پرونده مقصران آتش سوزی ساختمان پلاسکو به اجرای احکام دادسرای جنایی رسید!

به گزارش رکنا، رسیدگی به این پرونده از 30 دی سال 95 همزمان با آتش‌سوزی ساختمان تجاری پلاسکو آغاز شد. حدود ساعت 8 صبح روز حادثه خبر آتش‌سوزی که از طبقه 11 ساختمان شروع شده بود به آتش‌نشانی اعلام شد و با حضور در محل عملیات خاموش کردن آتش ادامه یافت اما 4 ساعت بعد با وجود تلاش نفسگیر آتش‌نشانان برای مهار آتش، ساختمان پلاسکو به طور کامل فروریخت و 16 آتش‌نشان و 6 نفر از کارکنان پاساژ که داخل ساختمان بودند زیر آوار ماندند و جان باختند.

با تشکیل پرونده 36 متهم حقیقی و حقوقی در این پرونده شناسایی شدند و پس از تکمیل تحقیقات کیفرخواست برای آنها صادر شد. متهمان در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت پای میز محاکمه رفتند. در نهایت پس از برگزاری جلسات دادگاه، حکم اولیه صادر شد و پس از تأیید در دادگاه تجدیدنظر، برای اجرای حکم به شعبه چهارم دادیاری دادسرای امور جنایی پایتخت ارجاع شد.

بر اساس رأی صادره، بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران هر کدام به پرداخت 200 میلیون تومان، سازمان آتش‌نشانی 180 میلیون تومان، سازمان مدیریت بحران تهران 150 میلیون تومان، وزارت کشور 140 میلیون تومان، وزارت راه و شهرسازی 140 میلیون تومان، اتحادیه اصناف تهران 120 میلیون تومان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 50 میلیون تومان، مدیریت بحران کشور 50 میلیون تومان و بیمه مرکزی 24 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند. همچنین اعضای هیأت مدیره ساختمان پلاسکو نیز هر کدام به پرداخت مبلغ 24 میلیون تومان بدل از حبس و سه مغازه‌دار و متصدی که در این آتش‌سوزی نقش داشتند به 6 ماه حبس محکوم شدند.

احکام صادره از سوی قاضی امین کرمانی‌نژاد دادیار شعبه چهار اجرای احکام به محکومین ابلاغ و اجرا خواهد شد.

کدخبر: 981078 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟