آیا فرش شما به سوسک فرش آلوده شده است؟

سوسک های فرش تمایل دارند تا از موادی مانند پشم، ابریشم و خز لذت ببرند. این سوسک ها می توانند در مکان های تاریک مانند زیرزمین، اتاق زیر شیروانی و حتی دریچه های هوا تولید مثل کنند.

بنابراین سوالی که ایجاد می شود، آن است که چگونه مطمئن شویم فرش ما به سوسک فرش آلوده شده است؟

در این مقاله قصد داریم تا 5 علامتی را که هنگام آلودگی فرش با سوسک فرش با آن رو به رو خواهید شد را برشمریم.

Untitled-1

سوسک فرش چیست؟

سوسک فرش یا سوسک قالی یکی از انواع حشرات کوچک خانگی است که در الیاف و منسوجاتی مانند پارچه، فرش، مبلمان و ... نفوذ کرده و شروع به تغذیه از آن ها و  تخم ریزی و زاد و ولد می نماید. پس از گذشت یک دوره کوتاه، این سوسک ها قادرند تمام فرش و سایر وسایل را از بین ببرند و خسارات جبران ناپذیری را به شما وارد کنند.

متاسفانه آلودگی با سوسک فرش معمولا تا مدت های زیادی پنهان باقی می ماند و زمانی فرد توجه حضور این حشره در خانه می شود که خسارات زیادی به فرش و سایر وسایل باارزش خانه وارد شده است. بنابراین مهم است که نشانه های وجود این حشرات موذی را در خانه بشناسیم تا به سرعت آن ها را شناسایی کنیم. پس از شناسایی، بایستی به طور کامل، آن ها را از بین ببریم تا از حضور مجدد آن ها جلوگیری کنیم.

1.مشاهده سوسک های بالغ

اولین راهی که می توانید از هجوم این حشرات مطمئن شوید، وجود آفت بالغ است. سوسک های فرش بالغ حتی در روشنایی روز نیز بیرون می آیند. این سوسک‌ ها در اطراف پنجره‌ها یا دریچه ‌ها کمین کرده و تلاش می کنند تا به بیرون فرار کنند.

سوسک های بالغ فرش می توانند هر نوع پارچه و الیافی را بخورند.

بنابراین هرگز حضور سوسک های بالغ را در هر کجای خانه خود نادیده نگیرید!

در صورت مشاهده اولین نشانه های سوک فرش در خانه، با  یک قالیشویی معتبر  تماس بگیرید و درخواست شستشوی فرش خود را ثبت نمایید. شستشوی فرش موثرترین راه برای خلاصی از این موجودات است.

2.سوراخ در لباس

اگر متوجه سوراخ های ریزی در لباس های زمستانی خود شدید، به احتمال بسیار زیاد سوسک های فرش در اطراف خانه و کمدهای شما پرسه می زنند. دقت کنید که سایر آفات مانند پروانه ها، تمایل دارند سوراخ های بزرگ تری ایجاد کنند. بنابراین سوراخ های ریز، اغلب نشانه سوسک فرش است و به راحتی می توان وجود سوسک ها را تشخیص داد.

3.پوست سوسک ریخته شده

آیا متوجه پوست های باقی مانده توخالی به رنگ قهوه ای روشن در کناره های فرش خود شده اید؟

سوسک های فرش بالغ، در مکان هایی که لارو سوسک ها در حال تغذیه هستن، پوست ریزی می کنند. پوست ریخته شده به راحتی با چشم غیر مسلح در نزدیکی فرش و مبلمان دیده می شود. همچنین این پوست ها اغلب در زیر فرش نیز مشاهده می شوند. به یاد داشته باشید که قالیشویی های حرفه ای، فرش های شما را توسط دستگاه های مکانیزه به صورت عمیق شستشو می دهند. بنابراین با استفاده از خدمات قالیشویی دهکده المپیک به راحتی می توانید ریشه این سوسک ها را در خانه خود بخشکانید.

2

4.گلوله های مدفوع

گلوله های مدفوع یکی دیگر از نشانه های وجود سوسک فرش در خانه است. مدفوع سوسک به اندازه حدودا یک دانه نمک است. اگر فرش های کم رنگی در خانه دارید، احتمالا راحت تر می توانید مدفوع سوسک را روی فرش مشاهده کنید. مدفوع سوسک قهوه ای رنگ است و می توان آن را در هر جایی از گوشه های خانه پیدا کرد.

بهترین راه حل این است که فرش خود را مرتباً جاروبرقی بکشید تا از هجوم این سوسک ها در مقیاس بزرگ جلوگیری کنید.

5.فرش های آسیب دیده

آیا فرش یا قالی شما سوراخ شده است؟ شما باید اندازه سوراخ ها را به دقت بررسی و تجزیه و تحلیل کنید. سوسک فرش معمولاً در هنگام جویدن، تنها یک نقطه بسیار ریز باقی می گذارد.

مهم است که در همان مراحل اولیه آسیب با سوسک، آن ها را شناسایی کرده و از بین ببرید. در صورتی که فرآیند از بین بردن این سوسک ها مدت زمان زیادی طول بکشد، سوسک فرش چرخه زندگی خود را تکرار کرده و با زاد و ولد سریع، در سراسر خانه پخش خواهد شد. در نهایت این سوسک ها می توانند آسیب های جبران ناپذیری را به فرش های گران قیمت شما وارد کنند. بنابراین با تمیز کردن مرتب فرش خود و یا شستشوی عمیق آن به کمک قالیشویی شهرک آزادی از آن مراقبت کنید.

شسشتوی عمیق فرش های ماشینی و دستبافت

از آن جایی که فرش های دستبافت به دلیل دارا بودن الیاف طبیعی، بیشتر در معرض خورده شدن توسط سوسک های فرش هستند، بنابراین شستشوی فرش دستبافت باید به صورت منظم انجام شود. برای این منظور، شما می توانید از خدمات اعلاشویی قالیشویی محدوده ملاصدرا استفاده کرده و فرش های خود را عمیقا شستشو دهید.

قالیشویی محدوده دهکده المپیک با تکنسین های کاربلد، فرش های شما را با مواد شوینده حرفه ای و روش های خاص شستشو می دهند. شما می توانید جهت دریافت خدمات قالیشویی در شهرک آزادی روی ما حساب کنید. برای رزرو خدمات قالیشویی و موکت شویی ما، پس از ورود به پورتال مجموعه توحید، گزینه ثبت سفارش آنلاین را انتخاب کنید تا خدمات ما را در اسرع وقت دریافت نمایید.

3

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید در اقصی نقاط شهر تهران شعبات مختلفی دارد. شما می توانید بسته به محل سکونت خود، از نزدیک ترین شعبه ما استفاده نمایید.

ما با بیش از 30 سال سابقه فعالیت در صنعت قالیشویی، می توانیم انواع آفات و حشرات فرش ها را به طور کامل از بین ببریم. استفاده از تجهیزات به روز قالیشویی در کنار مواد شوینده درجه یک و ایمن، به ما امکان داده تا بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه نماییم.

 

آیا این خبر مفید بود؟