درآمد تخصصی با تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

آموزش رایگان تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل

یک روز قبل از تلقیح:

دفع مدفوع زنبورهای نر

زنبورهای نر بالغ که حداقل ۱۵ روز از تولد آنها گذشته است, باید یک روز قبل از اسپرم گیری, به وسیله باکس پرواز نر, تحریک به پرواز و دفع مدفوع شوند.

گازدهی ملکه

برای این کار باید یک ساعت به غروب مانده, اقدام به گرفتن ملکه نموده و قفسک ها را به اتاق تلقیح انتقال داده و داخل یک پلاستیک یا ظرف قرار دهیم. بعد شلنگ گاز دی اکسید کربن را داخل ظرف یا پلاستیک گذاشته و گاز را به آرامی تزریق می کنیم. بعد از ۴ دقیقه جریان گاز را قطع و در دقیقه پنجم درب ظرف را باز کرده و قفسک ها را به کندوچه هایشان انتقال می دهیم.

استریل ابزار تلقیح

ابزاری که به صورت مستقیم با اسپرم و مایع رقیق کننده در تماس هستند, باید یک روز قبل از تلقیح, کاملا استریل شوند.

روز تلقیح:

آماده سازی دستگاه برای اسپرم گیری

توجه فرمایید که دستگاه های تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل انواع مختلفی دارند و ممکن است آماده سازی آنها کمی با هم تفاوت داشته باشند. برای مونتاژ سرنگ تلقیح, ابتدا مغز سرنگ فلزی را داخل سیلندر پلاستیکی می کنیم و عقب نگه می داریم. بعد با یک سرنگ ساده, سرم نمکی فیزیولوژیکی ۹% را از ظرف آن خارج می کنیم و بعد با نصب یک فیلتر آنتی باکتریال به سر سرنگ حاوی سرم, اقدام به تزریق ۱۰ سی سی از سرم از سمت باز سیلندر تلقیح به داخل سیلندر پلاستیکی تلقیح می کنیم. بعد از پر شدن سیلند پلاستیکی تلقیح, باید آن را داخل پوشش فلزی سرنگ تلقیح کرده و پیچ کنیم.

2

اسپرم گیری

بعد از گرفتن نرها, وقتی تعداد آنها حدودا به ۳۰ عدد رسید آنها را با قفسک انتقال, به اتاق تلقیح حمل نموده و داخل قفس پرواز که در سمت راست دستگاه قرار دارد تخلیه می کنیم. چراغ مطالعه پشت قفس را که دارای لامپ حبابی ۲۰۰ وات می باشد, روشن می کنیم تا زنبورهای نر به سمت پشت قفس پرواز کنند. چراغ و پشت قفس باید حدود ۲۰ سانت با هم فاصله داشته باشند.

برای اینکه اسپرم نر تخلیه شود, اول سر و سینه زنبور نر را با انگشت شصت و اشاره دست راست کمی فشار داده و شکم نر را با انگشت شصت و اشاره دست چپ تحریک می کنیم. بعد از اینکه قسمت اول آلت تناسلی نر بیرون آمد, با دست چپ شکم را انقدر فشار می دهیم تا بخش دوم آلت بیرون بیاید. باید مواظب باشیم که بخش دوم در زمان پرتاب شدن به بیرون, با دیگر اندام زنبور یا انگشتان ما برخورد ننماید و آلوده نشود.

تلقیح مصنوعی

شاید سخت ترین بخش آموزش و انجام تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل همین قسمت باشد, اما اگر کمی صبور باشید حتما موفق خواهید شد. برای شروع تلقیح باید ملکه هایی را که روز قبل گازدهی کرده بودیم از داخل کندوچه ها به اتاق تلقیح انتقال دهیم و روی میز و سمت راست بگذاریم.

بعد از بیهوشی کامل ملکه, اقدام به نیش گیری می نماییم. برای این کار اول با قلاب شکمی انتهای ملکه را باز می کنیم. سپس با نیش گیر اقدام به گرفتن نیش می کنیم. اگر نیش از وسط به بالاتر گرفته شود, احتمال شکستن و قطع شدن آن وجود دارد. نباید در حین گرفتن نیش به سایر اندام های تحتانی ملکه آسیبی وارد نشود. حالا نیش گیر و قلاب را به مقدار کمی بالا و طرفین می کشیم که شکم ملکه کمی کشیده و باز باشد تا ظرفیت اسپرم را داشته باشد. همچنین نیش گیر و قلاب را به اندازه ای از هم دور می کنیم که واژن قابل مشاهده باشد, اما حالت کشسانی خودش را از دست ندهد.

برای انتقال اسپرم باید ابتدا با گوش پاک کن سرمی, نوک سوزن را تمیز و مرطوب کرده و سرم و هوای داخل لوله را با پیچاندن پیچ سرنگ تخلیه می کنیم. حالا با پیچ کنار سرنگ که روی دستگاه وجود دارد, اقدام به پایین آوردن سرنگ و سوزن می کنیم تا سر سوزن به اندازه یک میلی متر داخل واژن شود.

بعد از ورود سر سوزن به داخل واژن, با چرخاندن پیچ سرنگ, اقدام به تخلیه ۸ میکرو لیتر اسپرم به داخل شکم ملکه می نماییم.

بعد از تزریق اسپرم باید سر سوزن از ملکه خارج شده و با رها کردن نیش گیر و قلاب شکمی, ملکه را از دستگاه جدا نماییم.

بعد از پایان تلقیح و به هوش آمدن ملکه می توانیم قفسک را به کندوچه های خودشان انتقال دهیم.

3

شستشو و استریل لوازم

بعد از پایان تلقیح باید بحث استریل سرنگ تلقیح و متعلقات آن تکرار شود.

سخن آخر

اصولا در ایران از تلقیح مصنوعی بیشتر برای تکثیر ملکه زنبورعسل نژاد کارنیکا استفاده می شود که طرفداران بسیاری دارد. یکی از سایت های معروف و معتبری که در این زمینه فعالیت می نماید سایت www.iranbee.com  می باشد که می توانید با آنها در این زمینه مشاوره نمایید.

 

آیا این خبر مفید بود؟