تعطیلی هزار واحد طلافروشی در تهران / پولدارهای ورشکسته کرونایی

به گزارش رکنا، در ماه‌های گذشته کرونا سبب ضرر و زیان‌های فراوان صاحبان بسیاری از مشاغل و کسب و کار‌ها شده و ادامه روند فعالیت اقتصادی آن‌ها را دستخوش تغییرات زیادی کرده است.

در کنار این شرایط نوسانات قیمتی سبب کاهش چشمگیر مشتریان و خریداران در بازار‌های مختلف به ویژه سکه و طلا شده است.

در یکی، دو سال اخیر روند افزایش نرخ‌ها در بازار سکه و طلا از توان اقتصادی بسیاری از اقشار جامعه فاصله گرفته بود و اکنون نوسانات نرخ ارز و انس جهانی با تاثیر بر قیمت این فلز گرانبها در بازار داخلی، سبب شده تا تقریبا میزان معاملات هر روز کمتر از دیروز شود.

افزایش نرخ‌ها از یک سو و کسادی و تعطیلی بازار در اثر کرونا از سوی دیگر موجب شده تا اندک مشتریان این بازار نیز از دست رود.

همان طور که گفته شد در ماه‌های گذشته بسیاری از مشاغل متضرر شدند و واحد‌های صنفی طلا و جواهر نیز همانند سایر بازار‌ها زیان کرده و برخی تعطیلی را بر ادامه فعالیت ترجیح داده اند.

صنف طلا و جواهر بر این باور بوند که ادامه کار با وضع 9 درصد ارزش افزوده نمی‌تواند، دوام داشته باشد.

افزایش تقاضای ابطال پروانه کسب طلافروشی‌ها

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره میزان تقاضای ابطال پروانه کسب از سوی همکاران فعال در صنف طلا و جواهر توضیح داد: متاسفانه تقاضا‌هایی داشته ایم که نمی‌توان گفت 100 درصد به دلیل شیوع کرونا بوده، اما نمی‌توان تاثیر فراوان آن را نادیده گرفت.

قیمت طلا

ابراهیم محمدولی افزود: مشکل این صنف از زمانی آغاز شد که اعمال و دریافت مالیات بر ارزش افزوده اتفاق افتاد و این موضوع سبب شد تا تعداد زیادی از همکاران ما پروانه‌های کسب خود را راکد و باطل کنند.

وی تصریح کرد:، زیرا همکاران ما در صنف طلا و جواهر بر این باور بودند که ادامه کار در این وضع 9 درصد ارزش افزوده نمی‌تواند دوام داشته باشد.

محمدولی خاطر نشان کرد: طبیعتا ویروس کرونا هم مکمل این مساله شده و در 9 ماه گذشته تعدادی از همکاران پروانه‌های کسب خود را ابطال و راکد کردند.

وی اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون بین 950 تا هزار واحد صنفی از همکاران ما پروانه‌های کسب خود را راکد و ابطال کرده اند.

مردم برای خرید طلا از فضای مجازی صبور باشند

وی همچنین درباره افزایش میزان تبلیغات برای خرید و فروش طلا دنیای مجازی و تاثیرات آن گفت: هنوز 100 درصد مجوز فضای در اختیار اتحادیه‌ها قرار نگرفته، اما به عنوان پیشنهاد و مشورت از ما نظرخواهی شده و ما نیز پیشنهادات خود را به اتاق اصناف ارایه کرده ایم.

وی تاکید کرد: ما نمی‌توانیم دور خود دیوار بکشیم و بگوییم مردم از فضای مجازی استفاده نکنند و این کار غیرممکن است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار کرد: دنیا در حال حرکت به این سمت و سو است و مردم باید از این امکان استفاده کنند، اما شرایط طلای، خاص است و به دلیل اینکه آنچه در عکس می‌بینید شاید اگر در اختیار شما قرار می‌دهند، از نظر ظرافت ساخت و کیفیت، عیار و وزن تغییراتی داشته باشد به همین دلیل تا زمانی که زمینه و بستر مناسب مهیا نشده است ما صلاح نمی‌دانیم مردم از فضای مجازی خرید کنند و صبور باشند تا آن چهارچوب لازم و آیین نامه‌ها توسط مسوولان فراهم شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟