن خون

  افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن

  مبتلایان به بیماری کبدی (در صورت مصرف بیش از حد)

با پزشک خود در مورد عوارض جانبی کافئین و سابقه سلامتی خود صحبت کنید تا نوشیدنی، دوز و زمان مناسب برای شما را تعیین کنید.

کدام بهتر است: چای سبز یا قهوه؟

کارشناسان ما توجه داشته باشید که انتخاب" بهتر " در مورد چای سبز در مقابل قهوه وجود ندارد. در عوض، بهترین انتخاب برای شما شخصا با توجه به سبک زندگی، ترجیحات و محیط شما وجود دارد.

همچنین مهم است به یاد داشته باشید که مواد افزودنی مانند شیر، خامه و شکر می توانند بر مزایای سلامتی قهوه و چای تأثیر بگذارند. برای استفاده بیشتر از فنجان خود، سعی کنید قهوه یا چای خود را با حداقل شیرین کننده های اضافه شده بنوشید.

کدخبر: 996780 ویرایش خبر
لینک کپی شد
مهشید جهانی
آیا این خبر مفید بود؟