به گزارش رکنا، به نقل از گاردین، " دِسی دلانو بوتِرسه" رییس جمهوری سورینام در حالی که در حال سفر رسمی به چین است چنین حکمی را دریافت کرده است و 2 هفته وقت دارد از دادگاه درخواست تجدیدنظر خواهی کند.

در ادامه گزارش عصر ایران آمده است، بوترسه قرار است تا امروز به کشورش بازگردد و هنوز معلوم نیست واکنش او به این حکم دادگاه چه خواهد بود. احزاب مخالف خواستار استعفای بوترسه 74 ساله از قدرت هستند.

15 نفر اعدام شده شامل وکلا، روزنامه‌نگاران، رهبران انجمن‌های صنفی و اساتید دانشگاه بودند که مخالف حکومت نظامی بوترسه بودند. بوترسه در سال 1980 به واسطه یک کودتای نظامی به قدرت رسید و 7 سال قدرت و فرماندهی ارتش را در کشورش به دست گرفت. او یک بار دیگر در سال 1991 با انجام یک کودتا قدرت را به دست گرفت.

بوترسه بعدها یک حزب سیاسی تحت عنوان" حزب ملی دموکراتیک سورینام" تشکیل داد و در سال 2010 به واسطه انتخابات بار دیگر به مقام ریاست جمهوری کشورش رسید.

بوترسه با رد اعدام 15 زندانی سیاسی مدعی است این افراد هنگام فرار از زندان به وسیله ماموران به تیر بسته و کشته شده‌اند و او نقشی در اعدام و کشتار آنها نداشته است اما یکی از نجات یافتگان از آن حادثه در دادگاه علیه بوترسه شهادت داد و اعلام کرد اعدام 15 نفر از مخالفان سیاسی در سال 1982 با دستور شخص بوترسه بوده است.

"سورینام" پیشتر (از قرن هفدم میلادی) مستعمره هلند بوده و نزدیک به 600 هزار نفر جمعیت دارد. این کشور کوچک ترین کشور واقع در قاره آمریکای جنوبی است. زبان رسمی سورینام هلندی است. سورینام در ساحل شمال شرقی قاره آمریکای جنوبی و در کرانه اقیانوس اطلس واقع شده است. این کشور در 25 نوامبر 1975 از استعمار هلند، استقلال یافت.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟