بورس ایران در انتظار تصمیم بزرگ

به گزارش رکنا، روز جمعه 100 کارشناس بازار سرمایه طی نامه ای به سران قوای کشور، خواستار نجات و بهبود بازار بورس شدند. قرار است فردا دوشنبه جلسه ای با سران قوا برگزار شود تا به مشکلات اساسی این حوزه پرداخته شود. اما این جلسه چقدر می تواند مشکلات بازار بورس را رفع کند؟ هفته پیش رو چه سرنوشتی را می توان برای بازار پیش بینی کرد؟

در این خصوص گفتگوی رکنا با بهنام صمدی، کارشناس بازار سرمایه را بخوانید:

بازار نیاز به تزریق نقدینگی دارد

صمدی درخصوص تحلیل وضعیت بورس هفته قبل، گفت: هفته گذشته به دلیل مصوبه هیئت مدیره سازمان بورس برای افزایش دامنه نوسان و تغییر نحوه گره معاملاتی، بازار پر حاشیه ای داشتیم. چهارشنبه هم دامنه منفی 3 اعمال شد و مشاهده شد همچنان صف های فروش پا برجا است. اما به نظر می رسد تا وقتی نقدینگی وارد بازار نشود، این وضعیت ادامه خواهد داشت.

دوشنبه جلسه سران قوا برگزار می شود

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: هفته پیش رو، روز دوشنبه جلسه سران قوا برگزار می شود. این جلسه برای بررسی وضعیت بازار سرمایه تشکیل می شود و پیشنهاداتی ارائه شده است که احتمالا می تواند به بازار کمک کند .از جمله تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی که یک تکلیف قانونی است. یا سپرده گذاری مالیات نقل و انتقال برای یک مدت معین و مشخص که برای تثبیت بازار موثر خواهد بود.

وی تاکید کرد: بازار در حال حاضر از کمبود نقدینگی و بی اعتمادی زیادی رنج می برد و تا این پارامترها رفع نشوند وضعیت نرمال به بازار بورس باز نخواهد گشت.

اعمال مالیات بر رمز ارزها توسط بایدن

صمدی ادامه داد: وضعیت بازار جهانی همچنان خوب است. مس همچنان نزدیک به 9 هزار و 500 دلار رسیده است و نفت همان 65 تا 66 دلار در حال نوسان است. از طرفی رمز ارزها سقوط کردند. رمز ارزها از بازارهای رقیبی بودند که بخش قابل توجهی از نقدینگی بازار سرمایه را به خود جذب کردند. البته گفته می شود که دولت بایدن می خواهد مالیاتی اعمال کند که باعث افت بیشتر این رمز ارزها خواهد شد.

صرافی ترکیه ای پول فعالان پول های دیجیتالی را بالا کشید

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بازار رمز ارزها نقدینگی قابل توجهی از مردم را به خود اختصاص داده است. یکی از صرافی های ترکیه نزدیک 2 میلیارد دلار پول فعالان ارز دیجیتال را کلاهبرداری کرده است. این فضا هم موجب عدم اطمینان بیشتر سرمایه گذاران در بازار پول های دیجیتالی است.

وی در آخر افزود: بازار بورس کم کم باید به وضعیت نرمال برگردد. اما در حال حاضر مانند یک ماشینی است که خفه کرده است و منتظر است کسی آن را هل بدهد تا موتور آن روشن شود. امیدواریم جلسه روز دوشنبه سران قوا بتواند به شرایط امروز بازار کمک کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟