انفجار وحشتناک یک خودرو در عبدل آباد

چهارشنبه سوری، آیین باستانی ایرانیان چند سالی است که رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. جای سنت هایی مثل قاشق زنی، یادآوری یاد گذشتگان، دورهمی های خانوادگی را ترقه بازی و انفجار های مهیبی گرفته است که هیجان لحظه ای را به دنبال دارد. هیجانی آنی که  متاسفانه نتایج تلخ  و جبران ناپذیری را به همراه دارد. سوختگی، نقص عضو،  و حتی مرگ.

امسال هم با نزدیک شدن به این شب، اخبار تلخی منتشر شد، ۱۴ نفر پیش از رسیدن به چهارنشبه آخر سال جان خود را از دست دادند.

**۴ نفر دچار سوختگی شدید شدند

اخبار تلخ آخرین چهارشنبه سال از حوالی ساعت ۱۴ امروز آغاز شد.  جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره نخستین حادثه مرتبط با حوادث چهارشنبه سوری اظهار کرد: در ساعت ۱۴:۱۵ دقیقه ظهر امروز ۲۳ اسفند ماه یک مورد حادثه انفجار مواد محترقه در محله قلعه مرغی به سامانه ۱۲۵ اعلام شد و در مدت زمان ۲ دقیقه نیرو‌ها خود را به محل حادثه رساندند.

وی افزود: طبق مشاهده عوامل آتش نشانی، بر روی پشت بام یک ساختمان مسکونی چهار نفر جوان مشغول تهییه مواد محترقه در یک انبار ۵ متری بودند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: در لحظات اولیه حادثه هر ۴ نفر از انباری خارج شدند؛ البته هر چهار نفر از ناحیه سر و دست دچار سوختگی شده بودند.

ملکی بیان کرد: همزمان با تحویل این افراد به اورژانس، عملیات اطفا حریق توسط آتش نشانان انجام شد.

۱۳۴ ایستگاه آتش‌نشانی مانند همیشه در سطح شهر تهران در آماده‌باش کامل هستند و آتش‌نشانان تهران در ۳۶۸ نقطه با استفاده از ۱۲۴ خودروی عملیاتی سنگین، ۱۶۳ دستگاه خودروی سبک و ۳۲ دستگاه موتورسیکلت مستقر خواهند شد.

**۱۳۳ نفر آسیب چشم  و برای ۶۰ نفر قطع عضو از ابتدای اسفند

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تشریح آخرین آمار مصدومان و فوتی‌های حوادث چهارشنبه پایانی سال گفت: از ابتدای اسفند تا امروز ۵۰۱ نفر در اثر حوادث چهارشنبه سوری مصدوم شدند که از این تعداد ۱۷ نفر فوت شدند و ۸۸ نفر در بیمارستان بستری هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۱۳۳ نفر آسیب چشم داشتند و برای ۶۰ نفر قطع عضو پیش آمده است، اظهار کرد: ۹۷ نفر امروز تا ساعت ۱۷ دچار صدمه و آسیب شدند که این امار نگران‌کننده است؛ لذا ضرورت دارد تا خانواده‌ها مراقبت‌های لازم را داشته باشند.

وی تصریح کرد: بیشترین عضوی که صدمه می‌بیند، چشم است؛ به جهت اینکه آسیب‌پذیرترین عضو است و سپس قطع عضو، آسیب به دست و سوختگی از فراوانی بیشتری برخوردار هستند.

** از ۵۰۱ مصدوم حوادث چهارشنبه آخر سال تعداد شش نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند

بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور، از ۵۰۱ مصدوم حوادث چهارشنبه آخر سال  تعداد ۱۷ نفر فوت شدند، تعداد شش نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و تاکنون ۶۰ مورد قطع عضو، ۱۳۳ مورد آسیب به چشم و ۱۸۶ مورد سوختگی گزارش شده است.

همچنین، ۳۶۸ نفر درمان و ترخیص شدند و ۲۹ نفر نیز در محل درمان شدند. بیشترین مصدوم به تفکیک استان در کشور مربوط به استان تهران با ۱۳۵ نفر، آذربایجان شرقی با ۶۸ نفر و آذربایجان غربی با ۲۷ نفر مصدوم است.

**۱۲۱۰ تماس با ۱۱۰ طی ۳ ساعت مربوط به چهارشنبه سوری

سرهنگ بابک نمک شناس رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اظهار کرد: باتوجه به تاکید و رویکرد اجتماعی در آخرین چهارشنبه سال، پلیس تهران بزرگ تا این لحظه هیچ فردی را به منظور چهارشنبه پایان سال دستگیر نکرده است.

وی گفت: از ساعت ۱۷ تا ۱۹ امشب ۲۳ اسفند ماه، ۲۵۸۰ تماس از سوی شهروندان با سامانه ۱۱۰ داشته ایم که ۱۲۱۰ تماس مربوط به چهارشنبه سوری بوده است.

**یک دستگاه سواری قربانی چهارشنبه پایان سال شد

نمک شناس بیان کرد: یک دستگاه خودروی سواری در ساعت ۱۹:۱۴ امشب، بر اثر اصابت نارنجک دست ساز در عبدل آباد منفجر شد.

 

کدخبر: 877607
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟