«قویتر» جوادتولمی به تالار سایه رسید/ درخواست بازیگر پیشکسوت از تماشاگران

به گزارش رکنا به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر ، آیین افتتاحیه نمایش «قویتر» به نویسندگی آگوست استریندبرگ و کارگردانی جواد تولمی شامگاه روز چهارشنبه نوزدهم بهمن ماه با حضور آتش تقی پور بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون و تعدادی از تماشاگران در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

جواد تولمی در ابتدای این مراسم ضمن قدردانی از تماشاگران به جهت حضور در اولین اجرای این اثر نمایشی در تالارسایه تئاتر شهر توضیح داد: آگوست استریندبرگ یکی از مهم ترین و مطرح ترین نمایشنامه نویسان دنیاست که متن «قویتر» به عنوان اثرگذارترین و با اهمیت ترین متون نمایشی او به مخاطبان معرفی شده است. نمایشنامه «قویتر» از عمیق ترین آثار نمایشی این هنرمند محسوب می شود که بنده و گروه اجرایی تلاش کردیم آن را در قالبی متفاوت پیش روی شما مخاطبان فهیم تئاتر قرار دهیم.

نمایش قویتر

وی افزود: آنچه امشب از نمایشنامه «قویتر» در تالار سایه روی صحنه می رود، به واسطه تلاش بی وقفه گروهی است که برای اجرای یک تئاتر اندیشه محور زحمت زیادی را انجام داده است. تلاشی که مسیر پیموده شده در آن اجرایی متفاوت از متن استریندبرگ است. چرا که از این متن تاکنون اجراهای عمومی متعددی در ایران و جهان روی صحنه رفته که هرکدام دربرگیرنده برداشت های متفاوتی در شیوه اجرایی بودند. چارچوبی که ما هم تلاش کردیم با اتکا به فعالیت هایی که در این زمینه صورت گرفته اجرای جدیدی از متن را به مخاطبان تقدیم کنیم.

این کارگردان تئاتر بیان کرد: تاکنون ترجمه های متعددی از نمایشنامه «قویتر» در کشورمان انجام گرفته ، اما بنده تصمیم گرفتم تا از متن استاد فرهاد ناظرزاده کرمانی برای اجرای نمایش در تالار سایه استفاده کنم و امیدوارم شرایط به سمتی هدایت شود که به واسطه تلاشی که گروه اجرایی برای به صحنه بردن یک نمایش متفاوت انجام داده، مورد رضایت مخاطبان هم قرار گیرد.

آتش تقی پور بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون هم در آیین افتتاحیه نمایش «قویتر» گفت: جواد تولمی از جمله هنرمندان دوست داشتنی تئاتر ایران است که بنده از سال ها پیش شاهد تلاش ها و کوشش های موثر وی در عرصه های مختلف پژوهشی بوده ام. او از جمله افرادی است که چه در حوزه های آموزشی و چه در حوزه های اجرایی در نقش یک استاد حوزه تئاتر فعالیت های موثری را انجام داده و امیدوارم چنین نگاه استادانه و دلسوزانه ای که از او سراغ دارم در نمایش قویتر هم پیش روی مخاطبان قرار گیرد.

نمایش قویتر تئاتر شهر

وی بیان کرد: نمایشنامه «قویتر» ازجمله نمایش های مهم آگوست استریندبرگ است که دوست دارم ببینم جواد تولمی و همراهانش در گروه اجرایی چه ابتکاراتی را برای یک اجرای متفاوت از این نمایشنامه به کار گرفته اند. به هر حال این اثر از جمله نمایشنامه هایی بوده که بنده طی دوران تحصیل در دانشگاه شاهد اجراهای بسیار ارزشمند و تماشاگر پسندی از آن بودم و  دوست دارم تجربه های ارزشمندی که از تماشای این آثار به دست آوردم، در این نمایش نیز دیده شود.

این هنرمند پیشکسوت ضمن قدردانی از جواد تولمی و گروهش برای اجرای نمایش «قویتر» در تالار سایه تئاتر شهر تصریح کرد: هرکسی در این دنیا بتواند برای اعتلای انسانیت فعالیت کند برای من فرد ارزشمند و قابل احترامی است. حوزه تئاتر نیز از این قاعده مستثنی نیست و همه هنرمندانی که در این چارچوب ارزشمند مشغول به کارند، انسان های ارزشمندی هستند که باید از تک تک آنها قدردانی کرد. جواد تولمی هم یکی از همین هنرمندان است که تلاش می کند ضمن توجه به انسانیت و تولد آن در وجود خودش، آن را در دیگران نیز متولد کند. شرایطی که امیدوارم در اجرای نمایش «قویتر» با نوآوری هایی که می تواند در صحنه پیش روی مخاطبان قرار گیرد به بهترین شکل ممکن فرصتی برای ارائه داشته باشد.

تقی پور در بخش پایانی صحبت های خود گفت: این نمایش یکی از بهترین نمایشنامه هایی است که می توانست در تالار سایه تئاتر شهر روی صحنه برود و من از شما تماشاگران فهیم عرصه تئاتر در خواست می کنم در این شرایط زبان گویای تبلیغ برای نمایشی باشیم که حرف های زیادی برای گفتن دارد.

نمایش «قویتر» به نویسندگی آگوست استریندبرگ ، کارگردانی جواد تولمی ، بازی آرزو صراف رضائی، صدا پیشگی مریم قلهکی و عروسک گردانی آنا نمکچیان، ساجده باقری، مطهره قدسی زاده هر روز ساعت 18:30 در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر  روی صحنه می رود.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است:« نمایش قویتر در فضایی سورئال و با حال و هوایی فانتزی - عروسکی با محوریت زن، به بررسی مواجهه ذهنی و رؤیاپردازانه یک زن با رویدادهای فردی، خانوادگی و اجتماعی پیش او می پردازد. رویدادهایی که در چارچوب مثلثی عشقی روی می دهند؛ و در این میان تشخیص فرد قوی و پیروزمند میدان نه تنها مشکل بلکه دور از ذهن تصویر می شود»

آیا این خبر مفید بود؟