استخراج کپسول با خاک ماه توسط چینی ها + فیلم
حجم ویدیو: 4.58M | مدت زمان ویدیو: 00:00:34

به گزارش رکنا ، رسانه‌ی دولتی چین تأیید کرد که نخستین مأموریت این کشور برای آوردن نمونه از خاک ماه به‌تازگی به ‌همراه محفظه‌ای حاوی سنگ‌های قمری به زمین بازگشته است.

کپسول شامل نمونه که فضاپیمای چینی دو هفته‌ی پیش آن را از سطح ماه برداشت کرده بود، شب گذشته پس از عبور از جو زمین با چتر نجات در ناحیه‌ی مغولستان داخلی فرود آمد.

فرود کپسول، پایان مأموریت قمری به‌شدت پیچیده‌ی چانگ‌ای ۵ را رقم زد. این مأموریت چهارم آذر پرتاب شد و مجموعه‌ای متشکل از چهار فضاپیمای رباتیک را روانه‌ی مدار ماه کرد. ۱۱ آذر، دو فضاپیما شامل سطح‌نشین و ماژول صعود روی سطح ماه فرود آمدند تا نمونه‌هایی از سنگ‌های قمری برداشت کنند. به‌ محض آن‌که مواد کافی جمع‌آوری شد، صعودگر از روی ماه برخاست و نمونه‌ها را تا اتصال به فضاپیمای مدارگرد با خود حمل کرد.

سپس سفر بازگشت به زمین آغاز شد. ماژول صعود نمونه‌ها را به فضاپیمای دیگری منتقل کرد که در مسیر بازگشت به خانه قرار داشت. شب گذشته، کپسول حاوی نمونه درون جو شیرجه زد و در نهایت با چتر نجات روی زمین فرود آمد. فرود کپسول مأموریت چانگ‌ای۵، چین را پس از ایالات متحده و شوروی به سومین کشوری تبدیل کرد که نمونه‌های ماه را به زمین ‌آورده است. درواقع آخرین بار شوروی با مأموریت رباتیک لونا ۲۴ در سال ۱۹۷۸ موفق شده بود سنگ‌های قمری را به زمین بیاورد.

پس از فرود، مقام‌های چینی موقعیت کپسول را شناسایی و آن را به‌سرعت به آزمایشگاه منتقل کردند. چین امیدوار است حداکثر ۴ کیلوگرم مواد از ناحیه‌ای کاوش‌نشده از ماه به‌ نام «اقیانوس طوفان‌ها» جمع‌آوری کرده باشد. این بخش از سطح قمری بسیار هموارتر از دیگر نواحی است و دانشمندان گمان می‌کنند سنگ‌های آنجا در اثر فعالیت اخیر آتشفشانی یک‌دست شده‌اند. مطالعه‌ی این مواد در محیط آزمایشگاه می‌تواند از تکامل ماه و همچنین کل تاریخچه‌ی پیچیده‌ی منظومه‌ی زمین و ماه درک بهتری به دانشمندان بدهد.

فیلم استخراج یک کپسول با خاک ماه از مأموریت اخیر چینی ها ، دستگاه Chang'e-5 ، که نمونه های خاک ماه را با موفقیت به زمین تحویل داد را مشاهده کنید. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟