گرانی پکیج مردم را به سمت بخاری برقی برگردانده است + جزئیات

مهم‌ترین وسیله گرمایشی خانه‌ها به خصوص خانه‌های نوساز پکیج است. پکیج‌هایی که قیمت آن در یکی دو سال گذشته از دو تا سه میلیون به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

قیمت پکیج ایرانی از ۱۰ میلیون تومان شروع می‌شود. برای خرید برخی از مدل‌ها باید ۱۲ یا ۱۵ میلیون تومان هم هزینه کرد. البته به آن شرط که پکیجی در بازار وجود داشته باشد، چرا که برخی از نمایندگی‌های فروش این محصولات می‌گویند پکیج در بازار نیست.

پکیج سهمیه‌بندی شد؟

به گفته یکی از این نمایندگی‌ها، سال‌های گذشته هر نمایندگی می‌توانست تعداد نامحدودی پکیج بخرد و به مشتریان بدهد. اما در نیمه نخست امسال، تعداد محدودی پکیج از کارخانه به آنها تحویل داده شده است. به عبارتی به نظر می‌رسد هر نمایندگی سهمیه مشخصی دارد و باید آن را به قیمت مصوب کارخانه به مشتری بدهد.

اما آیا واقعا پکیج سهمیه‌بندی شده است؟ اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی خبر سهمیه‌بندی پکیج دیواری را نه تایید می‌کند و نه تکذیب. اما می‌گوید «درحال‌حاضر مواد اولیه با قیمت مناسب به‌دست تولیدکننده‌ها نمی‌رسد. بنابراین سه کارخانه داخلی تولید پکیج به جای سه شیفت کاری سابق فقط یک شیفت محصول تولید می‌کنند.» به عبارتی گویا تولید محصولات داخلی کاهش یافته و به یک سوم رسیده است.

به گفته پازوکی تعداد تولید فعلی برای کل کشور کافی نیست. این در حالی است که تقاضا برای خرید پکیج آن هم در آستانه فصل سرد سال بالا رفته است.

پازوکی می‌گوید: «شرکت‌های تولیدکننده نه به ما کالا می‌دهند و نه جواب درستی به ما می‎‌دهند. درست است که تولید محصول کم شده اما بالاخره دولت باید از آنها بپرسد که همین تعداد کم محصولات تولید شده خود را چه می‌کنند و به کجا می‌فروشند؟»

پکیج خارجی نایاب شد

در کنار کاهش تولید محصولات داخلی، پکیج‌های خارجی هم یا در بازار نایاب شده یا بسیار گران است. برخی از برندها مانند بوش در بازار نیست. برندهای دیگر از جمله برند آریستون اگر در بازار پیدا شود حداقل قیمت آن حدود ۲۷ میلیون تومان است. فروشنده تاکید می‌کند که «این قیمت به شرط آن است که بتوانی پکیج خارجی نو پیدا کنی.»

این قیمت‌ها مردم را به سمت بازار پکیج دست دوم سوق داده است. اما قیمت پکیج‌های دست دوم هم دست کمی از مدل‌های نو ندارد.

یکی از فروشندگان پکیج‌های کارکرده می‌گوید: «بستگی دارد چقدر پول داشته باشید. پکیج کارکرده داریم ۴۰ میلیون تومان البته نوی این پکیج در بازار ایران کمیاب است ولی باز هم پیدا می‌شود. پکیج نو همین مدل تا ۷۰ میلیون تومان هم به فروش می‌رسد.»

او در ادامه می‌گوید: «پکیج کارکرده ایران رادیاتور هم حدود ۱۲ میلیون تومان است. اما پایین‌ترین قیمتی که دارم پکیج مرکوری است با قیمت ۶ میلیون تومان. اما به درد نمی‌خورد چون قطعات آن پیدا نمی‌شود. با این روند بازار تا دو ماه دیگه با ۷ میلیون تومان شاید فقط بتوانید آبگرمکن معمولی بخرید.»

بخاری برقی جایگزین پکیج؟

گزینه دیگر، خرید بخاری گازی است. اما بخاری‌ گازی چه قیمتی دارد؟ یکی از فروشندگان بخاری گازی می‌گوید: «قیمت بخاری گازی از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شروع می‌شود به بالا! بخاری کارکرده هم داریم. قیمت آن بین ۷۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.»

اما اگر مشتری دنبال گزینه ارزان‌تری باشد، بخاری برقی هم در بازار موجود است. قیمت این بخاری‌ها در بازار از ۳۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و تا یک میلیون تومان هم می‌رسد. همچنین نوع کارکرده این بخاری‌ها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.»

البته یکی از فروشندگان می‌گوید برخی از بخاری‌های برقی قابل اطمینان نیست و هم احتمال اتصالی آن بالاست و هم مصرف برق آن.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟