صدور مجوز بزرگترین فارم استخراج بیت کوین در ایران

به گزارش رکنا، آی ماینر (iMiner)، یک شرکت فعال در حوزه کریپتوکارنسی، ثبت شده در ترکیه ، موفق به دریافت مجوز استخراج ارزهای دیجیتال و ارائه خدمات خرید و فروش و اجاره ماینر در ایران شد.

در گزارش MSN آمده است: مجوز صادر شده توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت ایران به این شرکت اجازه می دهد تا با قدرت محاسباتی 96000 تِراهاش در ثانیه در یک مزرعه ماینینگ بیت کوین در مرکز شهر سمنان فعالیت کند. نمایندگی این شرکت در ایران با نام ددینو، چندی قبل توانست مجوزهای لازم برای استخراج بیت کوین در داخل کشور را دریافت کند.

صدور مجوز بزرگترین فارم استخراج بیت کوین در ایران

قدرت هش (Hashrate)، معیار اندازه گیری قدرت کامپیوترهای متصل به شبکه بیت کوین است که نمایانگر توانایی آنها را در تولید واحدهای جدید است.

این سایت خبری متعلق به مایکروسافت در ادامه به نقل از خبرگزاری های داخلی به این نکته می‌پردازد که فارم استخراج بیت کوین احداث شده توسط شرکت آی ماینر با 311 میلیارد ریال سرمایه گذاری (7.3 میلیون دلار) بزرگترین مزرعه استخراج بیت کوین در ایران است. در این فارم 6000 دستگاه در حال تولید رمزارز هستند.

سایت آی ماینر خود را به عنوان "یکی از اولین و معتبرترین" شرکت های اجاره ماینر معرفی کرده است و سایر خدمات پشتیبانی در ترکیه ، روسیه ، کانادا و ایالات متحده ارائه می شود.

نرخ سوبسیدهای بالایی که دولت هر کشور به استخراج کنندگان می‌دهد از جمله کشورهایی مثل چین ، اوکراین و فرانسه موجب میشود که افراد زیادی به استخراج بیت کوین در ایران علاقه مند بشوند.

با این حال ، دولت به دلیل ماهیت مبهم ارزرمزها و فشار زیاد جریان برق با احتیاط عمل می‌کند.

استخراج بیت کوین به دلیل استفاده از نرم افزارهای پرهزینه به منظور حل معادلات پیچیده ریاضی انرژی زیادی مصرف میکند اولین ماینری که بتواند این مشکل را حل کند یک بیت کوین پاداش می گیرد و معامله به بلاکچین یا دیوان دیجیتال اضافه می شود.

کشورهایی که دارای برق ارزان هستند به عنوان میزبان اصلی استخراج ارزرمزها شناخته می‌شوند. چین یکی از کشورهای با اهمیت در بازار بیت کوین است که  ماینر های زیادی در آن به استخراج رمزارزها مشغول هستند.

در گذشته، ماینرها برای بهره گیری از انرژی ارزان جهت استخراج و خنک کردن سرورهای خود، رسماً خواستار راه اندازی بازار ماینینگ در ایران شدند.

گفته می شود که شرکت های فعال ایرانی در حوزه رمزارزها درصدد شروع فعالیت خود در مکان های دارای برق یارانه ای مانند کارخانه ها ، زمین های کشاورزی ، دفاتر دولتی هستند.

در حالی که هیچ داده جدول بندی شده ای در ایران وجود ندارد، یکی از سخنگویان صنعت برق، تعداد ماشین های استخراج بیت کوین در شمال کشور را 148،000 عدد اعلام کرده است. از طرف دیگر ، از آنجایی که رمزارزها، پول های دیجیتالی و غیر متمرکزی هستند، شفافیت معاملات در آنها بالاست.

علیرغم اینکه ارزرمزها جایگزین ارز واقعی هستند، دولت ها در سراسر جهان نیز به دلیل عدم کنترل و تنظیم قوانین نسبت به ماهیت مبهم بیت کوین محتاط عمل می‌کنند.

قانون گذاران در ایالات متحده، خواستار تصویب لایحه ای برای منع ارزرمزها  شده اند ، زیرا از یک طرف ارزهای دیجیتالی موجب محدود کردن تحریم ها م‌یشود.

 از طرف دیگر از آنجایی که بخش بزرگی از قدرت ایالات متحده از دلار سرچشمه میگیرد و دلار واحد پول استاندارد در امور مالی و معاملات بین المللی است، وجود بیت کوین این مزیت را از بین خواهد برد.

msn در انتهای این گزارش به این نکته اشاره می‌کند که برای کشورهایی مانند ایران، ارزهای دیجیتال قابلیت امکان دور زدن تحریم های آمریکا را نیز فراهم می کند.

منبع: msn

آیا این خبر مفید بود؟