آمادگی پدافند هوایی ارتش برای مقابله با هرگونه تهدید هوایی

به گزارش رکنا، سرتیپ دوم علی حدادی سامانی شامگاه پنج‌شنبه در حاشیه آیین تجلیل از پیشکسوتان منطقه پدافند هوایی شهید نصر اصفهانی ضمن گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد هفته دفاع مقدس اظهار کرد: رژیم سلطه با محوریت رژیم بعث عراق در سال ۵۹ با یک تهاجم گسترده از مرزهای غربی کشور با دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی و همچنین با هدف تجزیه کشور ایران حمله خود را آغاز کرد.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شهید نصراصفهانی عنوان کرد: نیروهای مسلح کشور از جمله ارتش جمهوری اسلامی ایران از همان لحظات اول با استفاده از تمامی توانمندی نظامی خود در ابعاد زمینی، دریایی و هوایی با این تهاجم مقابله کردند.

وی در ادامه بیان کرد: در حوزه پدافند هوایی در طول ۸ سال دفاع مقدس شاهد سرنگونی بیش‌ از ۶۵۰ فروند هواپیمای کشور عراق بودیم، هواپیماهایی که علاوه بر هدف قرار دادن نیروهای مسلح، شهرها و مراکز حیاتی و حساس کشور از جمله مراکز انتقال نفت در جزایر و جنوب کشور را مورد هدف قرار دادند.

آمادگی پدافند هوایی ارتش برای مقابله با هرگونه تهدید هوایی

حدادی سامانی تصریح کرد: آنچه که در دوران ۸ سال دفاع مقدس رقم خورد قطع نشدن حتی یک روزه انتقال نفت کشور در جزایر و حوزه خلیج‌فارس و حفاظت از تمامیت ارضی کشور بود.

فرمانده منطقه پدافند هوایی شهید نصراصفهانی یادآور شد: در حوزه پدافند هوایی پس از بازطراحی، مهندسی معکوس، بهینه کردن و به روزرسانی سامانه‌های در اختیار، در طول چند سال گذشته با بهره‌گیری از توان نیروی انسانی متخصص و جوان که دانش‌آموختگان دانشگاه‌های نظامی کشور خودمان هستند اکنون به‌ لحاظ طراحی و تولید در لبه تکنولوژی ساخت سامانه‌ها و تجهیزات پدافندی در حوزه‌های مختلف راداری، موشکی و جنگ‌افزاری هستیم.

وی در پایان گفت: نتیجه تمام این فعالیت‌ها وجود استقلال و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه از لحاظ پدافندی و همچنین وجود آمادگی کامل در مقابله با هرگونه تهدید هوایی است.

امنیت همه‌جانبه پدافند هوایی برای آسمان ایران

همچنین در حاشیه این مراسم حجت‌الاسلام سیدجانمراد موسوی، رئیس عقیدتی و سیاسی منطقه پدافند هوایی شهید نصراصفهانی اظهار کرد: هفته دفاع مقدس فرصتی است برای بزرگداشت اسطوره‌های پنهانی که رفتند تا ما بمانیم، ایثار کردند تا ما عزت‌مند باشیم و فداکاری کردند تا ما در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی همچنین عنوان کرد: چه خوب است که ما فرصت را غنیمت شماریم و نه تنها در این هفته‌ای که موسوم به هفته دفاع مقدس است بلکه هر روز یاد و خاطره انسان‌های پاک‌سرشت و پاک‌طینتی که همه‌چیز خودشان را فدا کردند تا ارزش‌های الهی و انسانی پابرجا بماند را زنده نگه داریم.

موسوی ادامه داد: پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در زمان جنگ تحمیلی و بعد از آن امنیت همه‌جانبه را برای آسمان آبی کشورمان به ارمغان آورد و در هر عملیاتی پشتیبانی همه‌جانبه از نیروهای پیشرو، ایثارگران و فداکاران می‌کردند و پس از جنگ نیز بازدارندگی صددرصدی را برای کشور به ارمغان آورده‌اند.

رئیس عقیدتی و سیاسی منطقه پدافند هوایی شهید نصراصفهانی در پایان تصریح کرد: اگر دشمن قصد تعرض به مردم و آسمان آبی کشور را داشته باشد، قطعاً با جواب دندان‌شکنی مواجه خواهد شد.

منبع: فارس

آیا این خبر مفید بود؟