خبر ویژه :

رکنا: اسپارد که از سه ماه قبل فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرده بود، رسما رونمایی شد.

گزارش نشست خبری اسپارد

نشست خبری اسپارد روز یکشنبه 25 تیر ماه 95، با حضور علیرضا سبزعلیان، مدیر ارشد اجرایی هلدینگ تیفای (طلوع فردای ایرانیان – شرکت مالک اسپارد)، علیرضا دهقانیان مدیر بازاریابی اسپارد و پوریا نوروزی مدیر پروژه اسپارد و جمعی از خبرنگاران حوزه‌ی فناوری و خبرگزاری‌های کشور برگزار شد.

علیرضا سبزعلیان با تشریح مفهوم شهر الکترونیک، دلایل خلق اسپارد را برشمرد: «سئول، پایتخت کره جنوبی یکی از خواهرخوانده‌های تهران محسوب می‌شود و با 10 میلیون نفر جمعیت، حدود بیست درصد از ساکنان کره جنوبی را در خود جا داده است. در حال حاضر بیش از 500 خدمت مختلف در شهر سئول به طور آنلاین ارائه می‌شود و این مساله باعث شده سئول را به عنوان بزرگترین شهر الکترونیکی دنیا بشناسند.

در مقابل، گزارشهای غیر رسمی نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد رفت و آمدهای درون شهری در ایران، فقط برای کسب اطلاعات در مورد خدماتی است که ارائه می‌شوند. آمار مطرح‌شده بسیار نگران‌کننده است زیرا به نوبه‌ی خود سهم زیادی در تولید آلودگی هوا، ترافیک و حتی حوادث مختلف دارد. حرکت به سمت شهر الکترونیک کاهش این پیامدها را به دنبال دارد.

چند وقتی است که مبحث جوامع هوشمند، دولت و شهر الکترونیک در ایران هم آغاز شده است و قدم‌هایی برای رسیدن به این جایگاه برداشته شده است. نوع ساختار کلان‌شهرهای ما ایجاب می‌کند که به این سمت حرکت کنیم. شهروندان یک شهر هوشمند، خدمات را به راحتی از طریق ابزارهای فناوری ارتباطات دریافت می‌کنند. به این ترتیب دنیای مجازی و اینترنت به بستری برای کاهش سفرهای درون‌شهری و اتلاف وقت تبدیل می‌شود. باید گفت که وقت و زمانی که امروز به راحتی در کشورمان هدر می‌رود می‌تواند صرف کارآفرینی و خلق آثار مثبت دیگر شود.

در همین راستا و در جهت حرکت به سمت شهر الکترونیک و زندگی هوشمند، شرکت طلوع فردای ایرانیان که یک شرکت سهامی عام است، تسهیل زندگی روزمره ایرانیان با اتکا به ابزارها و سرویس‌های نوین و آنلاین، را بزرگترین ماموریت خود قرار داده است. شرکت ما که جزء معدود شرکت های سهامی عامی است که به طور تخصصی روی کسب و کارهای آنلاین فعالیت می‌کند، از مرداد ماه 95 شروع به کار کرد و از مهر ماه وارد حوزه‌ی خدمات خانگی شد؛ فضای سنتی حاکم بر این حوزه انگیزه‌ی قوی ما برای ایجاد تغییر در این حوزه بود.

اسپارد یک بستر دو جانبه آنلاین در حوزه‌ی خدمات خانگی (در شروع، خدمات نظافت) است و با هدف الکترونیکی کردنِ تعاملات بین نیروی کار متخصص و شهروندان ایجاد شده است. ما در واقع بخش کوچکی از یک شهر الکترونیک هستیم که خدماتش را در حوزه‌ی خدمات خانگی ارائه می‌کند. در خصوص معنای اسپارد باید بگویم که اسپاردن کلمه‌ای فارسی است و به معنای سپردن است.

ما تلاش کرده‌ایم محصولی کاملا بومی و با اتکا به دانش و تجربه جوان‌های مستعد ایرانی تولید کنیم و همچنین با استفاده از سرمایه‌گذاری داخلی، به شعار اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی (جذب و آموزش تخصصی هزاران نیروی کار فعال و با ارزش) نمود واقعی بدهیم.

یکی از ماموریت‌های مهم اسپارد بهبود هویت اجتماعی افرادی است که در حوزه‌ی خدمات خانگی فعالیت می‌کنند؛ ما قصد داریم شان تازه‌ای به این افراد ببخشیم. در سیستم اسپارد ابتدا با آموزش تخصصی، نام این افراد به متخصصان نظافت تغییر می‌کند. اجرای برنامه‌های رفاهی مثل بیمه و راه انداختن برنامه‌های تبلیغاتی و اجتماعی برای بالا بردن منزلت اجتماعی متخصصان نظافت از دیگر برنامه‌هایی است که با جدیت پیگیر انجام آن هستیم.

پوریا نوروزی، مدیر پروژه اسپارد فرایند سفارش را از زمان ثبت تا انجام شرح می‌دهد: «اپلیکیشن اسپارد در نسخه‌های اندروید و IOS رونمایی شده است و به زودی نسخه‌ی وب آن نیز دردسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت. دانلود اسپارد از اپ‌استور، بازار و گوگل‌پلی‌استور و همچنین وبسایت espard.com امکان‌پذیر است. مشتریان به آسانی و بعد از گذراندن چند مرحله‌ی کوتاه و تنها با شماره موبایل خود سفارش خود را در اپلیکیشن اسپارد ثبت می‌کنند. سیستم هوشمند اسپارد بلافاصله سفارش مشتری را به ترتیب به برترین متخصصانی که امکان انجام سفارش را در زمان انتخابی مشتری دارند، ارسال می‌کند. به محض پذیرش سفارش از سمت متخصص، مشتری مطلع و اطلاعات اولیه (نام و تصویر) متخصص را در اپلیکیشن خود مشاهده می‌کند. متخصص نیز در زمان تعیین شده به محل مشتری مراجعه می‌کند و طبق آموزش‌های قبلی، سفارش را انجام می‌دهد. پرداخت دستمزد به شکل نقدی (پرداخت وجه نقد به متخصص) یا آنلاین (از طریق اپلیکیشن) امکان‌پذیر است. ثبت سفارش در تمام ساعات شبانه‌روز امکان‌پذیر است.

از دیگر اقدامات ما برای اطمینان‌دهی به مشتری، امکان ثبت موقعیت مکانی متخصص در نقشه است؛ مشتری می‌تواند  از ساعتی قبل از مراجعه‌ی متخصص به محل نظافت، موقعیت و مکان او را روی نقشه ببیند.

مشتری پس از دریافت خدمات نظافت می‌تواند از طریق اسپارد به متخصص امتیاز دهد و به این ترتیب کیفیت و استاندارد خدمات را خود تعیین می‌کند. درواقع سیستم امتیازدهی اسپارد، بخشی از سیستم کنترلی و بازرسی دائمی  آن به شمار می‌رود. دریافت رتبه‌های پایین، به معنای فراخوانده‌شدن مجدد متخصص به دوره‌ی آموزشی است.

امتیازهای داده شده در اسپارد، افزایش رتبه‌ی متخصص را به دنبال دارد و متخصصانی که امتیاز بیشتری دارند به عنوان متخصصان برتر اسپارد به مشتری‌ها پیشنهاد می‌شوند».

امنیت مساله‌ی مهمی است و ما باور داریم مهمترین دغدغه‌ی مخاطب، اعتماد به افراد برای ورود به منازلشان است. متخصصان نظافت اسپارد بعد از چند مرحله مصاحبه‌ی دقیق و سخت انتخاب می‌شوند. پیشینه‌ی آنها بررسی می‌شود و بعد از تایید هویت می‌بایست دوره‌ی تخصصی نظافت اسپارد را بگذرانند. این دوره زیر نظر اساتید باتجربه خانه‌داری و هتل‌داری برگزار می‌شود. در این مرحله دریافت مدرک تخصصی اسپارد، به معنای عضویت در خانواده‌ی اسپارد است. سپس متخصصان اسپارد کارت شناسایی هوشمند دریافت می‌کنند که اطلاعات هویتیشان را در بردارد. این کارت که به QRکد و NFC مجهز است، توسط مشتری قابل بررسی است و در واقع مشتریان می‌توانند از طریق بررسی کارت شناسایی متخصص، از اصالت هویت ایشان مطمئن شوند.

در ادامه‌ی این نشست خبری، علی‌رضا دهقانیان مدیر جوان بازاریابی اسپارد می‌گوید: «انقلاب اپلیکیشنی در دنیا با اوبر شروع شد و به حوزه‌های دیگر خدماتی نفوذ کرد. اسنپ در ایران پرچمدار این انقلاب اپلیکیشنی در حوزه‌ی حمل و نقل است. حال اسپارد با قدرت و انرژی فراوان آمده است تا در حوزه‌ی خدمات نظافت پیشرو باشد و برگی جدید را در حوزه‌ی خدمات خانگی ثبت کند».

او ادامه داد: «شرکت‌های کنونی ارائه‌ی خدمات نظافت، بدون داشتن هویت و مالکیت مشخص، با تنها یک شماره تلفن شروع به کار می‌کنند. مشکلات زیادی در رابطه با شرکت‌های نظافت وجود داشته است: شفاف نبودن قیمت‌گذاری، نبودن استانداردی برای سنجش خدمات شرکت‌های ارائه‌کننده‌ی این خدمات، نبودن تضمین برای جبران در صورت وجود نارضایتی مشتری، اطمینان نداشتن به نظافت‌چی و دردسترس نبودن سابقه‌ی او، عدم نظارت شرکت‌ها بر کار کارکنان، نبودن یک سیستم فعال و پاسخگوی پشتیبانی، نداشتن تخصص و حرفه‌ای نبودن نظافت‌چی، بدقولی، پابند نبودن به تعهدات مسائلی از این دست هستند.

اسپارد برای از میان برداشتن این مشکلات به وجود آمده است. بحث ارتباط با مشتری، پشتیبانی دائم و کنترل کیفیت از مسائلی است که اسپارد روی آن تاکید دارد. در حال حاضر و با همین سطح کیفی خدمات، سالانه 8 میلیون سرویس نظافت در تهران انجام می‌شود، در صورت بهبود سطح کیفی خدمات این عدد رشد قابل توجهی خواهد داشت.

ماموریت اسپارد خلق یک تجربه‌ی کاربری دلپذیر است که هم در خود اپلیکیشن و هم در نوع خدمت ارائه‌شده مورد توجه قرار گرفته است. خلق یک رابط کاربری زیبا و ساده که بتواند حس تمیزی را القا کند هدف ما بوده که در طراحی اپلیکیشن نمود پیدا کرده است. در نوع خدمت هم با آموزش شکل برخورد و آموزش تخصصی به کارکنان اسپارد امکان ارائه‌ی بهترین کیفیت را به مخاطب ایجاد می‌کنیم. مرحله‌ی بعد پشتیبانی دائم و ارتباط با مشتری است و بعد از تمام اینهاست که می‌توانیم از یک تجربه‌ی کاربری خوب نام ببریم.

مشتریان اسپارد می‌توانند قبل از ثبت سفارش قیمت را مشاهده کنند؛ به این معنا که متخصصان نمی‌توانند به دلخواه خود، مبلغ را  تغییر بدهند. قیمت‌ها براساس زمان ثبت سفارش، تعداد ساعات کار و در دسترس بودن متخصصان در ساعت درخواست تعیین می‌شود و متناسب با سرویسی است که مشتری دریافت می‌کند.

او در خصوص تعداد متخصصان نظافت اسپارد و سفارشات انجام‌شده در طول سه ماه فعالیت آزمایشی اسپارد گفت: «ما در حال حاضر 700 متخصص داریم و بزرگترین شرکت نظافت ایران به شمار می‌رویم. این 700 نفر با دقت و وسواس از بین 3000 نفر متقاضی کار برگزیده شده‌اند. هدف ما این است که در سال اول فعالیت اسپارد در حوزه‌ی خدمات نظافت برای 5000 نفر شغل ایجاد کنیم.

در سه ماه گذشته که اسپارد به صورت آزمایشی و بدون اطلاع‌رسانی عمومی فعال بوده است بیش 2500 سفارش انجام شده است و شاهد افزایش ۳۰۰ درصدی سفارشات در یک هفته گذشته بوده‌ایم. ما سعی کردیم در این سه ماه روی توسعه‌ی نرم‌افزار و تست دقیق سرویس و بهبود خدمت تمرکز کنیم. اما از امروز به طور رسمی فعالیت خود را اعلام می‌کنیم و می‌توانیم روزانه بین 50 تا 80 نفر از واجدان شرایط را جذب کرده و آموزش دهیم».

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها