فداکاری محمدرضا معصوم خانی در بیمارستان / بیجار در ماتم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: اهدای اعضای مرد ۵۴ ساله اهل بیجار دچار عارضه مرگ مغزی، موجب نجات و ادامه زندگی چندین بیمار نیازمند به عضو شد.

صدیق جدیدالاسلامی اظهارکرد: محمدرضا معصوم خانی ۵۴ ساله اهل شهرستان بیجار که هشتم شهریور ماه جاری، سطح هوشیاری وی بر اثر CVA کاهش یافته بود دچار مرگ مغزی شد.

اهدای عضو مرد بیجاری

به گزارش رکنا، وی افزود: با همکاری پرسنل بیمارستان امام حسین بیجار و هماهنگی با مرکز استان ضمن تشخیص قطعی مرگ مغزی و با رضایت خانواده، بامداد دیروز پنج‌شنبه یازدهم شهریور، مرحوم جهت عمل جداسازی اعضا به بیمارستان سینای تهران اعزام و پیوند انجام شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه این بیمار سومین اهداکننده عضو استان در سال جاری است، ادامه داد: با این عمل خداپسندانه جان چندین بیمار نیازمند از مرگ حتمی نجات یافت و موجب شد بیماران دریافت کننده عضو بار دیگر آهنگ زندگی را از سر بگیرند.

دکتر جدید الاسلامی خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ تاکنون ۴۵ مورد اهدای عضو در استان انجام شده و به دلیل محدودیت های کرونا، این سومین اهدای عضو در سال جاری در استان است.

وی با اشاره به اینکه کردستانی‌ها همواره از پیشگامان اهدای عضو هستند، افزود: مردم نوع‌ دوست استان کردستان با مراجعه به سایت وزارت بهداشت و یا مراجعه به واحد بیماران خاص دانشگاه می‌توانند کارت اهدای عضو را تکمیل کنند.

این مقام مسئول یادآور شد: افرادی که تمایل به اهدای عضو دارند می تواند در سامانه اهدای عضو ایرانیان ثبت نام کنند. گفتنی است؛ مرگ مغزی به معنی عدم بازگشت به زندگی است و زندگی بیمار وابسته به دستگاه است در صورت جدا شدن از دستگاه بعد از چند ثانیه او فوت می‌کند.

اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، کلیه‌ها، روده‌، لوزالمعده و برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

آیا این خبر مفید بود؟