به گزارش رکنا، سازمان اف‌بی‌آی از شرکت اپل درخواست کرده است که تا در بازگشایی قفل‌های امنیتی دو دستگاه آیفون به آن‌ها کمک کند. گفته می‌شود این دو گوشی به گونه‌ای به تیراندازی رخ داده در پایگاه پنساکولا که در ماه دسامبر اتفاق افتاد مرتبط هستند.

در طی نامه‌ای که به اپل فرستاده شده دانا بوئنت، از مقامات اف‌بی‌آی اظهار داشته که این سازمان توانسته است مجوز پیگیری و جست‌وجو داده‌های این دو دستگاه را از دادگاه دریافت کند. اما این سازمان نتوانسته با استفاده از تجهیزات خود قفل‌های این دو دستگاه را رمزگشایی کند. بوئنت به این کمپانی اینگونه اظهار کرده: "محققان ما همواره در تلاشند تا رمز این دو گوشی را باز کنند، اما تا به حال ناموفق عمل کرده‌اند. " در ادامه به این صحبت‌ها شرکت اپل اعلام کرده است که آن‌ها تمام داده‌های این دو دستگاه را در اختیار اف‌بی‌آی قرار داده‌اند.

دردسر اف‌بی‌آی برای اپل

این دسته از درخواست‌ها یک درد بزرگ برای شرکت اپل است، زیرا این کمپانی برای دسترسی به اطلاعات این دستگاه‌ها نیاز دارد تا آسیب‌هایی به منافذ امنیتی خود و سیستم IOS وارد کند. این کمپانی اخیرا چندین بار به دستور دادگاه دست به نفوذ به دستگاه امنیتی خود زده است. اما بدون رمز عبور یک گوشی مشخص شرکت اپل نمی‌تواند اطلاعات کامل آن محصول را به دست بیاورد. این عدم توانایی به باز کردن قفل‌های برنامه نویسی گوشی‌های اپل برای سازمان‌های قانونی و اف‌بی‌آی به یک معضل تبدیل شده است.

آخرین بار شرکت اپل در رمزگشایی گوشی یکی از متحم‌های تیراندازی برناردو ناموفق عمل کرد. با این اوصاف سازمان اف‌بی‌آی انتظار دارد تا شرکت اپل یک فضای امنیتی دیگر برای دسترسی‌های قانونی به اطلاعات تولید کند. چرا که این عملیات ناموفق تا الان باعث شده اف‌بی‌آی پرونده‌هایی مانند تیراندازی برناردو را ناتمام کنار بگذارند. حتی در پرونده‌هایی که اپل توانسته اطلاعاتی در اختیار این سازمان قانونی قرار دهد، اطلاعات کامل و کارآمدی در بین آن‌ها قرار نداشته است.

نامه‌ای در کار نبوده است

گفتنی است در مقابل تمام این خبر‌ها بعضی منابع مدعی هستند هیچ گونه نامه‌ای به شرکت اپل فرستاده نشده است. اما به درخواست دادگاه اطلاعات مربوطه از شرکت اپل در اختیار قانون قرار گرفته است. شرکت اپل اعلام کرده: " ما احترام بسیاری برای قانون قائل هستیم و در هر زمانی کمک خود را بدون تردید در اختیار سازمان‌های مربوط قرار خواهیم داد. " این کمپانی افزود " وقتی سازمان اف‌بی‌آی ماه پیش از ما درخواست کمک کرد ما تمامی اطلاعات را در اختیازشان قرار دادیم، حال با شرایط پیش آمده ما به کمک خود برای حل هر چه سریع‌تر پرونده ادامه می‌دهیم".برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟