رک پلاس تکنولوژی کدخبر: 294 ارسال پرینت 50

رکنا: کشتی بازیابی گنج اودیسه امریکایی موفق به کشف 60 کیلو طلا در سواحل کارولینای جنوبی شد.

غواصان کشتی معروف «گنج یاب اودیسه» موفق شدند در اعماق دریا به لاشه یک کشتی تجاری 157 سال پیش، دست یابند و مقدار 60 کیلوگرم طلا از داخل آن بیرون بکشند. این‌کشتی غرق شده که حامل شمش‌های طلا بود در سال 1857 میلادی براثر یک توفان سهمگین به قعر اوقیانوس فرو رفته بود.

«تامی تامپسون» یکی از یابندگان این طلاهای 157 ساله می‌گوید ارزش این طلاها، 57 میلیون دلار برآورد شده است. در زمانی که این کشتی قدیمی در نزدیکی سواحل کارولینای جنوبی در اعماق اقیانوس فرو رفت 435 سرنشین داشت که همگی در آن شب توفانی غرق شدند و ده‌ها کیلو طلا همراه آنها در اعماق دریا دفن شد.

اکنون کشتی اکتشافی «اودیسه» توانسته بخشی از این طلاهای غرق شده را از دل دریا بیرون بکشد. این شمش‌های طلا در عمق 2هزار و 200 متری بر کف اقیانوس قرار گرفته بودند و به نظر می‌رسد کشتی غرق شده حامل طلا برای بانک یا یک شرکت تجاری بود که هنگام حمل و جابه‌جایی به اعماق اقیانوس رفته است. این طلاها قرار بود به نیویورک حمل شود.

گروه غواصی اودیسه با 41 خدمه پروژه اکتشافی خود را با ده‌ها میلیون دلار هزینه آغاز کرده است.

به گفته مورخان، غرق شدن کشتی قدیمی حامل شمش‌های طلا، در آن زمان باعث بروز وحشت بانکی در نیویورک شده بود و به‌عنوان یک بحران مالی در ایالات متحده تلقی می‌شد.

مسئولان کشتی اودیسه می‌گویند حدود پنج ماه در نقطه اکتشاف به‌تحقیقات خود ادامه خواهند داد تا شاید بتوانند به دیگر شمش‌های طلا دست یابند.ارسال نظر