تهیه جهیزیه برای عروس خانم ها حداقل چقدر تمام می شود؟

به گزارش رکنا، حدود دو ماهی است که بازار به دلیل شیوع ویروس کرونا از رونق افتاده و دراین‌بین بازار لوازم‌خانگی نیز مستثنا نبوده و تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم‌خانگی مانند اکثر صنوف دیگر، بازار پر رونق شب عید را از دست دادند؛ ازاین‌رو به دلیل افزایش چنددرصدی نرخ ارز و بالا رفتن قیمت مواد اولیه چاره‌ای به‌جز افزایش قیمت نداشته‌اند که این امر باعث نارضایتی مردم شده است.

افزایش 20 تا 60 درصدی لوازم خانگی در مشهد

در حال حاضر اگر گردشی در بازار لوازم‌خانگی مشهد داشته باشید، درمیابید که از این آشفته بازار ایجاد شده نه فروشندگان و نه خریداران راضی نیستند زیرا افزایش قیمت لوازم‌خانگی علاوه بر اینکه قدرت خرید مردم را کاهش داده، رونق را نیز از این بازار گرفته است. بررسی قیمت خرده‌فروشی تعدادی از لوازم‌خانگی برندهای داخلی و خارجی طی 2 ماه گذشته نشان می‌دهد که نرخ این محصولات به‌طور متوسط 20 تا 60 درصد افزایش قیمت داشته، این در حالی است که خبری از برخورد دستگاه‌های نظارتی با این گران‌فروشی نیست.

افزایش قیمت‌ها رونق را از بازار لوازم خانگی گرفت

برای بررسی بهتر موضوع سری به بازار لوازم‌خانگی مشهد زدیم و پای صحبت مردم و فروشندگان نشستیم تا بتوانیم زوایای پنهان این آشفته بازار لوازم‌خانگی را شناسایی کنیم. در ابتدا سری به یکی از بازارهای بزرگ لوازم‌خانگی مشهد زدیم و با محمد ایزدی، یکی از فروشندگان لوازم‌خانگی به صحبت نشستیم، وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: در حال حاضر اکثر لوازم‌خانگی داخلی حدود 30 درصد افزایش قیمت داشتند و لوازم‌خانگی خارجی حدود 60 درصد قیمت آن‌ها افزوده شده است.

وی افزود: فروشندگان لوازم‌خانگی نیز از این افزایش قیمت‌ها راضی نیستند زیرا این امر باعث شده تا مردم نتوانند خرید کنند و رونق نسبی از بازار گرفته شود از طرف دیگر متأسفانه به دلیل آشفتگی بازار شاهد آن هستیم که برخی افراد لوازم‌خانگی داخلی را از قیمت مصوب کارخانه نیز بالاتر به فروش می‌رسانند.

جولان دلال‌ها در بازار بدون نظارت لوازم خانگی

ایزدی با بیان اینکه تولیدکنندگان لوازم‌خانگی نمی‌توانند نیاز تمام بازار را تأمین کنند، گفت: ازاین‌رو فروشندگان نیز مجبور هستند این لوازم را گران‌تر از دلال خریداری کنند یا برای تأمین اجناس مورد نیاز خود، به دلیل اینکه لوازم‌خانگی خارجی وجود ندارد، اقدام به فروش کالای قاچاق کند.

80 میلیون تومان حداقل هزینه خرید جهیزیه

این فروشنده لوازم‌خانگی با بیان اینکه در حال حاضر حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید جهیزیه با برندهای داخلی حدود 80 تا 100 میلیون تومان است، گفت: یخچال ایرانی ۸ میلیون تومان، لباسشویی ۴ میلیون تومان، یک دست مبلمان ۵ میلیون تومان، تخت خواب ۳ میلیون تومان، فرش ۴ میلیون تومان، تلویزیون ۳ میلیون تومان، جاروبرقی ۳ میلیون تومان، اتو یک‌میلیون تومان، غذا ساز ۳ میلیون تومان و ... این‌ها حداقل قیمت‌ها برای خرید جهیزیه است، حال اگر قصد داشته باشید از برند‌های تحت لیسانس یا محصولات خارجی خرید کنید، این قیمت‌ها را باید 3 تا ۵ برابر کنید که واقعاً از توان یک جوان خارج است.

نظارتی بر آشفته بازار لوازم خانگی وجود ندارد

زهرا سلطانی، یک شهروند مشهدی که با دختر خود با بازار جهت خرید جهیزیه آمده بود در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: متأسفانه روز به روز قیمت‌های لوازم‌خانگی افزایش می‌یابد و بر روی ما که مجبور به تهیه این اقلام هستیم، فشار زیادی آمده است.

وی افزود: برخی فروشندگان لوازم‌خانگی به بهانه اعمال تحریم و نبود کالا، بدون هیچ مجوزی و به‌طور سلیقه‌ای نرخ محصولات خود را گران کرده‌اند و از سوی دیگر خبری از ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب به مشتریان نیست.

سلطانی گفت: متأسفانه هیچ‌گونه نظارتی نیز بر این آشفته بازار وجود ندارد و از مسئولان و نهادهای نظارتی درخواست داریم تا قیمت‌ها را کنترل کنند و نگذارند هرکسی برای خود قیمت‌گذاری کند و به ما خریداران فشار چند برابری بیاید.

حسن جهانیان، معاون اتحادیه لوازم‌خانگی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: لوازم‌خانگی ایرانی به میزان کافی در بازار وجود دارد اما به‌تازگی کارخانه‌ها برای ثبت سفارش، مطالبه پیش‌پرداخت دارند و از طرف دیگر طی 2 ماه گذشته شاهد افزایش چند برابری فولاد و مواد اولیه بودیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال سازمان حمایت از مصرف‌کننده مجوز افزایش 15 تا 30 درصدی لوازم‌خانگی را صادر کرده است، گفت: طی دو ماه گذشته لوازم‌خانگی حداقل 30 درصد افزایش قیمت داشته‌اند که این امر نه به نفع خریدار است و نه به نفع فروشنده.

بازار لوازم‌خانگی به حال خود رها شده است

جهانیان ادامه داد: متأسفانه بازار لوازم‌خانگی به حال خود رها شده و بازرسی و نظارت خاصی بر روی قیمت‌ها وجود ندارد ازاین‌رو درخواست داریم واحد نظارتی اصناف و سازمان صمت تمرکز جدی‌تری برای مهار و کاهش قیمت‌ها داشته باشند.

معاون اتحادیه لوازم‌خانگی مشهد تأکید کرد: با این روند پیش‌آمده نشانه‌هایی از کاهش قیمت‌ها وجود ندارد اما توصیه می‌شود تا افرادی که فعلاً نیاز ضروری به لوازم‌خانگی ندارند از خرید بی‌جا خودداری کنند زیرا همین خریدهای بیجا در افزایش قیمت‌ها بی‌تأثیر نیستند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟