ثبت ملی تصنیف میرزا کوچک خان /به همراه ویدیو
حجم ویدیو: 9.90M | مدت زمان ویدیو: 00:02:39

به گزارش رکنا از رشت، ولی جهانی دراین باره افزود: تصنیف میرزا کوچک خان از جمله آثار برجسته فرهنگی اجتماعی استان گیلان به شمار می‌رود و سالیان طولانی در بین نسل‌های مختلف عامه مردم زمزمه می‌شود.

وی اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام شده در طی مراحل تشکیل پرونده، قدمت این تصنیف حدود یکصد سال تخمین زده شد اما سراینده واقعی آن مشخص نیست زیرا در منابع مختلف سرایش آن به افرادی نسبت داده شد که مدرک مستدلی برای اثبات آن موجود نیست.

جهانی افزود: این تصنیف نخستین بار به صورت مکتوب در کتاب «سردار جنگل» اثر مرحوم ابراهیم فخرایی در سال ۱۳۴۴ اشاره شده است و یکی از دلایل ماندگاری این سروده را، می‌توان استفاده از آن در تیتراژ پایانی سریال «میرزا کوچک خان» در سال ۱۳۶۶ به کارگردانی بهروز افخمی، آهنگسازی محمد میرزمانی و صدای استاد پیشکوست موسیقی فولکرویک گیلان ناصر مسعودی برشمرد.

معاون میراث‌فرهنگی گیلان با اشاره به جایگاه موسیقی فولکلوریک در بین مردم گیلان تصریح کرد: به طور کلی ترانه‌های بومی‌- محلی همواره جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ و هنر مردم گیلان داشته و بیان استبداد، ظلم و ستم شرایط سخت حاکم بر جامعه گیلان در آن دوره زمانی یکی از ویژگی‌های اصلی ترانه میرزا کوچک‌خان به شمار می‌رود.

جهانی گفت: پرونده ثبت تصنیف میرزا کوچک خان به تأیید اعضای کمیته ثبت میراث ناملموس استان گیلان رسید و به زودی پس از طرح در شورای ثبت کشور مورد بررسی و داوری این کمیته به منظور ثبت در فهرست آثار ملی قرار خواهد گرفت.

رشت /مرجان گودرزی 

آیا این خبر مفید بود؟